www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 17, 2024 12:42 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Мамци и прихрана за крап
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 22, 2011 11:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Мамци и прихрана за крап

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мамци и прихрана за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 24, 2011 1:25 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Dimitar НапишиCOLON
Мамци и прихрана за крап
http://shop.fishbg.org/

http://hristocarp.com/shop/index.php?language=BG

...и дека бе друже ти виде тука ефтини работи....????..од Solar...ја како шо гледам не се ни помалку поефтини од други сајтови...а и колку можеш да им веруваш на квалитетот...ланска год. многу пазари беа преплавени од хемија на Solar по примамливи цени,затоа после имаше квичење... :lol: :lol:


...и кога сум веќе на оваа тема...зашто баш мора да биде Solar...таа е една од потешките фирми за работа..од искуство кажувам дека и после повеќе години работа,експериментирање и шо ли уште не,многу компоненти остануваат тајна,со дозирањето мислам...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мамци и прихрана за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 24, 2011 8:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Епа друже не мора да биде баш Солар,знам дека е тешка за работа,ама од малку повеке читање по форуми сванав дека од сите куп работи што ги имат Солар,можеш да користеш највеке 3-4,другите многу ретко кој знае колку и како се дозират,а од искуство знам дека од тоа што го пишува на шишето ти го делиш со два,пример ако е пишува 10мл на 1кг микс,ти ставаш 5мл итн.
На тие сајтови имат многу други ефтини работи,мислам на многу добар квалитет,а цена пониска во споредба кај нас и Словенија.
Забравив да пишам и дека лугето од тие веб-шопови даваат мнооогу големи попусти ако порачаш повеке работи и плус ако има кој да ти ги донесе без пари тогаш ти се многу ефтини.
Пример на цените што ги гледаш за Солар,на намалените цени добив минус 5%.Изгледа затоа ми изгледат ефтини.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мамци и прихрана за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 24, 2011 11:41 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
http://magiccarpshop.com/products/?pg=2&c=solar-tackle

100 MKD = 162.049 RSD
1 EUR = 104.758 RSD


Најмалку од се сакам да се убедуваме и разубедувама,ама спореди ги цените со тие во БГ па самиот ќе сватиш...Ова е само дел од палетата што ја нудат во Белград,а верувам дека има по кој да порачаш и доставата да ти е бесплатна...Цената на самите миксови е далеку поефтина па камоли на хемијата....
Кога ќе земеме во обзир дека многу нешта ни требаат,а немаме кај да набавиме и нормално е да пазиме многу на цените,ги пронаоѓаме патиштата за набавка колку е можно поефтино да ни е...не рекле старите џабе"сиримав човек,жив ѓавол"... :lol:
А тоа што спомнав дека не мора се да биде Solar...со право стојам зад него..!!!
Како прво многу е тешко да добиеш што сакаш во моментов во нашата државичка...значи"трнлив е патот",....
...од повеќегодишно искуство сватив дека многу други фирми имаат исти или дури и подобар ефект,....
...не сакам да ме сватите погрешно и да помислите дека правам некоја промоција,но во MAK DAM во Ск,кај Пепи т.е. Васе Кумановац, ја имаат комплетно целата палета на CC moore,по цени достапни за нашите можности,...фирма што во секој случај не е за подценување...па последните години имаат и престижни резултати на сведската крапска сцена ...
...во секој случај ги имаме на лагер во секое време...сите продукти што ни требаат за нашите посебни специјалитети...
Сепак изборот е лична работа,...не би ги потценил ни Nutrabaits,Richwoth,Mainline,SBS a ни Star Baits,..и уште многу други звучни имиња...

Во врска со дозирањето,...морам да ти кажам дека не се согласувам со тебе...се зависи каде,кога,во кој период од годината,кој и каков Mix,колку време остануваш на вода(инстант или подолговремен риболов)...и ред многу други фактори зависат за дозирањето...а не само дели на пола од тоа што пишува...Мора да сватиме дека крапскиот риболов е повеќе од наука,а крапџиите наликуваат на средновековни алхемичари :lol: :lol: ,....и самиот многу пати се фаќам во заблуда кога ќе застанам пред рафтот со шишињата од мистериозните течности...А ШТО СЕГА..???????....и едно ама најважно..:"што поголем избор,поголема збрка во мозокот,во боилата а сето тоа во водата"....
.....И како што реков...ИЗБОРОТ Е ЛИЧЕН...овде само може да си помогнеме околу:каде има,колку чини... ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мамци и прихрана за крап
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 25, 2011 12:16 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Dragan.S НапишиCOLON
....и самиот многу пати се фаќам во заблуда кога ќе застанам пред рафтот со шишињата од мистериозните течности...А ШТО СЕГА..
DEXTER LABARATORY :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мамци и прихрана за крап
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 25, 2011 1:28 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Во право си за тоа дека Солар не се најдобри и јас знам дека има подобри и поефтини и дека за многу нивни работи го плакаш само името.Јас предходно напишав дека во Бугарија е многу ефтино,зашто не го знаев овај сајт,ама човек учи додека е жив.Пред пет години мислев дека Ван ден Еиден е најдобар па испадна дека има и подобро,после истото го мислев за Мелег,па за Стар Баитс ама последната сезона ми беше доста богата и затоа се задржав на Солар и сега пак порачав од нив.Како што напиша ти за да не се ставам во заблуда и да не ме боли главата како предходните сезони и за џабе да фрлам пари кога некои работи што ги имам купувано пред три години уште ми стојат неотворени зошто не знам што да правам со нив.Нормално дека неможам да тврдам со сигурност дека е заради нивните продукти,може да ми се имат погодени пелетите,може спод миксот да ми бил погоден,може сум ловел на добро-ударно место,ама јас се надевам дека е заради добрата бојла и ке бидам многу срекен ако е така и ако конечно сум го направил мојот "идеален" микс. ;) Во право си и дека тоа не е стрикно правило да ја делеш количината од шишињата со два,нормално дека дозирањето зависи од сите тие работи што ги напиша ти.

П.С:Имаш ли користено нешто од Gel Baits,прв пат гледам такво нешто.

Поздрав.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мамци и прихрана за крап
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 25, 2011 2:13 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Dimitar НапишиCOLON
Во право си за тоа дека Солар не се најдобри и јас знам дека има подобри и поефтини и дека за многу нивни работи го плакаш само името.Јас предходно напишав дека во Бугарија е многу ефтино,зашто не го знаев овај сајт,ама човек учи додека е жив.Пред пет години мислев дека Ван ден Еиден е најдобар па испадна дека има и подобро,после истото го мислев за Мелег,па за Стар Баитс ама последната сезона ми беше доста богата и затоа се задржав на Солар и сега пак порачав од нив.Како што напиша ти за да не се ставам во заблуда и да не ме боли главата како предходните сезони и за џабе да фрлам пари кога некои работи што ги имам купувано пред три години уште ми стојат неотворени зошто не знам што да правам со нив.Нормално дека неможам да тврдам со сигурност дека е заради нивните продукти,може да ми се имат погодени пелетите,може спод миксот да ми бил погоден,може сум ловел на добро-ударно место,ама јас се надевам дека е заради добрата бојла и ке бидам многу срекен ако е така и ако конечно сум го направил мојот "идеален" микс. ;) Во право си и дека тоа не е стрикно правило да ја делеш количината од шишињата со два,нормално дека дозирањето зависи од сите тие работи што ги напиша ти.

П.С:Имаш ли користено нешто од Gel Baits,прв пат гледам такво нешто.

Поздрав.

Хе-хе...ако мислиш дека си го решил проблемот со главоболката,грешиш...гледам јас на која страна дува ветерот,...тек загазуваш у крапските води... :lol: :lol:
Мое мислење,или совет,знејќи дека целата прошла сезона посетуваш една вода...пребогата со трева,алга,нечисто дно....заслужува малку повеќе внимание да се фокусираш околу изборот на предвезите,системите за фаќање...начинот на кој ќе му го презентираш мамецот на крапот,...фондот на риба таму има тенденција на растење,.. заслуга на совесните крапџии од Виница и се повеќе заличува на комерцијална вода...!!!
Ај кога ќе дојдат Јупи и Полизо кај мене ќе те повикаме да дојдеш па малку поопширно ќе разговараме на тие теми....!!!!!

А за Gel Baits...Енглезите измислуваат топла вода,нивниот риболов со нашиот е два различни света...имавме со Јупи прилика да се увереме лично у тоа...знаеме веќе колку непотребни работи исфрлаат на пазар само да печалат на нашата суетност....видовме дека таму се лове и на гумени бонбони,обични сунѓери и шо ли уште не....мое лично мислење е дека тоа е уште еден комерцијален трик....хет-трик уште едншка да бркнат подлабоко у нашите дџебови.....засега со резерва,оставам простор да ги видам резултатите кај други па после ќе размислувам...!!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мамци и прихрана за крап
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 25, 2011 10:22 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Знам дека загазувам друже и тоа од година во година се подлабоко :) ама оваа сезона изгледа највеке загазив гледајки по тоа колку пари веке имам дадено и уште колку треба да дадам.Кога бев редовен на Градче поминував многу поефтино,многу ми беше поедноставен риболовот,а на Трсино е друга приказна токму поради тоа како што напиша ти,таму ми е многу поитересен риболовот,а и многу по комплициран и поскап,бидејки кога почнав таму да ловам почнав да мислам и на шок лидери и на по-ап,сејфти-болт и други работи,кои коштат пари.
Здравје ке се видиме оваа година на Градче. ;)

Поздрав.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мамци и прихрана за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 07, 2011 5:28 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONСаб Феб 05, 2011 5:46 pm
МислењаCOLON2
ЛокацијаCOLONskopje
Zdravo na site imam edna molba sakam da kupuvam prihrana i bojlii od VAN DEN EYNDE pa me interesira od nekoj poiskusen krapcija dali gi ima koristeno i dali se dobri da ne si trosam parite bez vrska i ako ne se neka pisat so e dobro odnapret blagodaram.

_________________
koco


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мамци и прихрана за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 07, 2011 10:03 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
potpolno se slozuvam so Dragan.Znaci ako si zemal nekoja hemija od renomirana firma ne znaci deka si zavrsil rabota.Najdobar miks e onoj sto sam ke go napravis i koga ke dades 200 do 300 evra za hemija i koga ke go naucis soodnosot koe so sto odi vo dadeni momenti togas mozes da kazes deka si postignal nekoj rezultat,a sepak toa zavisi na kakva voda fakas vo koe godisno vreme i uste x...drugi faktori.Jas na primer 4god po red odam isklucivo na KOZJAK i baagi vreme mi trebase da dojdam do dobra boila za taa voda i koga ke napravis nekoja matematika so potpolna izrabotka na svoj mix i odredena hemija ,1kg mix ispaga od500 do 600 den. i na tri ili cetiridnevno odenje ke potrosis 4 do 5kg za prihrana mozes da vidis kolku pari izleguva.Zborot mi bese deka deneska ima dosta mnogu hemija megutoa mislam deka sepak najbitno e toa sto ke stavis vo samiot mix a hemijata samo ja pravi poatraktivana boilata,a za dobra boila treba mnogu praksa ,rabota, pari i mnogu vreme pominuvanje na voda..........poz. ;)

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum