www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 17, 2024 12:22 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 19, 2011 9:53 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
me interesira dali kaj nas ima negde da se kupi betain i kolku kosta.Znam deka dam porta vlae se uvoznici za cc moore dali kaj niv ima dipovi i sto imaat od hemija na raspolaganje??


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 20, 2011 8:28 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
kaj Pepi vo Dam imas betain mislam deka kosta okolu 1900den.kilo za hemija isto imas izbor se zavisi sto ti treba a za dipovi neznam najubavo telefonot i direkno so Pepi pa ke vidis

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 22, 2011 10:31 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
kade kazav deka mislev za pakovanja od 1kg a ne sum i videl pakovanja od 1kg,a i da kupis sto ke ti tolku ima da napravis 50 kg boili sto prakticno ako ne si takmicar nemozes da gi potrosis za dve god
jas lani kupiv DD Bait DNA 250gr za 10evra a imase ista gramaza solar za 13evra i ako ne znaes kade da kupis toa ne e moj problem ako saks treba da prasas a ne odma da frlas kamenja po mene ja da ti kazam posteno ne sum videl pakovanja od 1kg posebno od pojaki marki

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Последна промена од 1 на filip030682, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 22, 2011 3:32 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Имаш во порта Влае трговскиот кај Пепи по цена 470ден за 500 грама BETAINE super pure од CCMOORE преведено во евра 8 еура.
Цаката е во тоа што иако е чист 100% е термо лабилен и треба или во приготовката на боилите да ставиш поголема количина или после изготвувањето на боилите да се додаде плус во дипот или да си земеш течен BETAINE за дип. Така да има и ефтин. Јас го користам за други мамци а не толку за боили.
Филип030682 по мое миксот ти е супер за изработка на боила, ефтин е и можеш пообилно да крмиш. Само мислам дека на форумов ке добиеш негативни оценки баш затоа што е ефтин, ефтино значи неубаво за жал за многумина. :ugeek:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 22, 2011 10:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Bidejki neznam me interesira sto vsusnost e BETAIN ? kako deluva vrz boilata? dali pojacuva miris , nesto slicno ili?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 23, 2011 8:08 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Иако е термо лабилен е доста поефтин и можеш да ја дуплираш дозата и пак нема многу да излезе. Кај Пепи имаш и течен Бетаине HCL чист, мислам дека цената беше околу 20 евра за 1/2 литар но не ме факај за збор да проверам прво, не сум сигурен. Јас ја правам оваа комбинација за боилите ставам од ефтиниот од 15-20гр а некогаш одам и до 30гр во смесата и после варењето откако се исцедат боилите ги дипувам, во дипот додавам од течниот или само ги дипувам со него зависи од миксот и ефектот што сакам да го постигнам. Обожавам да експерементирам. :ugeek:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 23, 2011 10:46 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Betainot deluva na mnogu nacini vrz boilata,go pravi mamecot poatraktiven sto bi rekle zargonski go pojacuva signalot na mamecot ,go zgolemuva varenjeto odnosno deluva kako atrakt taka da krapot pobrzo gi isfrla od organizmot ostatokot od boilata i ponovo se vraca na mesto na hranenjeto,a poradi lesniot ne napaden miris ne smeta na drugi aromi,ima i nekoja hranliva vrednost koja poradi maliot procent sto vleguva vo miksot.Nekoi velat deka e neprikosnoven dodatok vo mix bez nego ne se moze,ali koga ekonomijata te stega za vrat ne e nisto strasno,tuka e crveniot piper ili pivskiot kvasec koi se dobra zamena za nego

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Последна промена од 1 на filip030682, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 23, 2011 4:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ej eve jas sum zgresil i neznam neka ne me slusa nikoj.Ajde neka se fklucat tie sto znaat pa neka si go kazat svojot sovet a ne samo pamet da delat i da se falat kako se golemi majstori podeli i ti nekoj sovet postar si poiskusen siguren sum deka ima sto da kazez,tocno e deka cesto pravam copy/paste ustvar site pravime isto zatoa sto se e izmisleno ne sum jas naucnik pa da izmislam novo,receptot sto go napisav ne go izmisliv jas nego e od edna hrvatsko spisanie go imam 3god i edno 3pati e proban i dobro lovi ali nikogas ne e proban na makedonska voda nego dvapati na ezero vo blizina na presevo i ednas na borsko ezero sekogas imalo ulov

povece pati do sega mi ja vrtis mislata nikade ne napisav deka ima ista zamena za batain nego mislev deka so pivski kvasec,crven piper ili kocki za supa moze da se postignat slicen efekt

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Последна промена од 1 на filip030682, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 23, 2011 11:42 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Nekoi velat deka e neprikosnoven dodatok vo mix bez nego ne se moze,ali koga ekonomijata te stega za vrat ne e nisto strasno,tuka e crveniot piper ili pivskiot kvasec koi se dobra zamena za nego

црвениот пипер замена за бетаин,пивски квасец....замена...ccc.... :mrgreen: :geek: :ugeek: :evil: :evil: :evil:

.....како и некогаш претходно...ќе кажеш,а после негираш...!!!!!среќа што овде стојат и претходните коментари....значи бетаин е бетаин и за него нема замена,нема измислување на топла вода,таа е измислена уште од турско....!!!!!
Тоа што не ми се коментира за моите искуства околу спремањето на миксеви,боили или слични дрангулии е само поради едно нешто...за крапски риболов треба да си роден,да имаш дарба(како што јас не знам да свирам виолина),стрпление,живци....тоа не е инстант
риболов па да очекуваш успеси на секое искачање на вода.....а доволно сум отворен за соработка со личности кои ми значат во животот,кои заслужуваат да разменувам мислења со нив...!!!
Верувај дека ни Јас,а после твојта изјава дека само три месеци од год. го бркаш крапот,ни Ти не сме доволно достојни да делиме јавно совети за работи кои не се благодарни...!!!Ако добро размислиш,твојот(хрватски микс)има работено на неколку води,која наша е барем малку слична на тие води????...во кој период од годината..????Кој фонд на риба...????...И уште многу други фактори.....!!!!!!Подобро да се остават лугето сами да размислуваат,експериментираат,до дојдат до свои лични сознанија..а не да наогаат вина во мојот(твојот) микс дека ги заебал и после толку денови поминати на вода останат без риба....!!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 03, 2011 9:20 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ajde malku i ovde poshto gledam Dragan nesaka premnogu da napaga.Kocka supa i crven piper(koj uopshte ne e ist so robin red niti pa se pravi robin red od crven piper) se zacini za zbogatuvanje na mixot a betainot e sosema druga rabota i nemaat ama bash nikakvi dopirni tocki.Neznam koj te ucel vo Srbija-profesionalci od NIsh i Leskovac(Jas sum moderator na Srpskite i Hrvatskite kako i na Engleski i Germaski forum i vo srbija neznam nieden od Leskovac i Nish a veruvaj ja znam skoro cela srbija i okolija.Prvo sedni nauci gi osnovite za mixot.3 godini pa jas gi imam site spisanija od 95 navaka pa nemozam da kazam deka sve znam i den denes ucam.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum