www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Oкт 01, 2024 1:38 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5253545556ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 2:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Pcenkarno - 150gr
Pcenicno- 50gr
Griz- 100gr
Palenta-100gr
Niseste-20gr
Soino-100gr
Mleko u prah- 50gr
Niger melen -50gr
Zolta pticja- 50gr
Pticja Natural- 50gr
Soini troski-100gr
Pcenicni nikulci meleni-100gr
Aroma Home Made vkus Dinja 20ml..

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 6:35 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
JaneMK НапишиCOLON
AIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Fatamorgana :D :D :D :D :D

Sve znanec do znanec.

A be petel eden bolje pisuvaj si toa sto znaes.Koja tvoja aminokiselina tecna si napravil koga lizin i metionin se aminokiselini.Izmisli li nova aminokiselina????

Koj gluten i koja spirulina se raspravate za gluposti,se znae za sto se stava belo brashno a toa ni e ostanato uste od vremeto na palentata.Gledam i togas i sega krapot ako kasne posle neide da jade ;) ;) ;)

Ako veke pravite muabet za sostojki pravete za Kelp,za Biskvitna jajcana,za predigest,za mnogu drugi raboti i pak na kraj ke ispadne narodnata sto poprosto toa poubavo :D :D :D

Takmicenjata se posebna tema nema dopirni tocki so ova

lizin i matanin, od nego tecen probav da napravam,,kako sto ni dade kladofora,, misli malku sto pisuvas..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 6:37 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
metionin petel,metionin.ti pisuvas pokusav da napravam aminokiselina.aminokiselina nemozes da napravis koga veke imas dve aminokiselini koi gi kombiniras.

JA mislam pa pisuvam ;) ;) ;)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 6:37 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
dojdi vo liga pa ke vidis :lol: :lol: :lol: :lol:
Ova mi e mnogu jako kaj Solar , Jane . . . Squid & Octopus Koi Rearer
squid i oktopus e ok , znam sto e ...ama ova drugovo Koi Reaarer e biser nad biserite... :D Prevedeno znaci KOI ODGLEDUVAC ..i sega sto ima vrska toa so squid oktopus . .. ajde pojasni mi ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 6:39 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
Cudno ..prv pat da se slozam so nesto sto pisuvas . . . :D A zajakot . . . toa se posebni dve amina Jane , od div petel . . . ili ograbil nekoja bolnica :D

ne sakaj koga ne razbiras :D :D da t pojasnam,,,, praskasti se lizinot i metaninotm probav u tecna sostojba da gi napravam,,, e sega nesto dobiv nekoj betain tecen so jaka blazina,,

a petelot neka ripa :D znam deka se kiselini i dvete .... i ne ripajte dodeka ne vidite, pola srbija go pravi.........ne go izmisliv jas,,,nego probam

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 6:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Pa go odgleduvas i ranis i tovis u isto vreme koga go lovis, neznam kako ne ti e jasno :D :D :D :D

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 6:42 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Te razbrav bre petel i prviot pat ..mislev na dugiot del od postot na Jane ... :D A zosto gi topis ? Dip li pravis ? Ako e za miks , topi koga ti treba . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 6:59 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
ico baits НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Cudno ..prv pat da se slozam so nesto sto pisuvas . . . :D A zajakot . . . toa se posebni dve amina Jane , od div petel . . . ili ograbil nekoja bolnica :D

ne sakaj koga ne razbiras :D :D da t pojasnam,,,, praskasti se lizinot i metaninotm probav u tecna sostojba da gi napravam,,, e sega nesto dobiv nekoj betain tecen so jaka blazina,,

a petelot neka ripa :D znam deka se kiselini i dvete .... i ne ripajte dodeka ne vidite, pola srbija go pravi.........ne go izmisliv jas,,,nego probam

:lepi: :lepi: :lepi: :lepi: :lepi: :lepi:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 7:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
dojdi vo liga pa ke vidis :lol: :lol: :lol: :lol:
Ova mi e mnogu jako kaj Solar , Jane . . . Squid & Octopus Koi Rearer
squid i oktopus e ok , znam sto e ...ama ova drugovo Koi Reaarer e biser nad biserite... :D Prevedeno znaci KOI ODGLEDUVAC ..i sega sto ima vrska toa so squid oktopus . .. ajde pojasni mi ?

Келтан вака друже... Не сум баш 100% сигурен дека ти прераскажам све со точни информации затоа што го имам прочитано некаде тоа по одамна и неможам да го најдам текстот сега, зашто не ми ни текнува каде го имам прочитано но одприлика вака одеше....

Во одгледувачници за КОИ крап некаде на истокот, во моменти кога крапчињата апетитот им бил доста намален, момците експериментирале и додале во храната ( највероватно станува збор за пелети ) арома на сквид и октопус , и во исти момент апетитот на крапчињата значително се зголемил... Ова терало до период до кои што почнале крапчињата храната без сквид и октопус воопшто да не ја конзумираат. Иначе не се знае за која арома станува збор или дали оваа сквид и октопус има некаква врска со таа нивната. Ова ипак станува збор за период во кои што нит солар нит нутра ниту пак било која крапска фабрика имала во палетата на производи сквид и октопод. Тек после оваа дешавка почнува нејзино производство во крапската индуструја. Ама која е правата и каква е, гарантирам дека ни самите произведувачи незнаат, а солар сериозно се разликува доста од сите останати ( сум користел од повеќе фирми, солар,рх,дт,сбс ) има некој посебен шмек и мирис од сите останати, и тоа кои риерер им е демек според оваа случка, демек они го имаат оригиналот. Колку е тоа точно дека нивната е вистинската, незнам.

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 8:30 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
Веке темава стана подјеб..

Само едно прашање.. колку крапот го совладува глутенот т.е.. бело брашно интегрално.. колку е тој способен да го свари??

Знае ли некој?
Kako e vozmozno nekoj da znae toa Martin ?
Еве вредности кој се земени од книга која е збир на наука за крап, одгледување, размножување, ловење итн..
Книгата е напишана од нај реномираните Јапонски научници кој се водечки во полето за крап..

87.6% Т-1000 брашно го вари без никаков проблем
90% соја полно масна
97% соја тостирана
100% млеко во прав
100% казеини, казеинати, млечен протеин
80-90% житни култури како р'ж, овес, жито итн..
75% птичја храна
77% рибино брашно инчун и харинга
90% ниско температурни рибини брашна...
90% коноп
60-90% масла

Според ова.. како што гледате тој нема никаква маана во варењето
Ова може да ви послужи како водич во креирање и балансирање на микс..

Koi Rearer е крстен затоа што Сквид + Октопус аромата потекнува од Јапонија каде се одгледуваат Кои крапови.. кој знаат да бидат терсене и пребирливи во храна.. па затоа е измислена и таа арома.. која да не навлагам подлабоко во хемијата итн итн.. е природен екстракт.. затоа и толку кошта..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5253545556ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum