www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 2:00 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Finalni koncesii
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 17, 2012 11:04 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Dogovorot se potpisuva vo rok koj ne smee da bide podolg od 180 dena od denot na donesuvanjeto na odlukata za najpovolen ponuduvac.
Nezadovolnite ponuduvaci vo sekoe vreme vo tekot na postapkata imaat pravo na prigovor.


Сале- доколку идниот концесионер договорот го потпише после 150 дена дали до тогаш ќе трае забраната иако е познат концесионерот, или истиот ќе одлучува сам што ке прави со водата

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Finalni koncesii
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 1:29 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 11, 2011 3:14 am
МислењаCOLON105
ЛокацијаCOLONVeles
Sega duri svakjam zosto od sekogas u Makedonija nemalo nitu ke ima narednive 10 godini ribolovec koj gi postuva site ama bas site glupavi zakoni na drzavava.200evra za godisna dozvola neznam koj ke im dade, plus postojat mnogu pravila a ako nesakajki gi prekrsis te sleduva kazna od najmalku 300evra.Iskreno zakonov e da ti e strav da lovis,mene povekje mi odgovara da platam 500 evra da iskopam eden ribnik i taka imam 10dekara niva pokraj topolka i da go poribam pa tamu da si pravam rekreacija.Ili pak druga varijanta mi e da si kupam 1kilo-2 karas po 80denari i da si bidam na raat so cista sovest. :|


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Finalni koncesii
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 6:55 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
SALE CARP НапишиCOLON
Dogovorot se potpisuva vo rok koj ne smee da bide podolg od 180 dena od denot na donesuvanjeto na odlukata za najpovolen ponuduvac.
Nezadovolnite ponuduvaci vo sekoe vreme vo tekot na postapkata imaat pravo na prigovor.


Сале- доколку идниот концесионер договорот го потпише после 150 дена дали до тогаш ќе трае забраната иако е познат концесионерот, или истиот ќе одлучува сам што ке прави со водата
Bez potpisan dogovor , iako si odbran kako najdobar ponuduvas, ne si seuste koncesioner ( pravno gledano ).
Pretpostavuvam deka ovoj rok e daden da se vidi dali ima prigovori, i da se dade vreme na idniot koncesioner da gi sredi rabotite vo vrska so cuvari, oprema ....
Veruvam deka onoj koncesioner koj ovie raboti gi sredi pobrzo i ne mora da gi ceka tie 180 denovi tuku moze i pobrzo da go potpise dogovorot.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Finalni koncesii
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 8:13 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Како да е после новите измени на закон дефинитивно го намалувам буџетот за купување на трски и орши-машинки и така ги имам еден куп.
А богами за догодина ке размислам дали воопшто да купувам регионална дозвола за цел Вардар или да си купам Скопска и така и така нема да смееш ништо друго да ловиш освем Караш, туку и со него мака ако се погоди некој мутант црвен или златен може и за него да те казнат :lol: :lol: :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Finalni koncesii
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 8:50 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... кога од страна чоек ги гледат работиве до кај се стигнати со риболовот во МК за концесиите, ќе се замислит и ќе се запрашат: „ До кога бе со вака“ :?:

Дали воопшто постои можност да се казни некое од одговорните министерства кои се криви за оваа Ситуација во која западна МК Риболов?

Срамота е бе Луѓе! Све на Политика и на крадење е свртено!
Жалосно е за сите кои го сакаме риболовот да ни е забрането да одиме на Риби во својата Држава.

Али најжалосно и несватливо е тоа што од наша страна нема никакви Протести! Значит не е ножот до Коска дојден!

Да е здрав и жив форумов, каде нашата негативна енергија ја искажуваме, но не треба тука све да заврши ...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Finalni koncesii
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 9:04 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ne e taka Lepi.
Treba da se stavi red.
Zzarem ne postoi zabrana za izlovuvanje na nekoj vidovi ribi koga se vo mrest vo Germanija?
Ima i tamo minimalni merki.
Ama ima I kazni.
Pa posle ke zboruvame za red I disciplina I kako im e sredena drzavata.
I oni to a ne go napravile za tri meseci, I tamo traelo podolgo.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Finalni koncesii
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 9:26 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... Сашо прочита шо напишав :?:

Не пишам јас за Мрест :!:

Срамота е да немат со години дадени Концесии за рекреативен Риболов. :!: Па преку`Гла ми е да не смеам да одам на риби заради тоа што некој не си ја знајт работата, и гледат сопствен Интерес да профитират со огромна Провизија за некој шо ќе му ја ставит во Плик, иако само со пиење Кафе земат надпросечна Плата :!:

Ја спомна Германија и барем јас знам како е ваму и дека 365 дена во годината е дозволен риболов со придржување на правила и прописи. Па напрај грешка ако ти држит.

Јас ќе ја спомнам твојата прекрасна Репортажа „Vo potraga po mladicata - Slovenija“. Вие заминавте Словенија да напрајте ќеф. Кој ќе дојде кај нас да напрајт уживање кога е забранет риболовот, а да не прајме муабет како ни е нам во своето да не смејме да риболовиме.

Тука дај ми Одговор, мада не си ти тој шо требит да ми одговорит, туку некој друг ...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Finalni koncesii
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 9:33 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pred se treba 1000 raboti drugi da sredat , za da mozeme normalno smetkite da gi plakame i ziveeme, ribolovov gledam kako da e na prvo mesto ;) ;) ;) ;) me nervira samo 1 rabota :!: samo zakoni za posteni ribarcinja sto sakaat da se luftiraat vo priroda, za krivolov i zastita nikoj ne zboruva :!: :!:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Finalni koncesii
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 9:37 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Дека треба ограничување на дозволен риболов треба ама ова е смешно кога ги знаеме условите кај нас.
А најжалмо е што ке го казнат тој што има една погрешна риба а трујачите на риба и мрежарите ке си тераат по своје.
Помала е казната ако те фатат со мрежа отколку со трска, па кај го има ова освем кај нас. Или тој со мрежа ке му ја наполни торбата на контролата која и да е и ке си помине неказнет а ти со трска ке го наебеш за неколку загадени рипчиња кои и мачките не ги јадат.
Ако толку сакат да ја заштитат рибата нека преземат акција против трујачите кои се повеке и повеке ги има и од нив не остана ни еден успешен мрест а воедно и против мрежарите и останатите криволовци кои ги уништија водите. Или нив не смеат да ги казнат.
Со вакви услови за риболов ке се запрашам дали воопшто да вадам дозвола а за кеиф ке одам на некое приватно езерце и ке си го истерам кеифот.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Finalni koncesii
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 18, 2012 3:37 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 11, 2011 3:14 am
МислењаCOLON105
ЛокацијаCOLONVeles
sasokone НапишиCOLON
Со вакви услови за риболов ке се запрашам дали воопшто да вадам дозвола а за кеиф ке одам на некое приватно езерце и ке си го истерам кеифот.
Stvarno za nas mladite i tie sto sakaat da stanat ribari ovie zakoni se prestrogi.Vo veles Vardar i Babuna se pod koncesija na zsr"Babuna" slusam deka velesko ezero ke bide pod koncesija na "Krkuska" a za rekata topolka seuste nisto ne se znae.Znaci jas i drugite preostanati ribari vo Veles morame da vadime najmalku 2 dozvoli koj kostaat minimum 50 evra za da mozeme slobodno da lovime vo nasiot region. Iskreno kazano so ovie zakoni i visoki davacki kaj nas nema da ima rigolovci mozam da kazam samo krivolovci nazalost.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 18 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum