www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jун 26, 2024 5:45 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OZNAKI ZA ZITARCI BRASNA
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 9:54 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
BRASNO OD HARINGA...osnova riba haringa + nekoj vrsta na druga riba, ovie 2 vrsti go oznacuvaat ova brasno,so mnogu malku masnoti vo nego,iako site mislat deka e mnogu mrsno,samo 8%,,brasnoto e svetlo kafeava boja ,i se koristi vo mix so ne poveke od 7% za neutralen..

MESNIO BRASNA...brasna od dgigerici,,sostav..tesko deka ke pogodime od koi zivotni se dgigericite, no eve del od niv..

pr,,najveke protein,,,,ima vo jagneskoto i pileskoto
pr,,najveke zelezo...vo svinskiot dgige
pr...najveke A vitamin..vo jareskiot dgiger, dobro e za mixsot koj krapot go privlekuva negovata specificna aroma..se racuna kako mala doza na praskast atraktor so odlicni dejstva..

MLEKO VO PRAV,,zivotinsko poteklo.

mleko vo prav za covetska upotreba ili za zivotni,,ima ona sto e za mladi telinjai dr,,jas go koristam ama ne sekoe..SAMO NESTLE..so nego vo letniot period treba pazenje na boilite ,ako ne znaes da ja cuvas i odrzavas boilata ,doadga do prebrzo rasipuvanje ili fermentacija,koe mlekoto se pojavuva na povrsina na boilata..

ponataka dr brasna.i zitarici.. :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OZNAKI ZA ZITARCI BRASNA
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 27, 2012 1:16 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
brasno od rak,,craba..so specificen vkus i miris,,imam slusnato deka na nekoi delovi vo italija, se prigotvuvalo so nego nekoj italjanski specijalitet..se raboti za edno od najdobrite brasna vo krapski ribolov, koj se koristi ,zadskrieno, vo krapskite industrii,,
jas go koristam veke 5 godini vo mixsot, za negovite sostojki nema da pisuvam,zatoa sto imam procitano na poveke mesta se razlicno,i smetam deka nema tocna informacija,,,italjancite za brasna se medgu najdobrite, narocito i za ovaa brasno,,imam zemeno i edno od bugarija pred 2 god, sto nema vrska so italjanskoto,,,zadskrieno, i nigde ne se spominja vo krapskata industrija, a se veruva deka skoro 70% go koristat vo nivnite proizvodi..najdobar razmer so nego da go imate vo mixsot, e 7% procenti, za neutralna boila koja ke gi ima negovite sostojki,,,a pr ako sakate da pravite nesto na baza na meso, ne poveke od 16% koj cela osnova ke pridobie miris od nego, i moze da se lovi bez nikakva dodatna hemija, a d imate boila sto raboti na divaa voda,,najdobro raboti za mesnite aromi bar zamene,,, so monster crab,,shel fish, i vo nekoi slucai se sece so jagoda, za da ja izgubii onaa ostrina na meso..jagodata nema da ja stavate poveke od 4ml na 10 jajca, za da ne dominira, nego nejzinata cel e samo agresivnosta na brasnoto da ja namali,,ovoj recept e dosta loven narocito noke,,poz zajci ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OZNAKI ZA ZITARCI BRASNA
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 27, 2012 4:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
kolku pari 1 Kg

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OZNAKI ZA ZITARCI BRASNA
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 05, 2012 8:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Може сум паднат од Марс,ама ако може да ми каже некој прво што е тоа Сирутка,второ од каде да купам и колку пари е :?

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OZNAKI ZA ZITARCI BRASNA
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 05, 2012 9:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Dimitar cuda pravi ovoj internet,eve i sto vika,ti sigurno mislis na protein od surutka
Wikipedia
Сурутка је течност која остаје након што се млеко згруши; она је нуспроизвод који настаје код производње сира или казеина и има више комерцијалних употреба. Сурутка се користи у производњи разних сирева и многих других производа за људску потрошњу. Такође служи и као адитив у многим прехрамбеним прерађевинама, укључујући хлеб, крекере и комерцијално пециво, као и храну за животиње. Протеини сурутке превасходно се састоје из α-лакталбумина и β-лактоглобулина. У зависности од начина производње, сурутка може такође да садржи гликомакропептиде (ГМП).

Протеин сурутке који се одваја из ове мешавине често се продаје као нутритивни суплемент. Такви суплементи су посебно популарни у бодибилдингу. Течна сурутка садржи лактозу, витамине и минерале, као и масти у малим количинама. Истраживачи на Лунд Универзитету у Шведској открили су да изгледа да сурутка стимулише ослобађање инсулина. Такође су открили[1] да суплементи од сурутке могу помоћи у регулисању и смањењу наглих повећања нивоа шећера у крви код људи са дијабетесом, тип 2, тако што повећавају лучење инсулина

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OZNAKI ZA ZITARCI BRASNA
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 05, 2012 9:24 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
I mene me interesira kade mozi da se najdi i po koja cena oti vervajte Bitolata ja prevrtiv ne najdov neshto takvo.mi nudea samo nekoe ribino brashno , no bez deklaracija, bez majka i bez tatko i nesakav da rizikuvam so takvo neshto!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OZNAKI ZA ZITARCI BRASNA
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 05, 2012 9:53 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 7:13 pm
МислењаCOLON396
ЛокацијаCOLONБИТОЛА
Procitav na nekoi forumi deka za na prolet vo miksot koristat brasno od suvi morkovi.
Se koristelo zaradi toa sto sodrzi Beta Karoten koj mu e potreben na krapot pred mrest.
Ucestvuva do 10%.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OZNAKI ZA ZITARCI BRASNA
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 05, 2012 9:56 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
flore НапишиCOLON
Procitav na nekoi forumi deka za na prolet vo miksot koristat brasno od suvi morkovi.
Se koristelo zaradi toa sto sodrzi Beta Karoten koj mu e potreben na krapot pred mrest.
Ucestvuva do 10%.

tocno e 10% e premnogu, so 2-3 dovolno..samo moja konstatacija,,vo sekoja doba od godinata..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OZNAKI ZA ZITARCI BRASNA
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 05, 2012 10:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
filip030682 НапишиCOLON
Dimitar cuda pravi ovoj internet,eve i sto vika,ti sigurno mislis na protein od surutka
Wikipedia
Сурутка је течност која остаје након што се млеко згруши; она је нуспроизвод који настаје код производње сира или казеина и има више комерцијалних употреба. Сурутка се користи у производњи разних сирева и многих других производа за људску потрошњу. Такође служи и као адитив у многим прехрамбеним прерађевинама, укључујући хлеб, крекере и комерцијално пециво, као и храну за животиње. Протеини сурутке превасходно се састоје из α-лакталбумина и β-лактоглобулина. У зависности од начина производње, сурутка може такође да садржи гликомакропептиде (ГМП).

Протеин сурутке који се одваја из ове мешавине често се продаје као нутритивни суплемент. Такви суплементи су посебно популарни у бодибилдингу. Течна сурутка садржи лактозу, витамине и минерале, као и масти у малим количинама. Истраживачи на Лунд Универзитету у Шведској открили су да изгледа да сурутка стимулише ослобађање инсулина. Такође су открили[1] да суплементи од сурутке могу помоћи у регулисању и смањењу наглих повећања нивоа шећера у крви код људи са дијабетесом, тип 2, тако што повећавају лучење инсулина
Фала Филип,
И јас го најдов на интренет тоа,ама не знам каде да барам да купам дали во аптека или маркет,ако е некој протеин за билдери сега ке му се јавам на еден другар он сигурно има пиено такво нешто.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OZNAKI ZA ZITARCI BRASNA
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 05, 2012 10:22 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 7:13 pm
МислењаCOLON396
ЛокацијаCOLONБИТОЛА
Za nekoi brasna za vo miksot velat tostirani.
Toa znaci malku podpeceni vo relna ili nesto drugo?
I sto se dobiva so tostiranjeto?


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum