www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jул 03, 2024 9:28 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS217218219220221ELLIPSIS228»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 23, 2015 9:57 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Точно Јанко. Не е поток туку (како што пишуваат румуниве) одводниот канал за у браната, некоја решетка, што ли е. Еден тон риба у него. Викаат дека ги опоменале два пати за зафрлање подесно од боксот, па морале со тоа топивата бојла да ја извлечат по лево, накај нив. Навечер (признаваат) фрлале не преку глава туку одоздола, како со на тапа. На 120 метри имале само една риба = сом од 7-8 кгр. :)
Тој канал одел по цело езеро на околу 30-40 м. од брегот и секогаш имало риба во него.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 23, 2015 10:20 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
marks НапишиCOLON
Точно Јанко. Не е поток туку (како што пишуваат румуниве) одводниот канал за у браната, некоја решетка, што ли е. Еден тон риба у него. Викаат дека ги опоменале два пати за зафрлање подесно од боксот, па морале со тоа топивата бојла да ја извлечат по лево, накај нив. Навечер (признаваат) фрлале не преку глава туку одоздола, како со на тапа. На 120 метри имале само една риба = сом од 7-8 кгр. :)
Тој канал одел по цело езеро на околу 30-40 м. од брегот и секогаш имало риба во него.
Ax tie kanali :D ili originalnoto korito na rekata :D Sleguvam edno poladne na uliv Marks , preku planina .Dolu si najdov kamperi od Sk ....treta vecer im e tamu .Ajde cestat kafe / epten fini decki :shake_hand: /vaka taka bilo ..izleze deka jas sum toj sto pred nekoj den fatil 40 kg som na kasika, od kade razbrale za somot ne doznav... :D Ama jok somce ..trski eden kup vo voda frleni ...5 ili sest decki bea ....Gledam kade im izleguvaat koncite od voda i ZNAM deka se preku koritoto od rekata ..od drugata strana a tamu e bar eden i pol metar tinja ...Zemam edna trska so nivna dozvola i ja frlam od raka ......tone li tone olovoto /okolu 7-8 metri dlabina e na taa voda / i konecot izleguva do obala .E ovdeka ce cekate im vikam :D A jas slezen samo so dve DAM kasiki ..ama zakasniv malku za toa popladne , mi izbega sonceto .. I sto da pravam do sabalje , se izgrebav nekoe crvce i si otidov na moeto mesto , nekoj 100 metri prema rekata :D cepkaa ama sitni , kilo dve kaj mene .kaj niv imase ubava akcija ama nemaa ksmet , im otkacija nekolku ubavi pod noze kolku se sejcavam .Sabaljeto pak me pokanija na kafe ...ubav laf muabet padna ..imaa klasa vobleri za som ama ne gi ni iskapile .Vikaat go nema da se javi sto da frlame .Abe tuka e decki im vikam jas ....steta sto ne ste fralale ovie tri dena .Vaka taka muabeti ama gledam sonceto se namesti kaj treba . Si zaminav kaj moeto mesto ,vrzuvam kasikata i fijuuuuuuuuuu , dva okreti na rackata TRASS zuji saltiga :D Jbg ...treba znati kada i gde zabaciti :P deckive me setija i dojdoa ...Dve tri minuti i za muce vadam ubavo somce , ravno 20 kg ....Pa slikanja pa vaka taka .... jas vranec somceto i cao decki , dosta e za denes .Tie godini mi bea najubavite ribolovi , mozev sekoe popladne da ja kidnam do tamu i sabalje kaj 11 saat sum nazad doma ...milina .... sto ja snema :head_bang:
Ubava prikaska :D
A samo ova sakav da kazam .......mestoto i mestoto ...posebno na takvi tipovi ezera ,relativno tesen kanjon ...koritoto mu e i mama i tata za riba :ok_ok: Ne go najde najverojatno ce dremes .... :seir:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 24, 2015 12:46 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
marks НапишиCOLON
Точно Јанко. Не е поток туку (како што пишуваат румуниве) одводниот канал за у браната, некоја решетка, што ли е. Еден тон риба у него. Викаат дека ги опоменале два пати за зафрлање подесно од боксот, па морале со тоа топивата бојла да ја извлечат по лево, накај нив. Навечер (признаваат) фрлале не преку глава туку одоздола, како со на тапа. На 120 метри имале само една риба = сом од 7-8 кгр. :)
Тој канал одел по цело езеро на околу 30-40 м. од брегот и секогаш имало риба во него.


Ova prikaska Romunite trebale da ja zavrsat so recenicata "I taka si ziveeja do krajot na vekot" zatoa li edna od nivnite ekipi zavrsi bez ulov a drugata se izvadi posleden den oti imale topiva boila i go znaele kanalot,a drugite pasele ovci tamu i ne znaele na 40m pri sondiranje da vidat deka tuka e najdlaboko t.s. ima kanal staro korito. :head_bang: :head_bang:
Razgledaj gi stazite na google earth i po teren ke vidis kade e kanalot,vecinom od drugata strana kaj sto se kosi terenot.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 24, 2015 8:21 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Еднаш и со тебе да се сложам :)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 24, 2015 9:01 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
filip030682 НапишиCOLON
marks НапишиCOLON
Точно Јанко. Не е поток туку (како што пишуваат румуниве) одводниот канал за у браната, некоја решетка, што ли е. Еден тон риба у него. Викаат дека ги опоменале два пати за зафрлање подесно од боксот, па морале со тоа топивата бојла да ја извлечат по лево, накај нив. Навечер (признаваат) фрлале не преку глава туку одоздола, како со на тапа. На 120 метри имале само една риба = сом од 7-8 кгр. :)
Тој канал одел по цело езеро на околу 30-40 м. од брегот и секогаш имало риба во него.


Ova prikaska Romunite trebale da ja zavrsat so recenicata "I taka si ziveeja do krajot na vekot" zatoa li edna od nivnite ekipi zavrsi bez ulov a drugata se izvadi posleden den oti imale topiva boila i go znaele kanalot,a drugite pasele ovci tamu i ne znaele na 40m pri sondiranje da vidat deka tuka e najdlaboko t.s. ima kanal staro korito. :head_bang: :head_bang:
Razgledaj gi stazite na google earth i po teren ke vidis kade e kanalot,vecinom od drugata strana kaj sto se kosi terenot.
Ne mozam da najdam slika tocna kaj sto frlaa rumunite ima eden prelivnik koj ja vraka vodata nazad 70% od ribite gi izvadija na nekoj 10 metra pred nego...https://www.google.com/maps/dir/41.2470 ... a=!3m1!1e3

_________________
[ img ]


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 24, 2015 9:27 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Krki mojot tekst se odnasa na delot sto e boldiran,nacekale romancite dobra pozicija na koja sto i da frlile ke ulovat i sega ke delat predavanja.
I zgora na toa nekoj treba da im se voskituva.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 24, 2015 9:38 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Te svativ jas tebe... Samo dopolniv kade lovele...

_________________
[ img ]


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 24, 2015 9:15 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Е каде ловеле бре Крки. Ова се извештаи од нив самите. А овој мозоков за крапски риболов нека се приклучи таму и нека прочита зошто втората и третата екипа утнале. Тафта е интересен. Кажете ми искрено сондиравте на 20, 30-40 метри пред вас???
Или по шаблонското упатвство цепавте од 60 м. па подалеку. Гледајќи ги и следејќи ги комшиите веројатно и од 70-80 м. па натаму. Единствена дупка, блиску до брегот, на цела стаза била од кај Ицо и од него надесно со тоа што постепено се качувало дното. Не кажувам мои мислења, пренесувам она што успеав да го уловам по форумите.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 24, 2015 9:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Stom pisuva na internet , mora da e tocno :D Jas ednas klen lovev na bebeski cucli :lol: Se salam decki :shake_hand:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 24, 2015 10:01 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Profa sondiravme prvin so olovo cisto onaka po dno od negde 110 metri pa nanazad da ispitame teren, se pokaza deka e ko livada pocinja od nekoj 2 metri na 20 metri od obala i na 100 metri doaga do 6 metri kade sto dnoto bese malce po kamenesto za razlika poblisku kade sto imase malce tinja ali povrsinska....Go baravme prelazot kaj sto tinjata poleka se gubi i preminuva vo pesokliv/kamenest del....Toa se pokaza na 96 metri....E sega ako najdam slika pokusavavme navecer so sve trski da bideme poblisku edna prema zalivot a druga malce pounitra ili kazano edna na 15 metri drugata na 25 metri...Edna vo hraniliste drugata so pva...Zasto ripase vo zalivot i ocekuvavme deka iako imase galama deka ima riba ostanato ne cepna nisto prvata vecer a i so edna trska i vtorata....Englezite lovea nokta direkno vo zaliv nikoj ne gi gledase i proveruvase duri ako im se skinese olovoto ili frlea podaleku tesko nas....

_________________
[ img ]


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS217218219220221ELLIPSIS228»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum