www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 29, 2024 12:01 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1415161718ELLIPSIS25»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 26, 2013 11:01 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 16, 2012 11:59 pm
МислењаCOLON487
I kolku ribi ti udrija ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 26, 2013 11:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
железарско - 0
гогомонд - 2
црничани - 1во коло 8мица - 0, второ кола 13ка - 4 , трето коло - 1 ( ниедна извадена )
велешко - 0

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 26, 2013 11:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Nego ovoj sistem Bojanic sto go prezentirase so magnetot strasno mi se dopadja i koj gleda vnimatelno ke vidi deka vo povece boksa timovite taka lovat,znaci e medju podobrite.Nego edno me budi kako ne se mrski vo let koga se vlece po olovoto 3-4m predvez,najverojatno go stopa konecot pri samiot pad na olovoto vo voda so sto celiot predvez se poravnuva pred olovot,slicno sum pravel so fiksen vagler .

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 26, 2013 11:22 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 16, 2012 11:59 pm
МислењаCOLON487
MaximJaki НапишиCOLON
железарско - 0
гогомонд - 2
црничани - 1во коло 8мица - 0, второ кола 13ка - 4 , трето коло - 1 ( ниедна извадена )
велешко - 0
Nemoj da go koristis vo idnina :D :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 26, 2013 11:24 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 26, 2013 11:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
си има зашто е тој систем и за каде е и како се користи... реално до сега не сум бил на вода на која што зиг е MUST работа, каде што ќе пласираш и изработиш правилно а и ќе се ориентираш повеќе кон него, него ли кон обично ловење на дно...
ЗИГ не е само предвез, зиг е цела тактика! Ако уште од почеток се ориентираш кон таа тактика, јас сум сигурен дека ќе даде убав резултат а искрено јас никад не сум се ориентирал до сега од старт на зиг тактика, секогаш била некако у дубок бак уп, така да и не сум и давал доволна минутажа а и не сум ја работел како што и правилно треба, единствено на второ коло на црничани уште во почетокот почнав да терам еден зиг спот и после 4 изгубени риби за кратко време сконтав дека ДА работи и ќе работи на позицијата, ама шансите да ја извадиш рибата од тревите со зиг е скоро невозможно, и затоа прекинав и се вратив на стандард систем на ловење... Така да зигот не го баталувам, него баш напротив сакам сезонава што иде да го терам што почесто и да го усовршам што и како правилно и кога! Резултатите ќе си дојдат,

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 27, 2013 4:19 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Абе бетмен.. шо пљампаш дека треба да го откажеш зигот коа пред некој ден на кафе муабет ми викаше.. зиг му е мајката вака онака.. :D :D :D

Него едно не ми е јасно.. зошто се користи флуорокарбон кој има поголема специфична тежина од водата споредено со монофилот што значи дека тоне.. зошто флоутер плетеница да не користам која е восочна.. или виплеш итн итн итн.. нанофили итн.. зошто па флуорокарбон.. коа пука како тиква..

според мене монофил..
па нанофил, виплеш итн

и на крај доаѓа флуорокарбон..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 27, 2013 11:37 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Edno vreme se pisuvase kako ima poseben flurokarbon za Zig koj e plovecki,ali jas takov nemam videno.Martin ovoj sistem nagolemo kako takov se koristi vece 4god. i sega koga pocnaa da go zabranuvaat ni tekna da go modificirame i. toa nie od MK koi nemavme nikakov uspeh na sportski plan so zig.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 27, 2013 12:03 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Не е тоа работата.. го забрануваат зашто има глупи Енглези кој мислат дека крапот е пастрмка а е слепец.. и демек го глеа подвезот.. флуорокарбонот пука ко тиква.. жива глупост.. не сум го користел и нема да го користам.. не ми нуди нешто плус...
и како и да е.. кога ловат со зиг форсираат.. и остануваат крапови со јадици испирсани лом направени..

Затоа го избегаваат..


Системот е супер за слободен риболов.. само најдобро се користи со еден вид на пловка.. која е оранж боја.. ја дигаш додека не искочи на површина и после штелаш колку сакаш да потонеш.. ова на текма е забрането..


Фората со магнетот треба да се патентира и да им се продаде на мучук енглезите..


под број 2..

- Нанофил 17 либри - 150 јарди.. 0.254 дебелина.. зверштак конец за зиг..
- Плетеница 0.10 - 0.15 moss green боја.. восочна пресвлака.. пливајуча..
- 0.25 најлон..

три избори пред било каков зиг флуорокарбон или флуорокарбон итн итн...


И не е ова најбитното.. најбитното е прихраната да ја наштелаш..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 27, 2013 12:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
filip030682 НапишиCOLON
Edno vreme se pisuvase kako ima poseben flurokarbon za Zig koj e plovecki,ali jas takov nemam videno.Martin ovoj sistem nagolemo kako takov se koristi vece 4god. i sega koga pocnaa da go zabranuvaat ni tekna da go modificirame i. toa nie od MK koi nemavme nikakov uspeh na sportski plan so zig.
Dobar post :shake_hand:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1415161718ELLIPSIS25»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum