www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 30, 2024 1:15 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2728293031ELLIPSIS46»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 17, 2013 10:38 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
MaximJaki НапишиCOLON
сегде кај што бевме на вода во државава и надвор од неа, ОСВЕН ВЕЛЕШКО ( иако не го посетувавме нешто често ), поминавме одлично и со доста добар улов, и неколку лични рекорди ( барем за мене зборам ), дај боже и следнава сезона во најлама рака да биде како оваа што помина.
дел од хемијата на солар што ја спомна мартин, отиде на добра количина бојли кој што беа .. ајде ке кажам продадени ( не за пари ) на наши добри колеги...
дел отиде на експериментирање и составување на еден вид наша миксана арома, која што се покажа како одлична на купот во бугарија.

иначе во бројки колку што како извадено, некое примерче.

имам некој обичај кога сум на вода да запишувам у телефон за извадени риби, саат, и тежина на риба ( кога ке ми текне, да запишувам, сега баш чепкав па најдов нешто од една тура од околу 50 саати )

( тежина во грамови )

4280
2520
8760
7360
6540
3920
11360
5360
3660
5300
3840
4140

2. преку 60 парчиња извадени за околу 30 саати, го има ова и на форумов некаде пишано, а и половина луѓе од форумов беа на местото...

и некако мислам дека не било баш за џабе што сме фрлиле некоја пара повеќе за хемија


п.с. даниел без љутиш, чисто форумски... немора веќе муабети на ваков тон да се тераат ни со мене ни со мартин.
Maksimco ..ako dobro primetiv druze imate izvadeno 10 ribi vo prosek od 5-6 kg za cela godina..ne e loso vo zavisnost od toa na koja voda se izvadeni..ako e gogomont ili podles vo vremeto na poribuvanjeto ..odma ke kazam deka za mene toa ne e mera i konstatacija deka imas dobar mamec so dobra hemija...za takva voda jas ti garantiram deka ke izvadam isto tolku riba i na pcenka..so mala kolicina na aroma..Nisto od ova sto go pisuvam ne se odnesuva na vasiot kvalitet kako ribolovci i dobri poznavaci na krapskiot ribolov iako ne ve poznavam ni tebe ni martin..(iako so martin se zapoznavme eden den na velesko) ne mozam da go kudam covekot ili da go velicam posle edno ispeno kafe.Respekt kon vas i vasata ekipa no ovoj forum mislam deka treba da bide pred se edukacija za mladite a ne lavirint vo koj istite ke zalutaat i nikogas nema da moze da izlezat od nego.
Za ona `nema ljutis` ..treba covek da mi zgazne na slepa tocka da me iznervira ...daleku ste vie od toa...i cisto forumski...tonot sekogas bil na mesto..i normalno forumski, a ako sum bil pogresno svaten od vasa strana ..toa e veke drug problem :D :D

Pozdrav i se gledame na voda ;)

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 17, 2013 10:45 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Daniel НапишиCOLON
daniel_veles НапишиCOLON
Abe ime....pa nie sme krapdzii be ne sme hemicari..jas vi se cudam do kade se otidovte so temava..se kupuva po malku i se testira..koga ke dojdes do eden soodnos na koj ke imas rezultat teras dalje..inaku ke lutas brat do 101 i nazad...kolku poveke hemija..tolku poveke lutas.a za rezultat..treba odenje i dremenje na voda..po neznam koj pat e ova kazano.
D.sinadinov,kolega od forumov ima doma poveke hemija odkolku site nie ovde zaedno...a koristi samo 3-4 raboti..e sega ti vidi pa razmisli zosto e toa taka..

Ova go pisuvam samo za vas pomladite krapdzii ne trosete pari zaludno..sekogas testiraj eden brend,pa drug pa tret..nikogas nemoj da mesas zaedno solar,nutra,ccmore i.t.n...Nie pominavme niz ova vo vremeto koga nemase forumi i nekoj da ti napise...sega imate se...samo treba da poslusate soveti za da ne se trosite zaludno

Ime te razbiram sto mi zboruvas, nema nisto cudno vo toa ako sakam da probam da eksperimentiram.Na voda treba dremenje toa e vekje jasno.Jas osnovata na krapskiot ribolov ja imam nauceno od tatko mi,na ezero Mantovo, ama toa e diva voda i mnogu mnogu hemija :nono: .Jas sum naracal hemija sto mi e potrebna za cela 2013 godina, znaci doagjam sredina na Mart i pocnuvam turbo.Od April do Oktomvri minimum 20 dena sekoj mesec na voda i ke testiram sve sto mislam i kako mislam ( se gledame na velesko :D ).Sakam sam da si probuvam raboti, nesakam nikogo da pcujam i okrivuvam ( me zaeba mi kaza da stavam 5ml RH a trebalo 10 ), ako nesto promasam jas ke sum kriv i toa e toa.Ako raboti raboti ako ne nesto sme promasile, zapisuvanje na sekoj mix,sekoja aroma, kolku se stava kako se stava.Da ne se razbereme pogresno ovaa e moe mislenje i toa e toa, jas taka sum naumil i taka ke pravam, ako biva biva, ako nebiva pak si utepal 4-5 dena na voda na cist vozduh :D :D
Nemoj samo i ti da me svatis pogresno kako sto me svatija tvoite dvajca ortaci,bidejki gledam deka komunikacijata so tebe odi vo odlicen pravec polna so razbiranje i kompromis.
I ti si vo pravo vo delot kade sto pisuvas deka sakas da testiras so poveke raboti i toa e sosema ok..super...(ti mozes da si go dozvolis toa i sosema si ok)
No postoi eden problem ime....ne sekoj vo ovaa nasa moze da dozvoli da frla pari za eden ton hemija koja fizicki ke ja ima ..a nikogas nema da moze da vklopi ili iskoristi..Skapa rabota e nasava zaraza druze i ne e loso nekoj da im ukaze na pomladive na toa zaludno frlanje na pari..

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 17, 2013 12:10 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
daniel_veles НапишиCOLON
MaximJaki НапишиCOLON
сегде кај што бевме на вода во државава и надвор од неа, ОСВЕН ВЕЛЕШКО ( иако не го посетувавме нешто често ), поминавме одлично и со доста добар улов, и неколку лични рекорди ( барем за мене зборам ), дај боже и следнава сезона во најлама рака да биде како оваа што помина.
дел од хемијата на солар што ја спомна мартин, отиде на добра количина бојли кој што беа .. ајде ке кажам продадени ( не за пари ) на наши добри колеги...
дел отиде на експериментирање и составување на еден вид наша миксана арома, која што се покажа како одлична на купот во бугарија.

иначе во бројки колку што како извадено, некое примерче.

имам некој обичај кога сум на вода да запишувам у телефон за извадени риби, саат, и тежина на риба ( кога ке ми текне, да запишувам, сега баш чепкав па најдов нешто од една тура од околу 50 саати )

( тежина во грамови )

4280
2520
8760
7360
6540
3920
11360
5360
3660
5300
3840
4140

2. преку 60 парчиња извадени за околу 30 саати, го има ова и на форумов некаде пишано, а и половина луѓе од форумов беа на местото...

и некако мислам дека не било баш за џабе што сме фрлиле некоја пара повеќе за хемија


п.с. даниел без љутиш, чисто форумски... немора веќе муабети на ваков тон да се тераат ни со мене ни со мартин.
Maksimco ..ako dobro primetiv druze imate izvadeno 10 ribi vo prosek od 5-6 kg za cela godina..ne e loso vo zavisnost od toa na koja voda se izvadeni..ako e gogomont ili podles vo vremeto na poribuvanjeto ..odma ke kazam deka za mene toa ne e mera i konstatacija deka imas dobar mamec so dobra hemija...za takva voda jas ti garantiram deka ke izvadam isto tolku riba i na pcenka..so mala kolicina na aroma..Nisto od ova sto go pisuvam ne se odnesuva na vasiot kvalitet kako ribolovci i dobri poznavaci na krapskiot ribolov iako ne ve poznavam ni tebe ni martin..(iako so martin se zapoznavme eden den na velesko) ne mozam da go kudam covekot ili da go velicam posle edno ispeno kafe.Respekt kon vas i vasata ekipa no ovoj forum mislam deka treba da bide pred se edukacija za mladite a ne lavirint vo koj istite ke zalutaat i nikogas nema da moze da izlezat od nego.
Za ona `nema ljutis` ..treba covek da mi zgazne na slepa tocka da me iznervira ...daleku ste vie od toa...i cisto forumski...tonot sekogas bil na mesto..i normalno forumski, a ako sum bil pogresno svaten od vasa strana ..toa e veke drug problem :D :D

Pozdrav i se gledame na voda ;)

Od kaj pa podles i gogomond ti tekna..

Licno nejkam da kazam kade se izvadeni ribite od listata ama ke ti kazam deka e diva voda..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 17, 2013 12:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
:lepi:

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 17, 2013 12:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Ok e daniel petel veleski, dojdovme do nekoj po smiren ton... Sto e za respekt :) inace kolegi na forumov a i kolegi na exyucarp takmicea so nasi bojli izminatat sezona, odnosno 3 tima, eden tim od bugarija 2 tima od srbija, na lp ke ti pisam ako sakas i koj se tocno lugeto pa moze da sedneme i so niv na muabet... Zborot mi bese 3 ekipi koj sto nie gi snabduvavme so bojli bea na vkupno 6 natprevari(site nadvor od mkd, i vodi za koi sto iskreno prv pat slusnavme a ne da sme bile na niv) izminatata sezona, od 6 natprevari zemaa prvo na 5, i edno vtoro, zasto ja i martin zavrsivme prvi. Ova mi e stvarno dovolen motiv i znak za da znam vo koj pravec i jas i martin da se dvizime.

pozdrav, se nadevam na pogolem broj pominati denovi na velesko pa ke ja opraime losava influenca od forumov :D

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 17, 2013 1:16 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Убаво пишува Иниеста. Хемијата е скапа работа (онаа брендираната) и оној кој ви каже дека ја има сфатено и погодено хемијата за сите води и сите времиња, не само Вас, туку и себе се лаже. Често знае да се случи, па и на најкомерцијалните води, иста бојла, иста хемија, различно време, различни резултати. Нема правила. Постојат само општи принципи во однос на миксови и хемија.
Конкретно кај хемијата најчесто проблемот не е во изборот на видот, туку во дозирањето. Веќе се има пишувано години наназад. Битно е да се знае каде се пеца и кога се пеца. Нема да се изнафаќаш со месни бојли на ниски температури е општ принцип, како што е дека потешко ќе работи уљна арома при ниски температури од алкохолна. Тоа е основното. Ама не е и правило. :D
И нормално, ставаш арома (чиста или измиксана) во вкупна доза предвидена за таа количина на микс. И сега доаѓа до сврбење. Ако е подива вода да биде помлака т.е. помалку од превидената хемија. Ако е комерцијала, малку повеќе од предвиденото. И ставаш, па ај уште малку, уште малку. И отиде работава како кај некои рацете што им се исфрлија од хемија.
Кај хемијата според досегашното, има три, четири основни работи - самата арома, есенцијалните уља ( :D ), уљето и она многу битното мултимино, минамино, нутрамино, ЦСЛ (според изборот).
Хемијата е сигнал, а миксот е битен за лапачка.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 17, 2013 1:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Se soglasuvam so bukvalno sekoj zbor, :thumbs_up:

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 17, 2013 2:08 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Брендирана vs Не брендирана хемија.. што мислите..

Слаткарски ароми и ароми за месна индустрија vs. познатите од фирмите..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 17, 2013 3:12 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Добра хемија е онаа што фаќа. :D Дали е брендирана или не може да се дискутира во теоретска смисла. Науката вика статистички значајна разлика или влијание. Од 100 брендирани и 100 небрендирани која е поефикасна според пракса.
Меѓутоа, цело време се трудам да Ви доловам дека и да имате научен заклучок дека брендираната хемија итекако е поуспешна од слаткарската (сепак тоа е огромен бизнис со тестирани и "проверени" хемии) во нашиот спорт секогаш мораш да бидеш подготвен на аксиомата НЕМА ПРАВИЛА. Ќе ти дојде некој со мармаладот и ќе се чудиш како оваа брендов е (во тој случај) утка за "home made" хемија. :D

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 17, 2013 3:30 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Сепак е секоја вода приказна за себе, па и за хемијата. Јас само размислувам што е важно?
Каква е водата? Она што :ico: :ico: викаат читање на водата. Има треви нема треви. Кој е квалитетот на водата (бистра е или матна, чиста е или киселина), кој вид риби се има во нејзе, колку риби има во нејзе???

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2728293031ELLIPSIS46»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum