www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Oкт 06, 2024 7:22 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1718192021ELLIPSIS45»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 16, 2015 8:22 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
saso НапишиCOLON
I uste edna rabota za razmisluvanje.
Ako godisnata dozvola na eden koncesioner e 1.300 denari. Sto poveke mu se isplati da zeme za svojata godisna dozvola 1.300 denari ili 1.800 denari ( po lanskata cena od 6.000 debn ) ako nekoj negov clen izvadi drzavna godisna dozvola ?
Сашо, најголемиот дел од корисниците на државна дозвола се од Скопје, па Скопските здруженија имаат фајде од таа дозвола. Ретко кој од другите градови има државна дозвола. Од нашето здружение во 2014 година беше извадена само една државна дозвола и тоа на човек кој живее и работи во Скопје. Риболовците кои не се од Скопје најчесто се локал риболовци, ова е факт.
Еве Струга на пример. Имаме Охридско Езеро, река Црн Дрим и акумулација Глобочица ..... се на се ако извадам дозволи за трите ревири би чинело околу 5000 денари од кои парите ке се распределат на три места и многу ќе им значат на концесионерите, а не 70% во буџет и 30% на само еден концесионер..... и пак не се ниту 6000 денари ...... и риболовците немаат потреба да одат на други ревири затоа што имаат доволно услови за секаков вид на риболов .....

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 16, 2015 8:30 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
godisna drzavna dozvola za site reviri u mk, e sega kako taa ke se odrazi na dzebot na koncesionerite i kako rentabilno ke se podeli kaj site reviri,,

vaka :mrgreen: kolku legitimacii imase emil matovski u 2014 :?: tolku prodal dozvoli,, eve ti emil tebee tolku pari :mrgreen:
kolku legitamaiici imale drugite u 2014,, tolku,, povelete parice kes :mrgreen:

i da vidite kolku ke bide drzvnatA, MAX 2700 DEN, I KE BIDE MIR ZA SITE,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 16, 2015 8:31 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 31, 2013 10:08 am
МислењаCOLON388
ЛокацијаCOLONСвети Николе
saso НапишиCOLON
kireelektron НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Dobro a dali primetuvate nesto drugo ?
Gospodata od Javnite Pretprijatija Kozjak i Mavrovo i revirite kade sto ima i komercijalen ribolov ( Dojran ) imaat najvisoki godisni dozvoli. Zaradi ovie godisni dozvoli od 4.000 denari i drzavnata godisna e 8.000 denari.
Koja e celta na ovie JP ?
Jas kolku sto znam toa se pretprijatija pod drzavna kapa, plata zemaat od drzavata ne od toa kolku dozvoli ke prodadat. Dali so ova pokacuvanje ke napravat nesto poveke za nivnite reviri da bidat poatraktivni ili ova e samo za da se pokaci drzavnata godisna dozvola.
Neka im sluzi na cest.

Lesno se resava.smeni go zakonot da nezavisi drzavnata od godisnite

e duri togas jane ke ja zaebat rabotata na koncesionerite.
ke ja namalat drzavnata na primer na 50-60-70evra i koj ke izvadi togas godisna od nekoj koncesioner, site ke sakaat drzavni.
moraat drzavata malku da gi stiti i koncesionerite.ova ne e resenie.
mozebi podobro bi bilo da ogranicat da najskapa godisna dozvola od nekoj koncesioner e 3000den kako primer ili 3500den. za da bi drzavnata bila duplo od 3000den primer. :?:
Drugo sakav da potenciram.
Eden kup koncesioneri koj maka macat da zakrpat pari za poribuvanje i cuvanje na vodata = godisna dozvola 1200 - 1500 den.
Koncesioneri Javni Pretprijatija i koncesioneri koj imaat i stopanski ribolov na istite vodi = 4.000 den

Na prvite mnogu bi im znacelo poveke pari vo kasata, vtorive voopsto ne ni planiraat da izdadat godisna dozvola tuku celta im e samo da se pokaci cenata na drzavnata.

Nema potreba od menuvanje na Zakonot bidejki MZSV im gi aminuva cenite na godisnite dozvoli na koncesionerite. Kojsto treba da go obrazlozat toa pokacuvanje na cenata. Zosto im e dozvoleno da se pokacat nivnite godisni dozvoli znaat samo MZSV.
Vodite im stanale poatraktivni ? Poribile so golemi kolicini na riba ? Cuvale revnosno pa se ocekuva odlicen ribolov na tie vodi godinava ?
Zosto ?

I uste edna rabota za razmisluvanje.
Ako godisnata dozvola na eden koncesioner e 1.300 denari. Sto poveke mu se isplati da zeme za svojata godisna dozvola 1.300 denari ili 1.800 denari ( po lanskata cena od 6.000 debn ) ako nekoj negov clen izvadi drzavna godisna dozvola ?
ubavo svativ sto yi e celta i razbrav .no leplicirav na jane.

a za poslednoto prasane mozam da ti kazam ne samo za eden koncesioner ,tuku za site koncesioneri e podobro da si naplatat godisni ili dnevni dozvoli ,ne samo od svoite tuku i od nadvoresnite clenovi a ne da im ribolovat so drzavni dozvoli od koi samo drzavata ima najgolem benefit a mnogu malku drustvoto preku koe e izvadena taa drzavna dozvola..
i jas veruvam deka bas za toa ,go napravile ova ,ovaa godina da cenata e golema na drzavnata, bidejki dojran e mnogu posetuvan i tie najverojatno idat na dnevni a ne na godisni ili na drzavni.
bar jas taka mislam.
neznam na koja emisija bese mislam deka za kozjak bese cuv deka imaat 8000 dnevni izdadeni, a kolku godisni neznam pa sega ti vidi kade im e karot na niv vo drzavnite so 30%vlez,ili vo dnevnite i godisnite so 100% vlez izdadeni od niv. :?:

_________________
КД електроника.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 16, 2015 8:32 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Ова :ico: му доаѓа како минат труд?

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 16, 2015 8:34 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
100 posta isto site pisuvaat, de kolku procenti de ova de ona :lol: :lol:

decki znaeme deka e takava drzvnata ne prepisujte, ajde vadete si dozvoli i batalete drzvana

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 16, 2015 8:42 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 31, 2013 10:08 am
МислењаCOLON388
ЛокацијаCOLONСвети Николе
emil.matoski НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
I uste edna rabota za razmisluvanje.
Ako godisnata dozvola na eden koncesioner e 1.300 denari. Sto poveke mu se isplati da zeme za svojata godisna dozvola 1.300 denari ili 1.800 denari ( po lanskata cena od 6.000 debn ) ako nekoj negov clen izvadi drzavna godisna dozvola ?
Сашо, најголемиот дел од корисниците на државна дозвола се од Скопје, па Скопските здруженија имаат фајде од таа дозвола. Ретко кој од другите градови има државна дозвола. Од нашето здружение во 2014 година беше извадена само една државна дозвола и тоа на човек кој живее и работи во Скопје. Риболовците кои не се од Скопје најчесто се локал риболовци, ова е факт.
Еве Струга на пример. Имаме Охридско Езеро, река Црн Дрим и акумулација Глобочица ..... се на се ако извадам дозволи за трите ревири би чинело околу 5000 денари од кои парите ке се распределат на три места и многу ќе им значат на концесионерите, а не 70% во буџет и 30% на само еден концесионер..... и пак не се ниту 6000 денари ...... и риболовците немаат потреба да одат на други ревири затоа што имаат доволно услови за секаков вид на риболов .....

za prvoto i ftoroto koe go obelezav
100% se soglasuvam a za tretoto mozam samo da kazam deka ako sakaat da prosetaat uste na nekolku reviri ke si platat dnevna i pak nema da stasaat do cenata na drzavnata. :shake_hand:

_________________
КД електроника.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 16, 2015 8:55 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Јас колку што го сватив Сашо, оние кои имаат стопански риболов и црпат и таманат, имаат најскапи годишни, а такви се 3-4. Сите други се со рекреативни основи и тие заедно со рекреатвните риболовци, треба да страдаат заради првиве. Од друга страна пак сите стопански ревири се под државна капа и вработените си се покриваат во најголемите ставки = плата, од државата. Башка и од продадени рипчиња ќе капне некој динар и ете ти максимална дискриминација. А треба да е обратно. Е затоа е башибозлук, кој има повеќе да има, Емил и сличните ревири нека му ја мислат како ќе платат чувар, како ќе порибат. Само ако го видам Рибар или МРФ да пипне у стопанскиве со порибување, одма штрајк организирам. :mrgreen:
ПС
Не знам колку е вистина, ама одредени лица, "повластени", подобни или како сакате имале почесни, бесплатни државни дозволи директно од МЗСВ. Одлично. Секој ден во сите пори, се повеќе и повеќе навлегуваат. :mrgreen:

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 16, 2015 9:03 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
marks НапишиCOLON
ПС
Не знам колку е вистина, ама одредени лица, "повластени", подобни или како сакате имале почесни, бесплатни државни дозволи директно од МЗСВ. Одлично. Секој ден во сите пори, се повеќе и повеќе навлегуваат. :mrgreen:
:shock: :shock: :shock:
За вакво нешто не знам, ама знам дека државните дозволи лесно се фалсификуваат. Во 2014 имавме еден со фалсификувана државна дозвола и заврши на суд. А како ќе заврши судењето не знам, човекот е релативно јака политичка фигура.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 16, 2015 9:12 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
emil.matoski НапишиCOLON
риболовците немаат потреба да одат на други ревири затоа што имаат доволно услови за секаков вид на риболов .....
Ova ti e jako :D Znaci ti znaes deka jas nemam potreba da odam na drugi reviri .... :hit_head: i sto e toa ...imaat dovolno uslovi za sekakov ribolov ?
Allo preteruvate . ...nema ni edno drustvo da strada od drzavna dozvola..napravivte nebare 20000 ce se izvadat ...se rasplakavte od 200 drzavni dozvoli ?? Golema steta ce pretrpite ..epten golema :D A da porabotite doma site i da naterate vasite ribolovci da izvadat dozvoli ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 16, 2015 9:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 31, 2013 10:08 am
МислењаCOLON388
ЛокацијаCOLONСвети Николе
emil.matoski НапишиCOLON
marks НапишиCOLON
ПС
Не знам колку е вистина, ама одредени лица, "повластени", подобни или како сакате имале почесни, бесплатни државни дозволи директно од МЗСВ. Одлично. Секој ден во сите пори, се повеќе и повеќе навлегуваат. :mrgreen:
:shock: :shock: :shock:
За вакво нешто не знам, ама знам дека државните дозволи лесно се фалсификуваат. Во 2014 имавме еден со фалсификувана државна дозвола и заврши на суд. А како ќе заврши судењето не знам, човекот е релативно јака политичка фигура.
za toa sto go kaza dule pa veruvam bidejki takvi raboti postojat.
ama za ova deka vlijatelen politicar probal da falsifikuva :shock: toa ne mozam da poveruvam bidejki ako e vlijatelen ke si zeme originalna a ne da falsifikuva.
ali se ima kaj nas pa mozebi i toa.

_________________
КД електроника.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1718192021ELLIPSIS45»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum