www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jун 26, 2024 8:30 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3637383940ELLIPSIS45»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 05, 2015 6:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
ocigledno toa e toa ...okolu cenite :?: :D nase ostanuva da lovime po pravila i ovie pari sto gi baraat posteno da si gi zarabotat.Da si go mrdnat gazot i da si rabotat na teren ,da si poribuvaat prema obvrskite (kontroli i od mrf , ne samo od inspektorat zasto i vo niv nema verba ),na sekoja prijava da izleguvaat na teren a ne kako lani go cekaa Jovan da napravi akcija na kozjak ko bajagi tie ne znaea sto se slucuva so mestanite okolu ezero i sl.Vazi za site vodi i koncesioneri..ete tolku mozeme da deluvame :D

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 05, 2015 7:09 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 31, 2013 10:08 am
МислењаCOLON388
ЛокацијаCOLONСвети Николе
spiro_jas НапишиCOLON
kireelektron НапишиCOLON
колеги ретки се случаите на концесионери кои предвиделе 200годишни дека ќе се извадат а се извадиле 300годишни дозволи.
значи такви скоро и да не постојат. верувајте дека е така.секој иде со оптимизам и рачуна дека оваа година порибил и дека догодина ќе има повеќе рибари ,и претпоставил повеќе од оваа година продадени годишни али тоа не излегува секогаш така.
за колегата спиро ништо лично ама кога веќе ги рачунаш вишокот на дозволи оваа година од предвиденото. рачунај го и мањакот од минатите 3-4 години назад од претпоставеното.
јас незнам со какви ревири вие располагата ама знам дека кај нас последните 3-4 години имаше се укупно оклу 300-400годишни па ти види како сме ние преживувале.ама за сето тоа имаме и последици кои и не се тема на разговор.
а ако мислиш дека некој ќе ти се исповедува тука од концесионерите верувај дека не постои нешто што би го натерало било кој концесионер на тоа.
туку дај боже оваа и следните неколку години да се подобро пориби на сите ревири не само кај нас па да сите бидеме среќни полни со кеиф и да не размислуваме на цената кога идеме на риболов.
бидејќи кеифот секогаш скапо се плаќа.
не се слагам со твојата констатација кире --ако има мањак на дозволи кој му дава право на таквиот концесионер да зголемува цена за да гипокрие трошоците и неспособноста да го сработи ПОТПИШАНИОТ ДОГОВОР а сето тоа да падне врз товар на и оние малкумина риболовци кои му извадиле дозвола
-- ПА наредната И ТИЕ НЕМА ДА МУ ИЗВАДАТ и до каде ке оди тоа ??

НЕСПОСОБНИТЕ И ОНИЕ КОНЦЕСИОНЕРИ КОИ НЕМОЖАТ ДА ГИ ИЗВРШУВААТ ОБВРСКИТЕ -- НЕ ТРЕБА НИ ДА ГИ ИМАМЕ, неа напуштат концесионирање за да на нивно место дојде некој што ке сија брка совесно и одговорно работата

ај кажими вие со сознаниа дека 3-4 год имате толкав број дозволи , на колку ја направивте вашата пресметка за цената на ГОДИШНАТА ?
работевте по 1 модел , или по оној 2 модел на преметка ?
абре колега за какви модели и пресметки збориш ти па дај не се зафркавај и не се инаете веќе.па со например да речам 70дозволи по 1500ден=105000ден ли ке правиме математика,те молам.се гледа од авион голема дупка.
со кои пари да се пориби со кои пари да се платат чувари со кои пари да се платат сите трошкови. :hit_head:
ајде на ова ќе речеш па немате доволно риби за да привлечете рибари. па со кои пари почетни да порибиме ако немаме донации ејј колега.
е сега ни е малку подруго кога некој ќе застане позади нас, што верувам дека и ќе продолжи во иднина :lepi:
нејќам да ме разбереш погрешно,, али да се нашиот ревир опорави на што се надеваме сите и да денеска ми удараат барем 3-4 крапа поголеми од 5кг и да ги сите вратам назад во водата па нека биде дозволата и 3000ден.ќе дадам нема да жалам.. :!:

_________________
КД електроника.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 05, 2015 7:11 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
тоа е така, и јас годинава ке си платам онаму каде мене ми одговара, башка имам и опција ништо да не платам и да си терам магарето

ама пак истотака имам правои да си коментирам и за нивните работи, тоа е и целта на овие форуми да се разговара за двете страни

ако е само едната -- тогаш ке беше тема ЛЕТА МАГАРЕТО

И ке речевме дека ЛЕТА

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 05, 2015 7:16 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
kireelektron НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
kireelektron НапишиCOLON
колеги ретки се случаите на концесионери кои предвиделе 200годишни дека ќе се извадат а се извадиле 300годишни дозволи.
значи такви скоро и да не постојат. верувајте дека е така.секој иде со оптимизам и рачуна дека оваа година порибил и дека догодина ќе има повеќе рибари ,и претпоставил повеќе од оваа година продадени годишни али тоа не излегува секогаш така.
за колегата спиро ништо лично ама кога веќе ги рачунаш вишокот на дозволи оваа година од предвиденото. рачунај го и мањакот од минатите 3-4 години назад од претпоставеното.
јас незнам со какви ревири вие располагата ама знам дека кај нас последните 3-4 години имаше се укупно оклу 300-400годишни па ти види како сме ние преживувале.ама за сето тоа имаме и последици кои и не се тема на разговор.
а ако мислиш дека некој ќе ти се исповедува тука од концесионерите верувај дека не постои нешто што би го натерало било кој концесионер на тоа.
туку дај боже оваа и следните неколку години да се подобро пориби на сите ревири не само кај нас па да сите бидеме среќни полни со кеиф и да не размислуваме на цената кога идеме на риболов.
бидејќи кеифот секогаш скапо се плаќа.
не се слагам со твојата констатација кире --ако има мањак на дозволи кој му дава право на таквиот концесионер да зголемува цена за да гипокрие трошоците и неспособноста да го сработи ПОТПИШАНИОТ ДОГОВОР а сето тоа да падне врз товар на и оние малкумина риболовци кои му извадиле дозвола
-- ПА наредната И ТИЕ НЕМА ДА МУ ИЗВАДАТ и до каде ке оди тоа ??

НЕСПОСОБНИТЕ И ОНИЕ КОНЦЕСИОНЕРИ КОИ НЕМОЖАТ ДА ГИ ИЗВРШУВААТ ОБВРСКИТЕ -- НЕ ТРЕБА НИ ДА ГИ ИМАМЕ, неа напуштат концесионирање за да на нивно место дојде некој што ке сија брка совесно и одговорно работата

ај кажими вие со сознаниа дека 3-4 год имате толкав број дозволи , на колку ја направивте вашата пресметка за цената на ГОДИШНАТА ?
работевте по 1 модел , или по оној 2 модел на преметка ?
абре колега за какви модели и пресметки збориш ти па дај не се зафркавај и не се инаете веќе.па со например да речам 70дозволи по 1500ден=105000ден ли ке правиме математика,те молам.се гледа од авион голема дупка.
со кои пари да се пориби со кои пари да се платат чувари со кои пари да се платат сите трошкови. :hit_head:
ајде на ова ќе речеш па немате доволно риби за да привлечете рибари. па со кои пари почетни да порибиме ако немаме донации ејј колега.
е сега ни е малку подруго кога некој ќе застане позади нас, што верувам дека и ќе продолжи во иднина :lepi:
нејќам да ме разбереш погрешно,, али да се нашиот ревир опорави на што се надеваме сите и да денеска ми удараат барем 3-4 крапа поголеми од 5кг и да ги сите вратам назад во водата па нека биде дозволата и 3000ден.ќе дадам нема да жалам.. :!:
па сам кажа дека вашите сознаниа говорат за наназад 3-4 годнекаде околу 300 дозволи
- затоа те прашав по кој модел на пресметка ја добивте цената на годинешната за 2015

со колку дозволи ги поделивте трошоците кои ви излегуваат реално

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 05, 2015 7:37 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
Znajte koj e najgolem krivec za sostojbata so ribolovot vo drzavava ?

1.MZSV (sto dozvoli sekoj nekoj da konkurira sto nema dopirna tocka so ribolovot)
2.MRF ( sto sekoj nekoj pribira vo MRF a nema dopir so ribolov)
3.Privatni i Biznis firmi kako Koncesioneri namesto Zdruzenija ( ova grupa e najopasna zato sto niv ne gi interesira druzenje i Sport tuku ribata i parite :twisted: )
4.Hidrobiloski sto na sekoj mu izdava odobrenie za poribuvanje
5.Forumov sto isto taka dozvoli sekoj nekoj da rakovodi so nego i sekoj nekoj da bide clen a nema vrska so ribolovot

*Privatnite firmi sto konkuriraat se od sekogas pomokni i posilni od Zdruzenijata i mozat da ponudat mnogu pogiolema suma za poribuvanje i ribocuvari za razlika od Zdruzenijata ... pak od druga strana Zdruzenijata za da ne dozvolat lopovite da gi zavzemat vodite vo drzavava sumite ( finansiite) gi dupliraat i na ovoj nacin nastana HAOS i ovoj haos nikogas nema da se sredi ova samo nadole ke odi NIKOGAS NAGORE
Znam od sekogas koga se konkuriralo konkurirale samo zdruzenija a ne poedinci no za zal ribolovot veke stana BIZNIS kade nekoj si gi polni dzebovite :thumbdown:

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 05, 2015 9:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Ah bre Samir,
Pa tie i zakonot go smenija-samo za da ne postojat zdruzenijata, za da im ovozmozat na ,,nekoi" firmi da vlezaay vo ovaj ITOA KAKO profitabilen biznis.Pa 1 kgr pastrmka e 1000 denari i toa nema cenkanje-vakva/takva gramaza, tuku toa shto ke ti dadat toa i ke nosis.
UVOZ na podmladok-moze slobodno, od licno iskustvo ke prenesam; uvezeni 1 ton krapcina so gramaza od 30-50 gr. i gi stegnaja ,,vo karantin" eden mesec, a veke posle tretiot den edno nemase zivo.Gi molevme na kolena barem da gi pushtat vo bilo koja voda-ama moze da pretpostavite kako se zavrsi :(
Citam nemalo pari ne se isplakjalo da imas koncesionerstvo :? pa ne se isplakja koga site pari treba da gi frlis za poribuvanje, a bashka na se edna reka (bilo koja vo MK) ja delele, ja delele, da mozea i bregot ke go podeleja i ke dadea pod koncesija.
ne mnogu-10 god nanazad SEKOJ od vas neka se seti i neka kazi shto mu falese na drushtvata, kolku bea vodite bogati so ribi, kako funkcionirase sudot (ne zakonot-oti i togas imase zakon, a ima i sega) pa posle videte kaj e greshkata!

MODERNI ARAMIIIIII-sitni dushi koi sakaat da profitiraat na dzebot na 10.000+ rekreativni ribolovci.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 05, 2015 10:01 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
Намерно се напумпани цените на некои годишни дозволи за да СКОКНЕ цената на ДРЖАВНАТА дозвола

ако видиме кој се пумпал -- ке видите и кој сакал да се укине ДРЖАВНАТА(сите оние коина неа се противеа) или пак ДА СКОКНЕ ПОВИСОКО ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 05, 2015 10:06 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sakas da kazes deka na drzavata i doslo do tie sitni pari od drzavnata dozvola ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 05, 2015 10:08 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Sakas da kazes deka na drzavata i doslo do tie sitni pari od drzavnata dozvola ?
Да се чудиш, ама одговорот е ДА. И исто и дошло до 30% од легитимациите, еден милион денари годишно од кој за жива глава не сакаат да се откажат, иако за нив е капка во море, а за МРФ е 1.000.000 денари наменски за порибување.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 05, 2015 10:10 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
Keltan НапишиCOLON
Sakas da kazes deka na drzavata i doslo do tie sitni pari od drzavnata dozvola ?
НА КОНЦЕСИОНЕРИТЕ келтан им дошло да нема ДРЖАВНИ пошто тие немаат кјар од нив НАПУМПАА ГОДИШНИ ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3637383940ELLIPSIS45»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum