www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 17, 2024 3:48 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS345678»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAKTIKA,,za golema riba
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 9:56 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
ico baits НапишиCOLON
prasanje do krapskite clenovi na forumov,,,

cekate krap posle 2 dena vi ripa krap od 20kg na hraniliste,go gledate kolkav e,STO STRATEGIja KE NAPRAVITE, za da gi zgolemite sanste da udri. :?: :?: :?: :?: ajde braka :D :D :D
A dali tie dva dena imalo udari? Kolkava e dlabinata kade ripnal? Kolku daleku od obala? reka ? ezero? Koje vreme? prolet? zima?
Malku pojasni pa mozebi ce dobies prav sovet :D



....... :D :D :D :D ............NA HRANILISTE BRATKO,,,KAJ STO SI HRANEL.... :D :D :D nema veza prolet leto esen zima...dedo mraz bela brada ima :D :D :D :D

.

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAKTIKA,,za golema riba
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 10:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Abre zajko eden,kako nema vrska :D Ima aktivno hraniliste kade krapot se hrani , a znaes deka se hrani zatoa sto povremeno imas udari.Imas BUNAR hraniliste koe barem vie sto ste pocesto na krap ste go nacekale cesto.Znaci hranis a jok udar.
Znaci ako krap mi skokne na hraniliste sto dava riba e edna situacija.A obratno druga? Isto li e da e hranilisteto na 2 metri dlabina i na 10m? Ako e na dve bi probal nesto drugo,pretpostavka e deka hranata e ''namirisana''Ako e na 10 m. Ima golema verojatnost toj krap sto skoknal da nema blaga veza deka tamu nekade dolu ima hrana ? A ubavinata na boilata e vo toa..mozes da ja ''dirigiras'' kako ce raboti za tebe.Ako e znaci na 10m ,so soodvetno prihranuvanje bi pratil signal gore deka ejj ovde ima nesto.slezi vidi.Mozebi toa ''kapenje'' na povrsina nema vrska so hranilisteto , mozebi ednostavno krapot patrolira gore?
A ako e 2m ,pretpostavka e deka hranata e namirisana,osetena od nego a toa e sosema druga situcaija. Kako nem avrska prolet,esen? Mozebi ako e rana prolet i soncev den a ladna voda ,ednostavno samo si gi gree starite koski,leci reuma.... :lol:
A ti mi baras odgovor....bez nisto da znam? Pa eden milion raboti ima sto moze da se probaat...zavisi kade kako i sto se slucuva,ne e isto toa na diva,ogromna voda i na onaa bara pelagicevo...zadovolen? :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAKTIKA,,za golema riba
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 10:42 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
abre se vo red,,ama eve vaka odime na mesto vikend,,se mestime ,hranime rabotime i cekame udar..diva voda,,, ripa kitov i sto strategija ponatamu,,za da si gi zgolemime sansite..

ne e bitno koj period bitno e sto vi dosokl kaj sto ste hranele.. :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAKTIKA,,za golema riba
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 10:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pelqagicevo ne go spomnuvam i drugi komercijali kaj sto ribata e selektirana,,prosekot pelagicevo e 12 kg i normalno deka ke fatis,,samomene ne me zanima.. :D :D :D :D :D

zboruvam za diva voda,, :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAKTIKA,,za golema riba
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 11:37 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
sleduva odgovor..............no prvo prasanjeto :?:
............cekate krap posle 2 dena vi ripa krap od 20kg kaj sto ste hranele, go gledate kolkav e, kakva strategija ke napravite za da gi zgolemite sansite da udri.. :?: :?: :?: :?:

ste znaenme deka pogolemite krapovi potesko se fakaat,toa ne slucajno e taka..pogolemi setila i pretpazlivost se jakata negova strana,,
za ova kilaza na krap od 20kg sto ja spomnav negoviot nacin na zivot ishrana e specificen i ne e lesno da go fatis,,,so nego zaednono vo mnogu situacii se dvizat poveke krapovi, pomali od nego i pogolemi, zaedno funkcioniraat i zaedno ja imaat onaa uste pojaka strana na pretpazlivost..

sto se odnesuva na moeto prasanje,,ne slucajno go postaviv, doziveano od moe licno iskustvo, na pretezno ezera divi vodi...

odgovorot moj e ovoj...nema veke sto strategija da pravite,,,za tie 2 dena vie ste napravile odlicna strategija ,,no koja,,,
1..ste ja pogodile hranata ,,moze i ne..
2.taa hrana ste ja plasirale vo odlicno vreme i mesto..
3..najbitno...na obala ste bile lisici , ili pa vremeto ve posluzilo..sever vetar struenje, itn..namalena pretpazlivost od negova strana..
4..da prodolzite da go cekate, toj slucajno ne dosol,ste go izmamile.sekoja galama na obala komtakt so zemja ,tropanje prefrluvanje, hranenje, tuka e nepotrebno..
on se naucil na vaseto hraniliste i ja donel grupata kaj vas,, CEKAJTE GO.....boilite sto vi se na jadica, i sto vi stojat vo voda ,,vo toj moment za ngo se najdobri,,i prvo niv ke gi zeme ,,nego da mu stavis nova boila i da napravis nepotrebna galama ili pa vo toj moment prihrana..

zosto,,,,sekoj mamec koj stoi podolgo u voda se balansira i poprimuva od dnoto i samata voda, koe on najdobro gi znae, zatoa bez eksperimenti...vaseto bilo sraboteno sega on e na poteg...

vo tie momenti na obala bidete tivki i stalozeni ne galamete ne tropajte,uzivajte da go docekate,,,vo moi vakvi situacii mnogu bile 30 min za da udri... :P :P :P :P

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAKTIKA,,za golema riba
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 14, 2012 1:11 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Se zafrkavas so nas ,taka ? :D Samo sto gi nabroja osnovnite pravila koji treba da se zapazat pri sekoj krapski ribolov.. drugo nisto ne gledam ovde :D
Ajde sega nie da te prasame tebe ;) STO ako ni po pola saat ni po eden den ne udri ,sto togas :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAKTIKA,,za golema riba
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 14, 2012 1:13 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
Se zafrkavas so nas ,taka ? :D Samo sto gi nabroja osnovnite pravila koji treba da se zapazat pri sekoj krapski ribolov.. drugo nisto ne gledam ovde :D
Ajde sega nie da te prasame tebe ;) STO ako ni po pola saat ni po eden den ne udri ,sto togas :D
pa toa e poentata pravilata,, neli gledas deka site pocnaa da hranat :D :D :D a za pola saat ako ne udri go cekas uste pola itn,,, :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAKTIKA,,za golema riba
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 14, 2012 1:22 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Nekoj od cekanje zaspal .. . . . :D A da ja isfrlis toa hemijata i parfemite i samo golemi da lovis . . . pardon da cekas :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAKTIKA,,za golema riba
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 14, 2012 1:25 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
Nekoj od cekanje zaspal .. . . . :D A da ja isfrlis toa hemijata i parfemite i samo golemi da lovis . . . pardon da cekas :D

moze i poarno.. :D :D :D ke se spasam od problemi domasni so zenava mnogu troskovi :D :D :D :D bolest upm ..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAKTIKA,,za golema riba
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 14, 2012 1:31 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Edino od sto sum videl air (od hemija) i mislam deka vredi,deka ima efekt e N-butyric.Samo ne e za doma. . . . :D ili nedaj boze na raka da ti kapne,ce spies vo sator... :D I mislam deka nema vrska sto taka ''ubavo''mirisa tuku sto e kiselina... ja menuva Ph vrednosta ,a za toa e dovolna i jabolkova kiselina i taka vo krug....neka vrti parata :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS345678»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum