www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jун 26, 2024 7:48 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS22»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako da se dofrli preku 130metri
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 22, 2012 10:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
So prologic CC30 3,9 3,5lb koj kosta nekade 130evra na testiranje dosta ludje frlaa preku 120+,a poedinci i preku 140+ zboram samo so olovo......
Keltane nema ni da laes ni da rikas zatoa sto 100 pati se kolnese deka vece nepisuvas na forumot pa eve si pak tuka,udovicata umre 2010 god ja prodadov taka da suvisno e sega da se kolnam i da davam cesna partiska rec,ke stignat zdravje drugiot mesec Eliminatori pa zdravje boze valjda ke se vidime so nekoj od forumot pa ke potvrdi kolku i sto e rabotata 100m e dostizna za mnogu ribari,dali ke si precizen e vece druga rabota,so montiran predvez i mamec na jadica mozda malce i pomalku.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako da se dofrli preku 130metri
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 22, 2012 10:28 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
treba tehnika za frlanje i dobra trskla,, poznavam mnogu niski ljudge a frlaat daleku,, pr,,boba sapanjac,, baca upm :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako da se dofrli preku 130metri
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 22, 2012 10:53 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
filip030682 НапишиCOLON
So prologic CC30 3,9 3,5lb koj kosta nekade 130evra na testiranje dosta ludje frlaa preku 120+,a poedinci i preku 140+ zboram samo so olovo......
Keltane nema ni da laes ni da rikas zatoa sto 100 pati se kolnese deka vece nepisuvas na forumot pa eve si pak tuka,udovicata umre 2010 god ja prodadov taka da suvisno e sega da se kolnam i da davam cesna partiska rec,ke stignat zdravje drugiot mesec Eliminatori pa zdravje boze valjda ke se vidime so nekoj od forumot pa ke potvrdi kolku i sto e rabotata 100m e dostizna za mnogu ribari,dali ke si precizen e vece druga rabota,so montiran predvez i mamec na jadica mozda malce i pomalku.
teoreticar,so koja tezina olovo i koj konec so vdovicite postigna sto metri :D ostavi ti nekoj so nesto nekade frlal, pisuvas za vdovici . .. daiwi

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako da se dofrli preku 130metri
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 22, 2012 11:08 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
jas hranam na 100 metra i lovam,,,momentalno :D
100m e granica kaj sto mozes dobro da prihranis, vo razlicni vremenski uslovi i da si go plasiras mamecot,,bez problem...natamu e potesko no ne za sekogo,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako da se dofrli preku 130metri
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 22, 2012 11:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znaci ako ne pazis na preciznosta i samo so zakaceno olovo garant so ista oprema ke odis do 120m

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako da se dofrli preku 130metri
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 23, 2012 9:11 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Само едно ќе надополнам во врска со дискусијава....120, 130 или 140 метри се многу различна должина за различни крапџии.

Еден, нема да го именувам кој, ми се колнеше дека фрлал 140 +метри.

Пошто лично знам што значи да фрлиш 140 метри а и познавајќи ги неговите фрлачки техники, длабоко се соменевав во кажаното.

Нејсе ! Кога еднаш случајно се најдовме на една вода каде што од едната до другата страна имаше точно 145 метра, мерено со laser pointer неговите зафрлувања завршуваа негде малку над половина од езерото то ест на некои по слободна проценка од 80 до 90 метри.

Пошто не знаеше колку има од едната до другата страна, прво вика не ми одговара стапов не можам да фрлам ама има 120/тина метри со оглед дека сигурно има 200 до другата обала??!!!

Кога му го дадовме ласерот да си измери вика, aaaaa не е точно не е можно да е толку малку, лаже ова справава!!! :D :D :D

Така да фрлал 120 или 150 метри на рекла-казала е многу дискутабилна работа.

Пољана широка и рамна, маркирање на 110, 120, 130 ,140 метри, па бујрум фрлајте.

Само да не излезе дека никој не може ни 120 ???

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako da se dofrli preku 130metri
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 23, 2012 10:50 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Сергеј, да не мислиш на ова зафрлување кое е извршено овде во Македонија на ливада...
Јас ова го најдов...

[ img ]

[ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako da se dofrli preku 130metri
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 23, 2012 10:54 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Да знам за ова кога беше, нешто слично на ова.

Постираните далечини кои се постигнати нема да ги коментирам.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako da se dofrli preku 130metri
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 23, 2012 11:04 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Па добро, знам дека имало доста искусни крапџии на ова тестирање..преку 15 луѓе.
Да не се правам јас паметен сеа, не сум компетентен за дискусијава, но сепак мислам дека далечините
се официјални и измерени точно. Зошто не би биле и зошто би биле погрешни?
Ова онака чисто дискутабилно Сергеј, без никакви намери само во интерес на дискусијава. ;)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako da se dofrli preku 130metri
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 23, 2012 11:28 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Од две причини :

1. Ги знам лично сите учесници, сум ловел и сум се натпреварувал со нив и ги знам нивните можности. Просто, никој од нив никогаш не фрлил подалеку од она што јас можам а јас не можам да фрлам ни 140 метра. Ако во меѓувреме до толку ги усовршиле своите фрлачки способности (во што искрено се соменевам), тогаш се извинувам.

2. Сум учествувал и присуствувал на многу натпревари во зафрлување на нашиве бивши ЈУ простори и најголемите постигнати далечини биле под или околу 150 метри а се работи за фрлачи познати на балканскиве простори, како Браца, Мајкич, Бојан и др. Ова излезе ние во МК имаме најдобри фрлачи а стално сме на натпревари кога треба да се излезе далеку, 30 метра покуси од другите.

Ако ви одбележам да видите колку е 150 метри ќе се фатите за глава.

Немојте ви се молам, баш би сакал да бидам демантиран и некој со фрлање да ми докаже дека може да ги постигне постираните далечини само да не биде како во вицот, "цел живот си ме лажел колку се 30 цм".

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS22»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum