www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jул 08, 2024 12:29 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2728293031ELLIPSIS45»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лаф муабет
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 02, 2015 3:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Boris НапишиCOLON
SantaFe НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
јанко
ако ланска година рибар можеше да даде иницијатива или да прати допис за да не скокне тааа цена,можеа и годинава да го сторат истото момците од нашата федерација
- да укажат на министерството дека се претерува со новите цени и предлози кои концесионерите ги дале

- за да некој им одобри повисока цена треба да има дебела причина и образложение

колку за информација
договорите за концесионерство се добиени и потпишани врз основа на тие РИБОЛОВНИ ОСНОВИ во кои точно е пресметано за секој ревир - како се добива цената на годишната дозвола
-колку дозволи би се извадиле
-колку трошоци за рибочувари
-колку за порибување
-колку за расходи
-колку за ........ и уше некои параметри (можат да се видат во риболовните основи тие податоци )
- и колкава ке е биде цената на ГОДИШНАТА ДОЗВОЛА, за тој ревир

кога конкурирале - тогаш тоа не им сметало и им било ОК, или поточно според нивните пресметки им се испалтело

сега се оди со некое зголемување а за тоа неможемеда видиме никаде ПОДАТОК/ДОКУМЕНТ ---- како е добиено
-според која пресметка ???
Бидејќи е заклучена другата тема овде ќе постирам.
Спирка, друже без да ме сфатиш погрешно те молам, каде живееш ти? Во Швајцарија?
Од кога тоа во нашава држава работоте се решаваат со дописи, укажувања и тн? Абре се додека личните и партиските интереси се пред се останато ќе биде така... Не МРФ допис да прати, абе Св.Петар факс да им пушти џабе е, ако тие се пресметале дека така ќе има повеќе од „кајмакот“ тоа е завршена работа... Сакам да ти кажам дека МРФ има вина во некои работи, ама во оваа барем јас не гледам како е таа поврзана...
Колега само да те поправам во нешто гледам или лошо си разбрал, или лошо се изрази. Ако не се лажам Спирката мислеше на допис ОД МРФ кон Министерство, или пак допис од луѓето од Рибар кон Министерство. Бидејќи цената ја бараат концесионерите, а ја одобрува министерството. Е сега за “кајмакот“....Кајмакот тука не го крка ниту МРФ, а ниту пак државата. МРФ нема апсолутно никаква врска со тие пари на концесионерите. Концесионерите (во најголем дел здруженија низ МК) си раководат со водите, они сами си знаат во какви невољи и проблеми се и јас не гледам причина да им се замерува ако некој дигнал 50, 100, или 200 денари дозвола. Тоа е за нивните дневни, неделни и годишни (тие што се променија малку).

Она што е очигледно е што неколку концесионери (не е еден туку неколку големи концесионери (Дојран, Маврово, Јасен) ја дигнаа годишната за 1000 денари (лани 3000) годинава 4000, автоматски 8000 државна дозвола. Е сега тука кајмакот кој го зима. Државата сигурно НЕ, или барем така јас мислам ќе покажат статистиките од следната година. Пр. Ако лани се извадиле (на тепка) 200 државни дозволи тоа се вкупно 600.000 илјади денари. Најголем дел од тие пари легнуваат во БУџет. Со новата цена моја проценка е дека ќе се извадат не повеќе од 50 државни, тоа се 400.000 денари, тука државата е во минус и тоа се надевам некој му го кажал како опција на Министерот, ама ако се извадат 75 државни по цена од 8000 денари, повторно вкупната сума е 600.000 денари, така што буџетот не е во була. Е сега кој го зима кајмакот и дали воопшто ќе има кајмак тоа е добро прашање. Трите ревири ќе си направат проценка од кога ќе помине годината, дали им одат во прилог бројките или не. По мене, Дојран и Козјак нема да имаат загуби (помалку годишни, повеќе дневни) мислам дека може во убав плус да бидат, оној што ќе биде минус по мене е Маврово, годишни ќе паднат, а дневни нема многу да се качат. Како и да е, овие мои анализи и немора да бидат точни, ќе покаже времето.

Како и да е, некаков допис мислам дека нема да вроди со плод. Тогаш кога Рибар реагираше ако не се лажам еден концесионер имаше дадено предлог годишната кај него да биде 6000, а државната автоматски 12.000 денари и не му прифатија. Сега е сосема поинаква ситуација. Тројца големи концесионери дигааат од 3000 на 4000, а дузина други дигаат од 2000 или 2500 на 3000, плус се дигнаа и дел од дневните и неделните. Значи постои колективен тренд на дигање на цените. Така што ако поголем број здруженија и концесионери бараат дигање на дозволите, не гледам причина зошто министерство не би излегло во пресрет на сите нив да не им угоди, а да му угоди на некое здружение кое не е ни концесионер. Накратко - нема да има ефект по мене.

Ефектот ќе си го направат самите рибари кога ќе си се прерачунаат каде ќе ловат и каде ќе вадат дозволи со овие цени годинава. Дел од концесионерите ќе имаат поголем ќар, а дел ќе го јадат, па ќе размислат за цените следната година.
Не си ме разбрал добро Борис...
Го разбрав Спиро што вели и јас го мислам истотот што и ти - допис не помага брале!
Кајмакот јасно ми е дека не го собира МРФ (впрочем оние здруженија концесионери кои направија нереално и комплетно неоправдано покачување на цената како Козјак и Маврово не се дел од МРФ), кајмакот ќе го кркаат тие во НП Јасен и НП Маврово со тоа што сите ќе вадат дневни, ќе им се намалат тие со годишни, а и со државни дозволи на нивните ревири и тн. и тн. Проценка мислам дека си направиле однапред и им излегол есапот, а тоа дали ќе биле незадоволни риболовците, па дечки во повеќе наврати видовме дека нити нив нити министерот не го боли многу тулето ! Така да она што го зборува Владо е сосема во право, треба да се изнајде друго решение за одредување на цена на државна дозвола кое би било врзано со стандардот на граѓаните, најлесно со минималната плата, ама за тоа да се направи треба некој да сака да промени нешто за доброто на рибарите (а читај кај нас тоа тешка работа, слабо има во тоа за во џебчето), а до тогаш можеме ние овде да си пишуваме и пишуваме и пишуваме и на пишување да си останиме.

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 02, 2015 3:42 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 31, 2013 10:08 am
МислењаCOLON388
ЛокацијаCOLONСвети Николе
ej drugari drzavata vo nitu eden slucaj ne gubi nisto tuku moze da dobiva pomalku ali pak ne gubi,,tuku samo dobiva dali 200000 ili 600000 ne e bitno toa e dobivka. :!: ..
samo nie gubime dali 6000 ili 8000,a sto dobivame za toa. :?:
ali jas pak ke recam rekov i porano a i sega.deka podobro e drzavata da dobiva pomalku so toa sto ke ima pomalku drzavni godisni dozvoli. a koncesionerite da dobivaat poveke so toa sto ke imaat poveke bilo dnevni ili godisni ili bilo kakvi dozvoli :ok_ok: za nivniot revir.

_________________
КД електроника.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 02, 2015 3:48 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Тешко богами дека ке добијат повеќе концесионерите.
Со моменталната активност и со овие упропастени ревирти ке добијат повеќе
рибокрадци само со покачувањава.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 02, 2015 3:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Да си ми жив и здрав Владо, кафе имаш за муабетов во прва прилика :shake_hand:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 02, 2015 4:05 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Гајле им е нив. Како и вчера на Дојран, само ни наплатија дневни, не ни побараа дали имаме некој друг документ со нас. Дури чуварот ни напомена дека можеме годишна да извадиме на лице место од кај него ако сакаме за Дојранско. Не сме морале да одиме до канцелариите.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 02, 2015 4:12 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Епа кога нема контрола од страна на надлежните инспектори, нормално е дека нема да бараат легитимации и ќе издаваат дозволи кај ќе им прдне. Гнило е во ДИЗ, дефинитивно.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 02, 2015 5:29 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ili ke dojdat a posle ke se bunat ribarite zosto gi kaznile :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 3:03 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
мое мислење е дека треба да се направи иницијатива до МЗШВ со параметрите кои се земени и пропишани во РО кога се дадени концесиите и со сегашните(податоците од ланскаа год- колку издадени дозволи, колку рибочувари, колку порибиле) параметри и да се види кој побарал преку лебот погача или кој концесионер НЕОСНОВАНО зголемувал дозволи

па и да не ја пратиме како иницијатива -- ама барем да ги видиме тие кои се тука на форумот

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 8:25 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Тројцата концесионери кои драстично ја кренаа цената на годишната дозвола, без проблем ќе ги оправдаат средствата. Концесијата ја имаат веќе неколку години, период во кој платите пораснаа неколку пати (државните) и општо цените на све полека растат. Два од концесионерите се државни претпријатија, така да таму морале секако да ги качат платите. Сите тројца имаат по многу регистрирани рибочувари согласно понудите со кои се земени концесиите, така да на годишно ниво само зголемени плати ќе им оправдаат добар дел од покачувањето. Абе ѓубриња...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 04, 2015 8:37 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Site trojca nemaat nisto poribeno zaedno :D :D :D
Site trojca dzabe imaa registrirani cuvari koga najveke se mrezari tamu :D :D :D

Ama sega e kasno i za dopisi i inicijativi.Koj moze neka vadi,koj ne ke si pecka kaj saka :D :D :D

Jas znam deka babunci se najdosledni i za cenata imaat najdobar revir i tamu pak ke si vadam godishna,drugite mozat samo dnevni da vidat od mene

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2728293031ELLIPSIS45»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum