www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 1:27 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS13»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 10:15 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Eve ti uste eden maer deka ne treba da e kvaliteten mixot i so najskapi komponenti da lovi. :D :D :D :D

Udri be petel malku :dragon: :dragon:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 10:20 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
JaneMK НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
A ako nekoj pravel domasni mixevi pokraj ico i uste pravi toa e pepi.Ako on kazuva deka kupeckite se podobri(ne zborime pokvalitetni) togas treba da se veruva na sovet.
Да само запрашај се зошто Пепи се префрли на готови миксови.. Јас пред 2 саати со него лично дискутиравме во продавница.. А одговорот не е за дали тој некој купечки е подобар или не.. туку поради немањето на време да се шутка по млинови и продавници..

Hahahh pa na pepi bombicata so koja lomese natprevari najmalku e trcanje po brasna :D :D :D i najmalku se sutkase po prodavnici
ama ajde neka e.
Епа го мрзи да се ашка.. не е ај нека е.. јас не памтам дека сме седнале да направиме ваков муабет во последниве години..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 10:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
JaneMK НапишиCOLON
Da najseriozno mislam santa fe.Ke procitas ama treba da listas site strani,koja komponenta e za sto i kako se koristi.Ako cekate gotovi pisani mixevi i toa go imate
Јане другар, сум ја прочитал јас темата едно 10тина пати најмалку, таму 80% советите се од типот „стави смокви мелени, не ставај засладувач многу оси ќе се собираат’’ и тн.
Барем половина од миксовите се пишани за инает некој да се истрча, а се бетон, ѓон, а не пак нешто што треба да изгледа на боила. Оној кој сака да помогне - помага, на ПП сум добивал совети, сум ги применил и сум видел подобрување, небарам јас да ми кажеш нешто за што си се заебавал со години и си фрлил еден куп пари и време за да го донесеш до совршенство, барам совет, мислење дали ова е подобро од она, дали олку или онолку и тн.

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 10:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
pa toa go imas razlistaj go malku forumot ;) ;)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 10:29 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
i nemozam da go razberam ona,, tebalo domasen mix poveke vreme da go testirs na voda, a kupeckiot deme k pomlku :D :D

decki ne pisujte prikazni, pred se nekoj so ne rabora treba da prasa,,

eve malku od taa tema,, sekoj gotov kompleten fabricki mix e porazlicen od samiot sosstav, i od ralicni firmi,,

znaci ako ne go jade cist za diva avoda treba da go olavbavis no kako :?:
e za nego treba poveke vreme za da go balansiras i sostavis kako sto treba , da dodjdos do ona ne prajako preostro i preblago zatoa sto poveketo se i slatki, dodeka za domasniot mozes da go napravis toa pobrzo posigorno ako znaes hemijata da ja koristis,,

eve vi najprost primer so mesan mix na poveke vodi sto sum go pravel pr 3-4 god so koj razmer sum imal rezultati noke ,,
red hering , na 3kg gotov fabricki 8 kg neutral moj, ispadga komplet 11 kg :D e sega na 10 jajca 2 ml smoked salmon od maliot pot shot dodavas da ja zadrzis aromata,, na ovaa kobinacija sum vadel krapovi za 1 saat otkoga ke prefrlam 2 trski i krapot ja sakase ta boila i ja zimase bez rezerva, a zamislete kolku e olbaven fabriski i kolu dobivate u kolicina za poveke lovenje,m, ne da zastedite nego za da pogodite za krapot,,

e sega ova pogore napisaano ne vazi za krapcinja do 3 kg ka sto vika toni solar, tie gotovite mixsovi otsekogas gi jadele i na valesko :D :D

ubavo e sekoj da peca i so kupecki mix no prvite 3 god ke nema rezultati na golemite vodi , se dodeka ne im navleze u stos, za niv vfreme treba

aj poz od gradot na komitite :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 10:31 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
A be kazi deka e do hemijata a ne do mixot i nego tupi tolku :D :D :D :D :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 10:36 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pa toa go zboruvam citaj malku, zboruvam za catcher miksovi ne za neutral,,

znaci 100 ralicni mixsovi 100 raslicni jacini i ostrini,,

sto se donesuva sam da gi pravis rasakasti gotovi ti treba 3-4 god za da gi dodetrqas da gi jade kaprot no samo 2-3 vrsti :D :D

i uste edna vazna rabota koj saka da pravi nesto gotovo i da mesa zaebancii suvi, neka proba so malite adativi na senasas od 250 gr ima efekt , no pak kazav se e toa tesko i macno da dodjdes do rezultat,, ima u taa palaeta na adativi mnogu raboti sto moze da se iskoristat za mix,,
eve eden pr,, brazem,, ona e za deverika no probajte da vidite posle varenje na boilaat :D koja aroma ke ja dobiete :D :D klasicno meso

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 10:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Kako i da e Ezero Carpmanija ke bide dobra prilika da se eksperimentira so mixovi i boili.Ednostavno vo isti den dve razliciti boili na dve strani od boxot mozes da isprobas.
Na diva voda potesko,koga prvpat bev na kozjak si napraviv edna boila od nekoj si moj mix koja na drugi vodi na jadica stoese 12 sata bez problem,taa ista boila od toj ist mix na kozjak sitnata riba partal ja pravese za dva sata.Muabetot mi bese deka slicen problem mozes da resis so edno odenje taka da jas toj isti mix duplo go meljav so malce dodatok na griz i nemase problem.No tesko deka bi znael kako da go koregiram sostavot so ogled deka prviot pat nemase riba drugiot pat edna od 3kg.
Si treba vreme koe retko koj go ima sega.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 11:04 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 31, 2013 10:08 am
МислењаCOLON388
ЛокацијаCOLONСвети Николе
ico baits НапишиCOLON
kireelektron НапишиCOLON
јас обично користам свои миксови кои сум ги склопил со помош на некои поискусни странски рибари.,купечки скоро и да не сум употребил,бидејки како некој погоре веке кажа рачунам дека нивните миксови се пренападни, пренатрупани ,јаки да ги кажам ,за да бидат атрактивни на нивните богати комерцијали ,додека кај нас ми се чини дека дури и ствараат одбивност на нашите диви риби кои не се навикнати на јаки храни.
а за готови боили имам порачувано од жац неколку пати и да кажам и не сум открил некоја голема разлика од улов со мои боили од мој микс, и со улов од неговите готови боили.
а за прихрана како пелети како прашкасти храни сум земал готови купечки.
разликата мислам дека е само во тоа дали имаш време да си склопиш сам сигурен микс кој ќе биде доволно успешен за да ти бидеш задоволен,или немаш време па си идеш и си купуваш готов испитан од некој на кој тоа му е работата.за да не губиш ти драгоцено време.
kako be samo ti si ucel od stranski ribari od sv nikole, malce li dremese so devojceto na voda dodeka iskusnite pecaa togas :lol:
po stranski forumi be ico. ne presuvaj kako.i jas kako tebe po interneta.poseti go forumot i na zac malku, ama da vidis kakvi se lugeto tamu i kakvi konstruktivni odgovori imaat. :!:
a za ribolovot so togasnata devojka a segasna sopruga e toa se mnogu ubavi denovi i noki pominati za da gi isprobam site recepti..bre ico. sum smenil mnogu miksovi za ovie 8-9 godini.
a mozebi pametis i deka sum ti baral boili da kupam. :?:
zosto od togas ne sum ti pobaral dali ti teknuva. :?:

_________________
КД електроника.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 11:06 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
SantaFe НапишиCOLON
Барем половина од миксовите се пишани за инает некој да се истрча, а се бетон, ѓон, а не пак нешто што треба да изгледа на боила. Оној кој сака да помогне - помага, на ПП сум добивал совети, сум ги применил и сум видел подобрување, небарам јас да ми кажеш нешто за што си се заебавал со години и си фрлил еден куп пари и време за да го донесеш до совршенство, барам совет, мислење дали ова е подобро од она, дали олку или онолку и тн.
Друже, јас овде на форумов добив правец, овде научив...морам да ги споменам Ицо и Јане зошто со нив сум од почетокот.
Прашај, ќе ти биде вратено...ми купиле доста време да не лутам. Зборам за подлабоки совети.
Ова коа кажувам дека ми помогнале, кажувам дека е така. Би бил расипан да кажам дека не е така.

Пс. И да ти кажат микс што 100& работи, па е се до тебе...ќе ти треба 1 год. мин констана работа за да го научиш да го работиш на вода.

Сум ги правел и домашните и сме ги мешале купечките. Ловни ми биле и двата. Кај домашниот е многу битна хемијата. Се зависи и за која вода...под ова има цела научна експертиза. :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum