www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 17, 2024 9:21 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1011121314ELLIPSIS96»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 12, 2012 12:04 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Vasil,koja e procedurata za vadenje ''drzavna dozvola'' ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 12, 2012 12:06 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Ајде уште малку околу дозволите за риболов и нивното издавање во други земји. Неколу пати, во коментари, беше споменувана Германија и правени беа паралели со условите кај нас.
Факт е дека ниту во Германија ниту во која било друга земја од Европа можете да ловите без дозвола. Цените на дозволите се различни од земја во земја, па и во иста земја во зависност од ревирот и тоа кој стопанисува со него. Она што е карактеристично за Германија, а и за повеќето европски држави, е тоа што не може секој како ќе му текне и кога ќе му текне да лови и секој риболовец мора да има положено риболовен испит. Во Германија конкретно, се оди и на стажирање или приправнички стаж. Тоа значи дека пред да може риболовецот да полага риболовен испит мора да има најмалу 40 часа приправнички стаж па после да се пријави за полагање на испит.
Постојат многу разлики па не е упатно да се прават компарации. Таму е многу построго и секако многу поскапо да се риболови. За разлика од кај нас во европските земји риболовот е вистина рекреација, а не егзистенција.

Поздрав


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 12, 2012 12:12 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Keltan НапишиCOLON
Vasil,koja e procedurata za vadenje ''drzavna dozvola'' ?
Иста како и за вадење на годишна дозвола на риболовно здружение. Се вади во здружението во кое риболовецот членува. Се уплаќаат две уплатници и тоа 70% во Буџет на РМ и 30% на сметка на здружението во кое членува (поточно од каде што е извадена легитимацијата). Доказот за уплатите се доставува до МЗШВ, преку здружението или МРФ и дозволата треба да биде изработена во рок не подолг од две недели.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 12, 2012 12:17 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Vo Svedska ne treba da se polaga nisto,netreba da se dokazuva deka ste sportski ribolovec,ne vi treba legitimacija nikakva . Se sto e potrebno e da se izvadi dnevna ili godisna dozvola. A tocno e deka dozvolite se mnogu poskapi,nekoj se i extremno skapi vo zavisnost od atraktivnosta na revirot i ribata koja ja ima vo nego.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 12, 2012 12:33 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Можеби, но во Германија, и во повеќето земји треба, па и во Хрватска се полага испит. А дозволите се ..... за компарација - колку што кај нас чинат годишните дозволи на 80% од ревирите таму се дневните дозволи. Затоа и реков дека нема потреба да правиме компарации.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 12, 2012 1:49 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
saso НапишиCOLON
Veruvam deka bil mal interesot. Verojatno vakvi dozvoli poveke se delat kako gratisi na prijateli na toj sto gi deli otkolku sto se kupuvaat, megutoa veruvam deka interesot ovaa godina e pogolem i zaradi toa sto novite zakoni nalagaat odredeni neprijatnosti kako sto e nema vadenje dozvola na lice mesto pa moras den odnapred da ja uplakas ili da odis do punktot za izdavanje dozvoli pa tek potoa na ribolov. Ajde na Kozjak vednas ke izvadam dnevna ama na Debarsko treba da odam skroz na drugata strana na ezeroto. Ima vakvi primeri eden kup.
Na Mavrovsko bez godisna ne dozvoluvaat ribolov od camec. So ovaa bi se pokril i ovoj problem.
Jas licno ocekuvam godinava ( po dodeluvanjeto i na ostanatite koncesii ) da se zajake ribocuvarskata rabota.
I uste ako stvarno moze da se lovi so nea na site vodi niz Makedonijava, jas bi ja vadel ( normalno ako e nekoja prikladna cena no ne i 12.000 den ).
Saso odlicen odgovor okolu godisnata i novite uslovi vo 2012 koi naveduvaat eden kup sportski ribolovci da razmisluvaat da ja izvadat, samo ne po astronomska cena koja ja nametna zemjodelskata zadruga "SHUM".
I pokraj nekolku komentari predsedatelot ne dade odgovor sto ce stori mrf da ne zastiti od lihvarite i dali i treba pomos od ribolovnite drustva vo RM

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 12, 2012 2:07 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
nisto ne mi e jasno.. citaj citaj pa taa,,mzsv, rtkr itn,,nikoj ne e nadlezen,,,tesko nas, :idea:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 12, 2012 2:16 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Po stav 1 od zakonot na mzsv i zakonot za akvakultura i periodot na vladeenje na mrf u prevod locotypico.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 12, 2012 2:20 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
stvarno glava me boli od ovaa tema,, kolku sme g...i ova ribarive kako samo ne e,,,t..

plan i progranma na rabota da nemaat za 2012 god..ne razbiram :D :D :D i sto rabotat vie mrf znae li nekoj bre braka :?:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 12, 2012 8:27 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Vasil Kostov НапишиCOLON
Можеби, но во Германија, и во повеќето земји треба, па и во Хрватска се полага испит. А дозволите се ..... за компарација - колку што кај нас чинат годишните дозволи на 80% од ревирите таму се дневните дозволи. Затоа и реков дека нема потреба да правиме компарации.
... пошто ја спомна „мојата“ Германија, Испит имат и то споредбено со кај нас немат некоја врска али ако треба ќе се полагат. Ама за каде, кога 2 години немат Концесија за езерава во МК, а некој вложил време и средства за да го положит тој Испит, и кај ќе ојт на Риби :?:

Во однос на цената, барем во Германија, за најголемиот Ревир, реката „Рајна“ годишна Дозвола коштат 35€. За други ревири шо пишуваш дека наводно таму цената дневна е колку нашата годишна, веројатно мислиш на оние вештачки Ревири, каде шо ги полнат со најразлични Риби за да се прави Бизнис :!: Но тоа се приватни Ревири :!:

Кај нас тоа што е од народот се дава под Концесија за некој да прави Бизнис и на крај кога ќе помине концесијата ќе нема Риби :x Па ќе нема, тој шо земат Вода под Концесија ја зема за Пари да прајт и него не го интересира шо после ќе бидит со таа Вода :evil:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1011121314ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum