www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jул 06, 2024 11:59 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natprevar
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 1:02 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ajde Ico.pocni ti prv.Na primer mene licno me interesira dali bese na svetsko vo Italija i ako bese sto oprema tamu koristese.trski .masinki i koj uspeh postignavte so drugar mi Zare,onaj zabeganion... :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 1:26 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Za da se postigne uspeh vo nekoj natprevar potrebno e mnogu poveke od licno iskustvo i znaenje na eden ili dvajca ribolovci.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 1:43 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Se razbira Saso,bea togas TIM-REPREZENTACIJA kako treba od Makedonija,ama lovat podeleni po sektori .dva po dva kolku pametam bese togas...zalosno e sto se slucuva vo ovaa zemja koga za riboloven natrprevar od svetski rang ,Makedonija spadnala tolku nisko .....
Ako dobro se secavam.dvajca Prilepcani bea,sega se setiv .a Ico dali bese ne sum bas sega siguren,toj neka kaze.

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 9:41 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Treba mnogu pari i mnogu sreka.
Najdobro plasiranite repprezentacii odat po ednas do dva pati pred natprevarot za da ja zapoznaat vodata, sobiraat informacii i treniraat na taa voda.
Nasive edvaj ke se prisoberat, do posleden moment ne znaat dali ke odat a ne da bile tamo i napravile sondazi.
Pozadi dobrite reprezentacii stojat eden kup strucnjaci i sponzori.
I na kraj povtorno e potrebna srekata da se izvlecat dobri mesta i da eventualno vo toj slucaj se postigne nekoj zadovolitelen rezultat.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 1:05 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Za seriozna ekipa .reprezentacija ,mozat da se obezbedat pari,samo nie i toa povejce izgleda go nemame,nemame ni krapsko prvenstvo ?? Ili Ima ? ....Koga vo Prilepska pivara bi im rekol deka Skopska pivara ce bide sponzor na Svetsko prvenstvo . . . :D Jas i togas se rastrcav malku i naidov na odlicen priem za sponzorstvo vo dosta firmi ,ama ovie mojive krapcii bea totalno neozbilni..do posleden den ne znaeja dali ce odat.taka da se propadna....Negde pari ,negde prevoz .nekade oprema ...se zbira ako se potrudi nekoj .Denes site znaat sto znaci reklama,dosta firmi rabotat i so stranstvo...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 3:07 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Келтан навлегуваш во води кои како што гледам воопшто не ти се познати. Нема потреба да прозиваш никого , и многу поголеми и појаки држави си имаат проблеми кога се во прашање риболовните спортови.
А за оние кои незнаат една информација, Маќедонија во риболовните натпревари досега го има постигнато најголемиот успех на Светско ниво имено во крапскиот риболов .
Несакам да коментирам дека од Федерацијата се фаворизираа секции кои досега немат некој успех надвор од Маќедонија.
Има одговор на секое едно прашање но и во овој спорт важи правилото no money no honey


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 28, 2012 6:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Најлесно да е да се обвини некој друг.

Плукај по Федерација и решен проблем.

Како прво крапскиот риболов во МК не може и нема да заживее се додека одредени луѓе не си ја преиспитаат сопствената суета и не се симнат на некое ниво каде ќе бидат достапни за комуникација и соработка.

Не баре го исцицале Соломоновото знаење, така се однесуваат, заборавајќи дека некогаш и тие учеле од некого и ги правеле првите чекори во овоаа прекрасна дисциплина.

Како што рече Васил, крапскиот риболов во Мк не е без успеси.

Не знам кој во некој спорт освоил бронзена медаља на светско првенство ?

Да не набројувам успеси на Светски Купови приватни првенста и тн од поединчени тимови.

Далеку од тоа дека РФМ нема свој удел во руинирањето на основата и организацијата на оваа дисципина, но најголема ''заслуга'' за ова сносат самите риболовци.

Секогаш се чека од некој друга да ти ја заврши работата, а тој друг нормално кога ќе се нафати на нешто такво сака и да заработи.

Сиот ентузијазам паѓа во вода и се почнува со кавги, расправии и сл.

Уште пред тргање се коваат завери, планови, кој со кого требало или не требало да фаќа, кој на што ќе лови (иако пред тоа се договориле мамци, тактики и техники), со еден збор, се се распаѓа уште пред да стане една целина.

Секој ќе се запраша, како тоа ние имае толку познати крапски риболовци (дури и интернационално) а немаме континуирани успеси на светски првенства?

Токму , така, и токму затоа што погоре кажаното е кај нас правило пред секое светско.

Прво, лечење на суета со неучество во крапската лига на одредени тимови кои можат да пружат доста.

Па интриги и кавги кој и како победил и зошто победил во домашното првенство.

Следува тотална дезорганизација во обид ако може да се лапне некоја пара и да се искамчи некој динар од спонзори за себе, нормално!

Кога на сето тоа ќе се додаде РФМ на кој баш и не му се одврзува ќесето да помогне за крапскиот риболов нити да збрка спознори во нивно име, и беспарицата коа што владее кај нас, добиваме една КИЛАВА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА без оглед на нејзиниот состав, која е пред време осудена на неуспех.

Ако ги додадеме на тоа меѓусебната несоработка помеѓу членовите за време на натпреварот (се лаже на што се уловила рибата и се кријат тактиките и техниките не баре сме противници а не од исти тим) немањето на соодветни кадри кои ќе успеат организациски да го истераат натпреварот во смисла на логистика на репрезентацијата и правовремена достава на информации (седат у кафана и се опиваат како магариња додека репрезентативците ловат)...Јасно ви е зошто имаме поединчни успеси а групните изостанувале и ќе изостануваат и во иднина, доколку нешто битно не се промени, секако со чест на инцидентни исклучоци каде ќе се потрефи се па ќе се направи резултат и тоа една екипа ќе ги носи сите други на грб.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 28, 2012 11:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Da se nadovrzam i jas, me zacuduva faktot shto za da se stvori edna reprezentacija-tim, se pocnuva od koreni pa se nadogradva do sovrshenstvo.Nashite prestavnici (kolku jas shto gi znam) mislam deka od toj "prv tim" skoro i da nema nikogo veke.Se nekoi novi iminja nitu cueni, nitu poznavani.A zoshto e toa taka stvarno neznam.Sme imale dobiten tim, sme postignale rezultati i sega -AJDE DOSTA BESE KE IGRA VTORATA POSTAVA :oops:
Poddrshka od mene imash kolega i mislam deka ednas za sekogash treba da se sedne i da se smirat strastite vo krapskiot ribolov.I drugi krapdzii go mislat istoto, a vo toa sum siguren bidejki sekoj vtor den gledam prijaveni na forumot ama ne ostavaat komentari, znaci ili se luge koi sakaat da imame krapska liga kako shto treba edna i edinstvena ili EGOTO im e pogolemo od sve ostanato.Neka odgovorat samite :?:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 29, 2012 6:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
На времето кога бев назначен за представник на крапските риболовци во РФМ, учествував редовно на состаноци и имаше доста дискусиина оваа тема.

Единствен наш подржувач беше Васил Костов, председателот кој дури и се натпреваруваше една сезона со свој тим во знак на подршка.

Но за жал со односот на некои наши членови, ја изгубивме и неговата подршка, па така да беше оставен натпреварувачкиот дел од крапскиот риболов во МК, сам на себе.

Една година пред тоа јас се повлеков поради обврски и не знам што потоа се случуваше баш точно иако имам некои информации.

На секој состанок од членовите на одборот се бараа резултати од нас, иако сите резултати беа во наша корист, гледано спрема другите дисциплини нели кои неможат да се одлепат од последните две три позиции не секое светско првенство.

Па после се бараа континуирани резултати СЕГА, не баре сме политичари.

Под таков притисок, јас лично дадов предлог а во име на заживување на крапскиот риболов во МК и негова поголема популаризација, две години по ред, без оглед дали ќе има лига или не, да земат учество на светските првенства во организација на ФИПС реномирани имиња од крапскиот риболов кај нас, се разбира со самофинансирање и ако успееме да направиме резултат, да влеземе со своја ставка во буџетот за наредната година како дисциплина на која треба да се рачуна и да се финансира соодветно.

Иако предлогот беше делимично подржан од некои членови, не наиде на потполно одобрување ни од РФМ ни од страна на крапџиите, па така да после некое време се заврши како што заврши.

Се разбира дека никаква гаранција не беше дека и тие ќе направат голем успех, но барем ќе се видеше со две учества континуирано на еден исти состав кој реално има доста големи искуство во оваа дисциплина, а и можности и знаење, каде е реално нашето место во оваа дисциплина во светски рамки?

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 29, 2012 11:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Po koi kriterimumi se pravese reprezentacija koga liga vo MK ne postoese,na kakov nacin se odredi koj ke ne pretstavuva na svetsko prvenstvo

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum