www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 02, 2024 1:34 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7071727374ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 22, 2016 7:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Dimitar НапишиCOLON
nikolovskibt НапишиCOLON
a kajma kajnas ribino brashno ? kako sho znam nigde nema pa zatoa site ke barame neshto blisku donego :) :lepi:
Ова за кое зборуваме Ветарибол(некој го крстил замена за рибно) е скроз различно т.е. нема врска со рибно..Ветариболот содржи растителни протеини,соин изолат,аминокиселини итн.. Сите тие се растителни и крапот многу полесно ги вари или било што(да не ме дрви професорот сеа :D ).Плус на пролет сакам да работам една крем боила и ако ставам ЛТ или Предигест од кремасто нема ни К да остане.

За неутрал,птичји или овошен кој како сака,според мене ова Ветарибол е најефтина варијанта и најлесно достапна кај нас се разбира на пазарот има многу брашна кои ја зголемуваат протеинската вредност во миксот т.е го прават многу по јак и посложен но затоа и коштаат.

Имам дома Ламлак,Аминолакт,Казеин,Егг Елбумин,Сојавит85 сите тие се ок ама коштаат у ПМ,сепак една боила која си ја правам неколку години пак ке ја направам со состојки кои се баш за таа намена,но сепак сакам да пробам и нешто ново,различно и најбитно ефтино.


@Daniel сега појасно ли ти е зошто сакам Ветарибол или уште ке мрсиш,мислам разбра ли што е разлика од животински,млечен и растителен протеин. :D

Uste treba da jade oriz bre :head_bang:

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 22, 2016 10:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Keltan НапишиCOLON
Dimitar НапишиCOLON
nikolovskibt НапишиCOLON
a kajma kajnas ribino brashno ? kako sho znam nigde nema pa zatoa site ke barame neshto blisku donego :) :lepi:
Ова за кое зборуваме Ветарибол(некој го крстил замена за рибно) е скроз различно т.е. нема врска со рибно..Ветариболот содржи растителни протеини,соин изолат,аминокиселини итн.. Сите тие се растителни и крапот многу полесно ги вари или било што(да не ме дрви професорот сеа :D ).Плус на пролет сакам да работам една крем боила и ако ставам ЛТ или Предигест од кремасто нема ни К да остане.

За неутрал,птичји или овошен кој како сака,според мене ова Ветарибол е најефтина варијанта и најлесно достапна кај нас се разбира на пазарот има многу брашна кои ја зголемуваат протеинската вредност во миксот т.е го прават многу по јак и посложен но затоа и коштаат.

Имам дома Ламлак,Аминолакт,Казеин,Егг Елбумин,Сојавит85 сите тие се ок ама коштаат у ПМ,сепак една боила која си ја правам неколку години пак ке ја направам со состојки кои се баш за таа намена,но сепак сакам да пробам и нешто ново,различно и најбитно ефтино.

@Daniel сега појасно ли ти е зошто сакам Ветарибол или уште ке мрсиш,мислам разбра ли што е разлика од животински,млечен и растителен протеин. :D
BAs mi e galje dali polesno gi vari , ce ima vreme vo cuvarka da gi vari .....vari.......:D Rastvorlivi vo voda se , gospoda :saso: Za da gi vari treba prvo da gi najdi :D


. . .proteini dobieni od rastitelno poteklo ..polesno i pobrzo go zavrsuvaat ciklusot vo crevata...zeludnikot . .. zavisno koj sto ima,samo creva ili i zeludnik :D za razlika od proteinite dobieni od zivotinsko poteklo...

Ова се твој зборови..

Како и да е измешав јас прееска,само помалку на пола од твојот микс,бидејки имам во миксот веќе сојавит85,па ке видиме што ке биде за два месеца.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 22, 2016 10:14 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Samo sakav da kazam deka rastvorlivosta vo voda go pravi uste poatraktivno , za mene bar . Dodeka ribino brasno rastvorlivo vo voda kosta kolku od sveti petar kajganata .............

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 22, 2016 10:23 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Neka kosta.ili prai ili neprai :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 22, 2016 10:31 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
Neka kosta.ili prai ili neprai :D
Godinava ce probam .................... :shake_hand: Znam , frleni pari , ama ajde da vidam i toa cudo :D .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 22, 2016 10:34 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pa on ke probal, abe so ke probas more inaet :lol: tamu kaj tebe ne se proba nmego se peca, kratka e zezonata, so edna flasa hemija ke ftis 2 toana ribi,,,

za nisto ne te biva :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 23, 2016 2:41 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Феб 26, 2014 5:46 am
МислењаCOLON96
ami ako e takva rabotata klajmu i krteshina... samo gledaj da e krtot presno izmocan nema riba shto ja neki taa mirizba :P :eusa_dance: :yahoo:

abe zoshto tolku mnogu navleguvate ribino brasno se znaj... e ako navlegvas tolku sekoja firma ne e ista vo dozi na 1 kg pakovanje... isto taka ni mlekoto vo prav.. nishto .... ako ti treba visoko proteinska zemisi micro peleti sho se zza pastrmka po proteinski od niv nezz jas okolu 60-80% imat protein i napraj edna presmetka kolku sakas da ti dojdi mixo i dodaj peleti odzemi od pticjite hrani i taka natakaa...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 23, 2016 10:28 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Добро стварно не разбирате што е разлика помеѓу животински и растителни протеини или инат терате?

Николовски викаш пастрмски микро пелети 60-80% протеини ОК,но кога правиш рибен,месен микс што ти знам јас... Овде јас сакам да правам кремаста боила,или кремаста арома,во која ке ми преовладува мек,лесен,кремаст мирис.Банана,скопекс,чоколадо итн.. Доколку сакам миксот да го направам по-протеински со микро пелети или рибно брашно од кремаст мирис нема да остане ни К...

Ветариболот содржи 60% протеини,таква му е ознаката Vetaribol 60 ,таа бројка најчесто значи колку е процентот на протеин.

Ветариболот содржи СОИН ИЗОЛАТ,а тоа е:
Соин изолат ( СИ= соја изолат) се произведува од соин концентрат.Соиниот концентрат се пропушта во натамошни фази на производство во кои им се отсрануваат мастите, јагленохидратите и останатите фактори кои предизвикуваат гасови како конечно би се добил производ со 90% протеин.

Користам јас Сојавит 85 , но една кеса од 700гр. кошта 700 денари,па затоа барам некоја поефтина варијанта.
http://www.pbc.mk/proizvodi/cisti-prote ... etail.html

Целата фама настана од тоа што Келтан го утна насловот на темата па напиша ZAMENSKO ZA RIBNO.

По можност продолжете на темата,но аман не споредувајте ветариболи и слично со рибни брашна.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 23, 2016 12:52 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Со протеински доминации, напролет, ќе се изнапецате.
Имате кај Тони Дуката - Терминатор - Велес, коректно рибино брашно. Поволно.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 25, 2016 5:04 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Dimitar НапишиCOLON
Добро стварно не разбирате што е разлика помеѓу животински и растителни протеини или инат терате?

Николовски викаш пастрмски микро пелети 60-80% протеини ОК,но кога правиш рибен,месен микс што ти знам јас... Овде јас сакам да правам кремаста боила,или кремаста арома,во која ке ми преовладува мек,лесен,кремаст мирис.Банана,скопекс,чоколадо итн.. Доколку сакам миксот да го направам по-протеински со микро пелети или рибно брашно од кремаст мирис нема да остане ни К...

Ветариболот содржи 60% протеини,таква му е ознаката Vetaribol 60 ,таа бројка најчесто значи колку е процентот на протеин.

Ветариболот содржи СОИН ИЗОЛАТ,а тоа е:
Соин изолат ( СИ= соја изолат) се произведува од соин концентрат.Соиниот концентрат се пропушта во натамошни фази на производство во кои им се отсрануваат мастите, јагленохидратите и останатите фактори кои предизвикуваат гасови како конечно би се добил производ со 90% протеин.

Користам јас Сојавит 85 , но една кеса од 700гр. кошта 700 денари,па затоа барам некоја поефтина варијанта.
http://www.pbc.mk/proizvodi/cisti-prote ... etail.html

Целата фама настана од тоа што Келтан го утна насловот на темата па напиша ZAMENSKO ZA RIBNO.

По можност продолжете на темата,но аман не споредувајте ветариболи и слично со рибни брашна.


e kako moze da ne ti odstane od kremast ni K BUKVA, AKO stavis primer 5 mesni brasna ne mi e jasno :D :D ja u mixsot imam 6 brasna koj e neutral i ke misrisa boilata na toa sto sakam,,

sega vrati se na temata so e balnsirana boila,, toa e misxsot i hemijata zaedno :volku_golema:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7071727374ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum