www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 5:37 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1415161718ELLIPSIS64»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 25, 2012 5:04 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Emil-----Moze i drugi baranja da se navedat, ovie gi navedov kako primer. Potpis, pecat, isprakame i barame. Sto poveke potpisi i pecati toa pogolema tezina na baranjeto, a so toa da vidam dali nema da odgovorat.
Moze emil sve ti sto navede nas ne interesira eve pogotovo mene sto me interesira mrf da prodade dozvola od 3000 den za cela drzava a parite neka gi rasporedi na konsecionerite spored brojot na clenovi.
Ajde posto znaes mnogu i si clen i si od ezersko mesto kazi mi kako dozvolivte da se vrsi stopanski ribolov na Ohridsko ezero i ako ne ste bile prasani za ova kako dozvolivte kako najvisoko telo vo ribolovot pozdrav.
A i pogore imas nekoj prasanja odgovorimi molimte ako znaes.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 25, 2012 5:35 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
krste1978 НапишиCOLON
Emil-----Moze i drugi baranja da se navedat, ovie gi navedov kako primer. Potpis, pecat, isprakame i barame. Sto poveke potpisi i pecati toa pogolema tezina na baranjeto, a so toa da vidam dali nema da odgovorat.
Moze emil sve ti sto navede nas ne interesira eve pogotovo mene sto me interesira mrf da prodade dozvola od 3000 den za cela drzava a parite neka gi rasporedi na konsecionerite spored brojot na clenovi.
Ajde posto znaes mnogu i si clen i si od ezersko mesto kazi mi kako dozvolivte da se vrsi stopanski ribolov na Ohridsko ezero i ako ne ste bile prasani za ova kako dozvolivte kako najvisoko telo vo ribolovot pozdrav.
A i pogore imas nekoj prasanja odgovorimi molimte ako znaes.

Luge pa citajte go Zakonot za ribarstvo i akvakultura, go ima na sajt od MRF
MRF ne prodava dozvoli ni pod razno, pa uste da gi deli parite od dozvolite.
Cenite na godisni dozvoli gi odrduvaat koncesionerite, a cenata na republicka dozvola e definirana spored zakon - 2 x najvisokata godisna dozvola. Raspredelbata na sredstvata istotaka se propisani vo Zakonot.
Koj go pravel zakonot jas ne znam. Ama koj i da go pravel napravil kako sto mislel spored nego deka e najdobro. Ako imame predlozi da se izmeni nesto togas nase e da barame izmeni, da ne se povtoruvam zatoa sto veke ova go spomnav.
Vo vrska so stopanskiot ribolov rabotite tecea vaka. Imase predlog ribolovna osnova izrabotena od JZU Hidrobioloski Zavod od Ohrid uste od 2008 god, ako ne se lazam, i bese predvideno da ima i stopanski ribolov. Togas na inicijativa od Radovan i Dimce Majkoski ( clen na UO od MRF ) se prevzedoa site merki za da se izbrise toa od ribolovnata osnova. Vo toj period i Pastrmka - Struga podnese poveke prigovori do Hidrobioloski Zavod, koi se vo nasata arhiva i se dostapni za uvid od sekoj sto ke posaka, i mozam slobodno da kazam deka po zasluga najmnogu na Radovan i Dimce, no ne i bez nasa zasluga, stopanskiot ribolov se izbrisa od ribolovnata osnova. Sleduvase period koga Apostol petar - Ohrid vnimanieto go nasoci kon nova promena vo ribolovnata osnova i dozvoluvanje na ribolov od camec vo Ohridsko Ezero. Vo ovaa inicijativa Pastrmka - Struga ne bese aktivno vklucena no sepak ja podrzuvavme. Koga se pojavi konecnata verzija na ribolovnata osnova za Ohridsko ezero jas ne mozev da si poveruvam deka povtorno go vratile stopanskiot ribolov. Koja e pricinata ne znam, no celata rabota bese preku nok. Koga ke vidam deka vo site prirodni ezera + Debarsko e dozvolen stopanski ribolov odma umot mi odi vo nasoka deka seto ova e politicka odluka na MZSV.
Koga velis najvisoko telo vo ribolovot ne znam na koe telo mislis. Ako mislis deka sum clen na UO vo MRF, ne sum. Jas sum clen na ZRSK Pastrmka - Struga, isto kako i ti sto si clen na Ribar 2011 i kolku sto mozes da promenis nekoi raboti sto se pogolemi od vas.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 25, 2012 5:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Сите тука се бориме со исти проблеми,за исти права и други негодети во врска со спортскиот риболовот....Дајте некои предлози,како да ги размрдаме успаниве,да видат и осетат дека не се сами....Нешто да успееме да потегнеме за подобро утре за риболовот во државава.....
Вака само меѓу себе се истураме,коментираме,се нервираме и ке биде онаа српската:свако чудо за три дана :!: Ајде од поискусните во оваа тематика,покренете иницијатива за протесно писмо ли,апел или друг вид на писмен документ....Од негде да се почне.. :!: :!: :!:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 25, 2012 11:09 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
emil.matoski НапишиCOLON
Vo Upravniot Odbor, ili vo Sobranieto?
Во Управен.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 27, 2012 4:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
limun75 НапишиCOLON
Сите тука се бориме со исти проблеми,за исти права и други негодети во врска со спортскиот риболовот....Дајте некои предлози,како да ги размрдаме успаниве,да видат и осетат дека не се сами....Нешто да успееме да потегнеме за подобро утре за риболовот во државава.....
Вака само меѓу себе се истураме,коментираме,се нервираме и ке биде онаа српската:свако чудо за три дана :!: Ајде од поискусните во оваа тематика,покренете иницијатива за протесно писмо ли,апел или друг вид на писмен документ....Од негде да се почне.. :!: :!: :!:
И како што пишав пред некој ден,секое чудо за три дена.... :roll: Па и нашево.... :( Ние ке си тамбуриме тука,они ке си ги драпаат и сите срекни и задоволни.... :cry:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 27, 2012 7:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
............. :evil: ..Е затоа ке извадам годишна коа ке видам дека се продава у трафика :oops: :twisted:...........
........................................... :lol: :lol: А трафиките ги срушија :lol: :lol: ................................................. :oops:

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 27, 2012 9:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Eden predlog-na eden od narednite sostanoci (na ribar.com) pod razno bi se stavil predlog za rep. doz. i na toj sostaok da zemat ucestvo poveke clenovi (od cela drzava) i da se izleze so konkreten predlog?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 27, 2012 9:24 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
odlicen predlog,, ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 27, 2012 9:30 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 7:13 pm
МислењаCOLON396
ЛокацијаCOLONБИТОЛА
Sigurno ima Pravnici na forumot koi mozat da kazat kako zakonski da se dejstvuva.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 27, 2012 9:32 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
zakonski ako se dejstvuva, treba za kratok vremenski period od 3- 5 godini da go razgledaat slucajov ;) ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1415161718ELLIPSIS64»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 36 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum