www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 17, 2024 12:04 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојли ала Келтан
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 05, 2012 8:38 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Samo koga na veligden odam na ribolov :lol: Znaes li deka so Zare imame na uliv otideno na sam ti den Veligden :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојли ала Келтан
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 05, 2012 8:39 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONВто Maј 22, 2012 10:16 pm
МислењаCOLON55
pa so nego ne e cudno i za nova god, da otidete :D :D :D
petel sekoja cest za boive sto gi pravis,, a inace za boili si tapa, nemas dobar mix :D :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојли ала Келтан
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 05, 2012 8:53 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
dali toa pokusavas da se izgrebes za miks za na reka :D ve macat hemiite tamu izgleda..a bez niv ne ve biva da napravite :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојли ала Келтан
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 06, 2012 11:13 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Zlatarska vaga do 100 grama.ja spomnav vo temata za spricevi ,epruveti...Pa mi treba ,koga sakam da probam nekoj miks ,dali od glava ili procitan...pravam mala kolicina obicno za edno jace i gledam rezultat,kako se mesi,rola,vari ,vkus ,miris ,tvrdina,kako se otvora vo voda ,,, itn i ako me bendisa se , sibaj na kilo miks :D
Eve vecerva probav ,samo ovaj pat za tri jajca :D nekako mi bese polesno taka..premnogu komponenti se pa bi dosle epten mali gramazi za edno jajce :D a i nagajdzav deka ce go bide pa ce se najdat 8-)
Ispadna dosta testo ,pa ce go ostavam vo kesa da prenojci,neka odmara malku a i ubavi raboti ce se slucat vo nego....

[ img ]

normalno morav da napravam nekolku na raka da vidam sto ce bide ,a i dipnav dve dodeka se topli da vidam kako primaat :D toa sto POSLEDNO vleglo ,bi trebalo PRVO da izleze koga dojde vreme 8-) ili ne e taka zajko :D

[ img ]

Gore na slikata e priblizno taa boja kako vo zivo, a eve dolu kako aparatceto si igra so mene,ili pak neonkata .... :D
Ova za sekoj slucaj ,Filip me demne :shock: pa da ne iskopa nekade nekoj si miks od Solar pak i da me tuzi ovde za plagijati :D

[ img ]

eve i edna pojadra slika od miksot za Jane ,go biva da provali nekoi raboti od oko :D

[ img ]

Boja ne staviv,nema potreba koga e proba .... :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојли ала Келтан
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 6:55 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ove se samo za zajko.me naluti sto ne saka kikiriki .lesnici . . a sarko gi saka i toa mnogu :D

[ img ]
[ img ]

Prvo od proteinite :D
mleko za telinja
zamena za ribino brasno
soja brasno
jajca
i sega najvaznoto , mnogu jaglenhidrati so dosta maslence :D

brasno od kikiriki,drobeni kikiriki,brasno od lesnici , se podpeceno . ..
skrob ili niseste kako koj go vika
pcenicen griz
palenta
carevno grubo meleno
malku orizovo brasno
malku lebni troski
mnogu vanilin seser,ama mnogu :D
malku niger,afion od kef oti prvpat stavam
malku pticja hrana ,mesana, drobena


20ml Tiger Nut extract
i nekolku kapki aroma LESINK ,nekoj koncentrat e eden prema milijarda mi se cini

Eve i edna caka sto jas ja pravam koga mi tekne :lol: probajte pa kazete dali ima razlika :D
Koga boilite se dignat , znaci gotovi za vadenje soberete gi naednas od voda i smesta pustete gi vo sad so ladna voda i ostavete gi barem 20-tina sekundi jas odprilika tolku gi cuvam , dva dima od cigara :D Natamu normalno susenje,ama nema da CURAT kako parna lokomotiva :lol:
Levo od sajkata se normalno vareni i suseni , dodeka desno se KALENi vo ladna voda .razlikata vo bojata ne isgleda mnogu primetliva ,ama vo stvarnost onie kalenite imaat mnogu posvetla boja i uste nekolku drugi interesni raboti se slucuvaat .A ce gi primetite koga probate .I togas napisete ovde sto ste primetile.taka i jas ce znam deka ste probale 8-) Ne mora na site se razbira..na edna tura e dovolno ,dvaesetina zavisi kolku naednas stavate vo voda da se varat . ..
Probaj zajko ,nisto ne te kosta :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојли ала Келтан
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 7:04 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
vleguvam u forum i ti prv petel gore :D :D

abe petel ne e se vo boilata treba i da imas u glavata :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојли ала Келтан
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 7:06 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Taka e zajko , treba da imas i vo glavata bubacki ,inace ribar ne biva :lol: Treba vreme da imas zajko,vreme ,nisto drugo. Nego , si probal li da gu celicis vaka boilite :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојли ала Келтан
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 7:18 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
dobar si ti petel...iskreno... exsperimentiras tuka si napred,,, nema boila za diva voda sto mozes da se potpres na nea i da reces deka ovaa e top hrana,,, sega r1 ne soadga u ova :D :D :D
treba vreme treba odenje, i ne treba galama na voda, sinoka so prena riba i poveke pivo si ja ibrkavme ribata, ova e sano eden primer :) :)
boilata e hrana koja moras da znaes da mu ja nametnes, ne so nea da go hranis, nametnuvanjeto e nekoj nacin na izmamuvanje i moras da pazis so nea koga i kolku hranis, a najbitno koga so nea prefrlas..poverenjeto za nea se pravi posle prviot udar od prethodno izrabotena dobra strategija.
koga ke procitam na forumov komentar za dobra i skapa boila me boili glava, a i ovie denovi vidov skapa i dobra koja ne mrdna na nea ,samo ne isece dobro za krapot koj bese tuka da ne zeme od toa sto trebase...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојли ала Келтан
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 7:50 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Galama na ezero mozebi smeta,makar i toa ne sum ubeden.Ama na reka bas obratno ..slapkanje vo voda e pozelno kaj mene ,cak i granki da pajgaat ;) Da ti kazam sto ni se sluci so sin mi letovo ,nema da veruvas...krsime suva granka,visoko gore na dab,debela kako noga vo osnova,edvaj ja najamcivme so otrtoma da ja skrsime.Trskite odma tuka ,dve metra levo ..TRAS grankata , pajga vo voda ... se macime da ja izvadime od voda. 1.5m dlabina...i udar ,ama udar , sporteksot pocna voda da pie...sin mi poblisku edvaj ja vadi i mesto da drzi trskata ,mava kontra...zelenko :D taka ostana ne uspea da digne gore trskata...mu zema konec ,maliov edvaj ja drzi vo race ... mu otkaci ,posle desetina sekundi ,izgleda jako go rascepi so kontrata,TVRD e Sportex 200 gramec ,vilica na som izmestuva . . . :D uste kuka.. :lol: Tolku za galamata,naviknat e vo divina a i po toa grankite suvi..znae deka ima hrana,larvi .. .. proteini 90% .Inace posebno dobro e bluup bluup boilcina koga pajgaat , edna po edna na razmaci od desetina-dvaesetina sekundi :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојли ала Келтан
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 7:53 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
keltan abe se dupna od boili praenje - kaleni, pareni, vareni, peceni uste STRIZENI I BRICENI boili nema po forumot :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

planiras negde da gi probvas godinava ili ke prezimat vo FRIZATA :mrgreen:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum