www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jул 01, 2024 7:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 5:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
filip030682 НапишиCOLON
Dimitar НапишиCOLON
Да нема да го видиш ако ставиш само точка,многу нормално.....И сега по тебе ФАНТАЗИРААТ некои луге кои се возрасни и имаат години и години риболовно искуство,и имат ловено на тај начин!На моменти ми се многу чудни некои твои постови.
Dimitar cudno ili ne eve ti kazimi,koga koristis flomaster so cel precizno da frlis,kolku metri konec ke ti izlezat od spulnata od momentot koga ke go zapazis obelezaniot del kako leta od spulnata do moment koga ke go zaustavis....samo da ne izleze deka si supermen sto vika Ico
Читај погоре не сум пробал,верувам на тоа што кажува Васил,инаку претпоставувам дека прв пат ке ми излезе пример 20метра,после малку вежбање 10м. и кога ке го усовршам тоа да се сведи на 5метра ке биде екстра.
Ке пробам па ке ви кажам и покажам ;)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 6:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znaci pak dojdovme na ona sto go kaza Ico,trening,iskustvo,naviknuvanje na performansite na stapot i gramazata na olovoto,i veruvaj koga ke dojdes na tie 5m za toa nema da bide zasluzen markerot.Iskreno da kazam i jas belezam ili potocno belezev koga imav bel marker koj odlicno se poznavase na kafeav konec,ali samo zatoa za da vidam dali sum 2-3metri napred ili pozadi

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 6:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Тоа е точно дека треба да ги навикнеш перформансите на стапот и тежината на оловото,но што правиме ако ловиш со четири стапа на четири различни далечини...е тогаш треба да си феномен па без ништо така од око и осет без каков и да е маркер да погодуваш точно.Јас на пример ја обележувам далечината на почеток додека се навикнам после си ловам така без маркери и слично,но јас ловам на исто место цело лето.
Значи јас останувам на тоа дека најдобро маркирање е со фломастер и ке тренирам да го стопирам конецот со рака ако си ги знам стаповите како дишат :)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 6:51 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
koga go stopiras konecot pogledot ti e vo olovoto dodeka leta denski lesno e ,, navecer e problemot sega 100 pati pa isto, vakva dalecina takva ,,poentata na ovaa tema e tocnost vo zafrlanjeto.. i ne gledam nekoj poseben detalj da se svati ..

sto ve kosta da jka obelezite dalecinata , pa i so 5 razlicni dalecini da fakaas,,i koristi go klipot na spulnata..sto e problemov ne mozam da svatam cel svet taka faka..i da szgresis da frlis prd hranilisteto pa ke prefrlis za 10 sek,,,,./ti se otkaci od klipot oslobodi go konecot so frlanje pa zakaci ko na klipot kade sto e markirano i teraj...premnogu nepotrebni diskusii,,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 9:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Јас уште во првиот пост ги напишав трите начина кои можат да се користат за маркирање, дури е нагласено дека се е спрема условите на риболов.
Гледам дека сите досегашни постови се базираат на тие три начина кои Јас не сум ги измислил туку сум ги научил.

- бел маркер се гледа одлично , не маркираш два сантиметра па да неможе да се види
- конецот врзан на најобичен начин НЕ проклизнува по најлонот - пробајте
- клипсот е точен , комбиниран со обележан најлон со фломастер
Што правиме ако имам шпули без клипсови ???

Некој четврт начин да предложите ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 11, 2012 1:38 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Sreca nasa da sekoja spulna ima klips taka da ke nema potreba od cetvrt nacin.A vo prethodnite strani site metodi se razglobeni vo detali ostanuva zdravje april mesec da se proba

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 11, 2012 1:53 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 03, 2011 12:48 am
МислењаCOLON312
:lol: Да намоташ само 70 м конец или онолку колку што мислиш да ловиш :D , па крапот или ке ти ја земе трската или ке го вадиш на суво :lol: :lol: :lol:
МАЛА ШАЛА :lol: :lol: :lol:

Јас во мојата скромна пракса користам комбиниран начин со маркер и клипс.
Го закачувам конецот на клипсот, зафрлам и белезам со маркер. Го откачувам од клипсот и чекам.....
При повторно зафрлање, пак го закачувам конецот на обележаното место и пак зафрлам.

Морам да кажам дека претходно клипсот го дотерував со скалпел, а и му завлеков парче од обичен најлон под кој го качам конецот, за да нема директен контакт со конецот со ивицата од клипсот.

_________________
PRAV PECAROS NE BIRA RIBI
Debeli-Slabi, Stari-Mladi
Bitno da ima TURI (FRLI) - VADI


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 11, 2012 4:20 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Сепак имам една идеја со едни силиконски граничници за подвижна тапа.
Тие се мали и се протиња на конецот, цврсто држат и ја држат саканата длабочина.
Мислам дека ке заврсшат работа, бар со искуството на подвижна тапа ми се покажале екстра.
Ајде ке се потрудам утре после работа да ги сликам и да чујам мислење ваше. ;)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 11, 2012 4:22 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Gi znam ama kako ke go doneses do sakanoto rastojanie 70-100 metri.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 11, 2012 6:51 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
filip030682 НапишиCOLON
sekoja spulna ima klips
Нема секоја , има и без клипсови. Но тоа и не е толку важно во мојот пост , друга ми беше мислата
Spaiva НапишиCOLON
Сепак имам една идеја со едни силиконски граничници за подвижна тапа.
[ img ]

Како ке го намонтираш на 80м. Диме


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum