www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Jул 05, 2024 1:06 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2829303132ELLIPSIS45»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 9:56 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ЦитатCOLON
Тројцата концесионери кои драстично ја кренаа цената на годишната дозвола, без проблем ќе ги оправдаат средствата. Концесијата ја имаат веќе неколку години, период во кој платите пораснаа неколку пати (државните) и општо цените на све полека растат. Два од концесионерите се државни претпријатија, така да таму морале секако да ги качат платите. Сите тројца имаат по многу регистрирани рибочувари согласно понудите со кои се земени концесиите, така да на годишно ниво само зголемени плати ќе им оправдаат добар дел од покачувањето. Абе ѓубриња...
- не се слагам со ова напишано
а што ке биде ако цената на дозвола во риб основа е прерачуната од извадени 100 дозволи а тие имале извадено 200/300 дозволи ?
- каде ги вложиле вишокот сретства ????
- и ако не ги вложиле зошто не дале предлог да се намали дозволата по теркот како е и добиена ?

како бе нити еден концесионер од сите да не успее да направи НАПРЕДОК и да даде предлог за намалување ?? него сите дале да се зглеми
-- па тааа пресметка(формулар) не е направена за ЏАБЕ туку да се види кој работи -- како гледам НИКОЈ не сработил тку умот им е како да им ги издрпаат парите на рибарите
--- АБЕ чоек НЕМОЖЕ да извади повеке од две дозволи годишни --- веке третата е ОПЦИЈА ДРЖАВНА ДА СИ ИЗВАДИШ :head_bang:

е големо бравоо - само вака ке одиме напред, па и уште да им се припориби ревирот со сретства од рибарите(преку рибар) :~~

вие само кутете и дремете си -- кога кедојде да ве стрижат барем кажете им како :kompir:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 10:11 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Не ги оправдувам воопшто, но што ако Маврово продало 70 годишни, а предвиделе да продадат 100?
Или Козјак, со нивната “контрола“, чисто се сомневам дека продале онолку колку што очекувале, сигурно имало многу рибари (и јас знам такви) кои оделе на езеро и си ловеле со изговор “никој не доаѓа да ми продаде дозвола“.
А во Дојран, со системот “двајца сте во чамец, платете една дневна“, сигурно многу викендаши не извадиле годишни, туку си плаќале пола/пола.
Ова се само мои претпоставки, но јас така би играл кога би барал зголемување на цена.

Понатаму, знам за концесионери кои добиваат на сметка пари за годишни дозволи и легитимации, ама на дел од риболовците со разни изговори не им ги даваат ;) Бидејќи тоа се локални риболовци, тие немаат проблем со рибочуварите, се знаат, и си ловат со уплатниците цела година. Концесионерите не плаќаат надомест од 10% за тие дозволи, а во годишниот план наведуваат помал број на издадени дозволи и имаат простор да бараат корекција на цената, или ако ништо друго, да ја оправдаат старата цена и да нема простор за намалување.

И сите овие случаи многу лесно може да се решат, ако инспекторите се малку поажурни и делуваат самостојно, а не исклучиво по наредба дали да се оди некаде или воопшто да не се оди некаде ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 10:15 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
JaneMK НапишиCOLON
Site trojca nemaat nisto poribeno zaedno :D :D :D
Site trojca dzabe imaa registrirani cuvari koga najveke se mrezari tamu :D :D :D

Ama sega e kasno i za dopisi i inicijativi.Koj moze neka vadi,koj ne ke si pecka kaj saka :D :D :D

Jas znam deka babunci se najdosledni i za cenata imaat najdobar revir i tamu pak ke si vadam godishna,drugite mozat samo dnevni da vidat od mene
Да не ги критикуваме сите, се наоѓаат убави ревири со пристојни цени за годишна,


[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 10:18 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
и уште една нај битна работа

со ваквиот памет и наголемувањена цените -- се прави СУБВЕНЦИОНИРАЊЕ НА КРИВОЛОВСТВОТО
-- оној кој оди со цел ДА ИЗВАДИ КАР него ке му се исплати НАЈ ПОВЕКЕ(пошто ке си продаде човекот рибите и ке си извади дозволата) -- ке мижат чуварите кога ке гледаат полни чуварки маломерни и преку дозволени мерки и килажи фатена риба за бедни 200 денари или 500 или 1000 -- да не ви редам примери по градови и по риболовци и на кои ревири се крчми тоа што го пишам и опишувам погоре

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 10:22 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
VladoMKD НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Site trojca nemaat nisto poribeno zaedno :D :D :D
Site trojca dzabe imaa registrirani cuvari koga najveke se mrezari tamu :D :D :D

Ama sega e kasno i za dopisi i inicijativi.Koj moze neka vadi,koj ne ke si pecka kaj saka :D :D :D

Jas znam deka babunci se najdosledni i za cenata imaat najdobar revir i tamu pak ke si vadam godishna,drugite mozat samo dnevni da vidat od mene
Да не ги критикуваме сите, се наоѓаат убави ревири со пристојни цени за годишна,


[ img ]
јане за тебе е пристојно некој да ти плесне од џеб макар и 100 денари ?

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 12:12 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Eve eden esap:

Potrebni sredstva za revir so eden ribocuvar:

- 180 000 den. plata za ribocuvar.
- 180 000 den. plata za vraboten vo punkt
- 50 000 den. za poribuvanje
- 50 000 den. za gorivo
- 30 000 den. Kirija
- 30 000 den. Odrzuvanje kancelarija i prevozno sredstvo.
- 50 000 den. Drugi realni trosoci
- 30 000 den. Drugi nepredvideni trosoci
- 50 000 den. Davacki kon MZSV po osnov na koncesija
VKUPNO: 650 000 den.

Sobrani sredstva:
- 250 godisni dozvoli x 1600 den. = 400 000 den.
- 500 dnevni dozvoli x 200 den. = 100 000 den.
VKUPNO : 500 000 den.

Spored ova ispaga deka mi falat 150 000 den.
Ili treba da ja zgolemam cenata na dozvolata, ili da skratam nesto od trosocite.
Vas predlog?
Ako skratam od trosocite (na primer nema da vrabotam covek vo punkt) , vo toj slucaj nekoj ke se najde i ke rece zosto prodavas dozvoli na teren. Ako skratam od trosocite rizikuvam jas kako odgovorno lice da dobijam kazna za nepocituvanje na obvrski, a jas na primer ne sum vraboten kako odgovorno lice i nemam prihodi, pa zosto da rizikuvam kazna? Pa ajde i jas da se vrabotam kako administracija na koncesionerot za da mozam vo celost da gi ostvaruvam obvrskite i da mozam da gi drzam koncite vo race, pa da ne rizikuvam kazna ili ako veke me kaznat da znam deka sum zasluzil. Da se vrabotam, ama tuka dodadete uste 180 000 den. dopolnitelno na potrebnite sredstva, pa sega mi falat vkupno 330 000 den. Koga velam jas, mislam na odgovorniot kaj koncesionerot, a bideki esapot go pravam na realni brojki vo revirot kade jas sum odgovoren, zatoa velam jas.
I do kade stignavme? Malku po malku cenata na dozvolata ni stigna do 3000 denari za godisna dozvola, i toa bez da zemam vo predvid drugi trosoci kako razni obuki za prva pomos, razni sertifikati za kancelarija, razni obuki na vraboteni, lekarski za vrabotenite ...... pa uste ako treba da se kupuva novo vozilo, naseto motorce e veke za menuvanje na primer, a kola nemame ..... do kade ke ja doterame dozvolata?
Luge, ako sakate se da e po pravila i vo nieden segment da ne se pravi otstapki od zakonot,ako sakate zdravi i silni koncrsioneri, ke treba da odvoite barem po 6000 den za samo eden revir, a ne za drzavna dozvola.
Jas drug esap ne znam, ako ima kazete. Samo nemojte so sponzorstva i donacii, toa e umrena rabota otkako umre Tito.
Aaaaaa zaboraviv, vie sakate i natprevari ...... pari od kade? Jas zaboraviv da presmetam toa, pa ovaa godina i ne mora da ima sportski ribolov vo interes na poniska dozvola.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 12:45 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Феб 16, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON305
PREDLOG;
DALI AKO NAPRAVIS OBRATNO KE IMAS ESAP?
GODISNA DA BIDE :800-1000 DEN. I NA SEKOJ STO ODI TAMU DA MU SE ISPLAKA POVEKE OD 3-4 DNEVNI?
Mislam deka i ako godisnata se napravi 2-3000 den.sekoj ke ima moznost da ja kupi i da ima pogolem priliv za site.
So poeftini godisni drsticno pogolem e brojot na ribari sto ke ja kupat,otkoolku na ovoj nacin.
Ova e moe mislenje.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 12:47 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Пак нема да има есап, еве да има дупло, 500 годишни наместо 250, мада ретко кој што дошол 10 дена на одмор ќе извади годишна.
______________________________________

Potrebni sredstva za revir so eden ribocuvar:

- 180 000 den. plata za ribocuvar.
- 180 000 den. plata za vraboten vo punkt
- 50 000 den. za poribuvanje
- 50 000 den. za gorivo
- 30 000 den. Kirija
- 30 000 den. Odrzuvanje kancelarija i prevozno sredstvo.
- 50 000 den. Drugi realni trosoci
- 30 000 den. Drugi nepredvideni trosoci
- 50 000 den. Davacki kon MZSV po osnov na koncesija
VKUPNO: 650 000 den.

Sobrani sredstva:
- 500 godisni dozvoli x 1000 den. = 500 000 den.
- 250 dnevni dozvoli x 200 den. = 50 000 den.
VKUPNO : 550 000 den.

Spored ova ispaga deka mi falat 100 000 den.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 12:53 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Spored ovoj zakon i ovie pravila na igra nema drug esap.
Dokolku se okrupnat revirite, plus drzavata da vovede ribarska policija .... ke ima drug esap, a vaka toa e toa.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 1:02 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
500 dnevni za godina dena nekako malku mi izgleda.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2829303132ELLIPSIS45»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum