www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 9:30 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415ELLIPSIS24»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 08, 2013 12:51 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
За ова треба да се седне и озбилно да се разговара...да не биде работава ...кажано е преку форум

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 08, 2013 1:05 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 7:13 pm
МислењаCOLON396
ЛокацијаCOLONБИТОЛА
Spaiva НапишиCOLON
Абе прво коло добро иде некако да се испеца со класика влечење па со среќата секоја, али 2-ро и 3-то...
Нема зошто да не со поделиме.

Тие што биле на една страна во 2-ро, 3-то автоматски влечат за друга страна... :roll:
Ova moze da bide :ok_ok:
Od dvete strani da se napravat po 8 pozicii so sto se otvora pogolem prostor za lovenje.Prvoto i vtoroto kolo so vlecenje za bilo koja pozicija, a poslednoto rotacija.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 08, 2013 8:21 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
krste1978 НапишиCOLON
Jas sum trevata da se iskosi sega i da bide kraj.......
За да се коси треба време како за косење така и за враќање на рибата во нормална функција. Поради фактот што сме само неколку дена пред натпревар нема шанси да се почне со косење. Нивото на водата е стабилно сега за сега и неможе да падне за неколку дена, што немора да биде исто за второто и третото коло.

Што се однесува до боксовите и позициите ќе се настојува да бидат иделани по големина но знам дека неможе да се поделат со потполно иста големина. Но ќе повторам дека ако ми се падне поголема позиција со 5м. за разлика од онаа на ... не значи дека ќе извадам повеќе риба!!!
Како пример за позиција ќе ви пренесам податок од минатата година. Позиција бр.1 (онаа прва до куќарката) на која минатата година се пушти риба-пориби, прво коло Охриѓани немаа ни едно тит а не пак риба, а во второто коло Кајсторовски беше втор со некој си 4-5 риби извадени и уште толку откачени. На позиција бр.5 кај онаа на која беше Сале и Крсте, Костов извади крап во првото коло и имаа две откачени риби а во второто коло охриѓани немаа ни тит. Далеку дека Кољо и Аце-охриѓаните незнаат да фаќаат или немаа квалитетна боила но факт е дека не изработија или што би рекол Ицо не ја прочитаа водата.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 08, 2013 9:30 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
За ова мислам дека треба да се седне и да се дискутира..

Се стремиме да направиме се да е фер плеј..
Ситемот без сектори е добар за купови.. и тоа е тоа.. за лига мислам дека немора да има официјални сектори но би требало да има ротации..

А тоа дека ако знам јас во кој „сектор“ сум па ке идам да крмам.. и демек ке фатам риба.. Па нели е затворено комплет езерото помеѓу датите на лигата.. нели таков е договорот..

Едно беше треска.. јавно езеро.. кој кога сака оди.. друго е ова.. затоа мислам дека нема потреба од страв дека некој ке крми и ке ја навикнува рибата на негова храна..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 08, 2013 9:32 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
martinMK НапишиCOLON
За ова мислам дека треба да се седне и да се дискутира..

Се стремиме да направиме се да е фер плеј..
Ситемот без сектори е добар за купови.. и тоа е тоа.. за лига мислам дека немора да има официјални сектори но би требало да има ротации..

А тоа дека ако знам јас во кој „сектор“ сум па ке идам да крмам.. и демек ке фатам риба.. Па нели е затворено комплет езерото помеѓу датите на лигата.. нели таков е договорот..

Едно беше треска.. јавно езеро.. кој кога сака оди.. друго е ова.. затоа мислам дека нема потреба од страв дека некој ке крми и ке ја навикнува рибата на негова храна..
:NotWorthy: :~~ :~~ :lepi:

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 08, 2013 9:48 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Од искуство знам дека неможе на сите да ни се угоди затоа што сме 16сет екипи а со тоа и 32 натпреварувачи. Математички можеме да се поклопиме кој што мисли и како да биде но знам дека едногласно нема сигурно сите како еден да мислиме.
Поделба на три сектори отпаѓа поради конфигурацијата на езерото и непознавањето ниту на теренот ниту на активноста на рибата.
Поделба на два сектори побудува одма можност некој да лови два пати од иста страна на езеро и аха еве фаворит ти ловеше двапати од таа страна???
Идеата прво коло да се лови по класична жрепка а втори и трето коло од по една страна има можност но пак ќе ви кажам сигурен сум дека сите 16сет екипи нема да се сложат!!! Пак некој ќе биде незадоволен, е кај е тука ферплејот?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 08, 2013 10:10 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Прво коло секако пецаме на кому иде, но можеме таму на лице место да се договриме и со гласање како понатака.
Јас сеуште мислам дека 2 и 3-то коло можеме да се поделиме.
2-ро коло да влечеме секотр и позиции, 3-то коло само да се влечат позиции во секторот кој ти е останат.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 08, 2013 11:12 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
[ img ]


Eve prvo kolo se pagjam na pozicija 10 kaj sto bese Rade na kupot, 2 i 3 to kolo bi bilo logicno da vlecam brojcinja od sektor B i sektor C , ili obratno tie sto pecale prvo kolo vo sektor C da vlecat livcinja od sektor A i od sektor B. Taka bi bilo opfateno celoto ezero da se lovi vo trite kola , nema da dojde da edna ekipa lovi dva pati na edno isto mesto, ova e moj predlog.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 08, 2013 11:19 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Диме ќе се видиме на прво коло со сите натпреварувачи па ќе видиш со кого ќе се дискутира и како другите мислат. Дај боже да се сложат сите со предлогот твој и на костов.

Кирца одма ќе ти кажам дека езерото има две брани а на овој начин како што си го поделил езерото не иде т.с. не е рамноправно. По твојот предлог прво коло си ловер на 10ка каде што ловеа Раде и Мики во второ и трето коло ти се паѓааат двете крајни бокса до другата брана и ти ловиш три кола на три различни позиции-боса-сектори а сите ти се на сама брана???


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 08, 2013 11:23 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Ezeroto moze ne go podeliv kako sto treba , no mislam mi ja svativte poentata sto sakam da kazam, ete neka se podeli kako mislite , no da ne lovam vtoro kolo pak vo isti sektor toa i mi bese poentata.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415ELLIPSIS24»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum