www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 17, 2024 3:08 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 21, 2012 12:41 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Мора да се носи некаква заштита кога се оди по риба ако си на суво и несакајќи ја згазнеш или исплашиш по стапалото може да те касне јас затоа строго војничка чизма носам куче што неможе да је прегризе :lol: :lol: А во вода кога сум бил полно пати до мене имат пропливувано без никави инциденти еднаш дури се удри во мене ме извади од памет :lol: па продожи да си плива.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Последна промена од 1 на Илчо, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 21, 2012 12:42 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Би помислил ли ти дека на сред брзак ке плива шарка и право во тебе да иди? Си реков водна е, и да штипни нема да биди прв пат, а иначе стално на тој терен дури одев носев волнени чорапи ама...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 21, 2012 12:56 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ima period od godinata koga sum gi gledal kako celi grupi od 20/30 plivaat nizvodno.Dali po voda migriraat ,pojma nemam,da reces golema voda pa gi ponela,ne.Cesto se vo voda,posebno letniot period.Vo sekoj slucaj saka vnimavanje maksimalno.Da vi pisuvam na kakvi se mesta sum gi sretnal.nem ada veruvate.Znaat duvlo ,leglo da napravat na strma obala pokraj reka na samo 20cm povisoko od vodata . . . pazete i na drvata,grankite koga se dvizite po obala a i vo voda,cesto se i na granki . . .Nikogas ranec,sator ne ostavajte otkopcan.Drugar moj doma poskok donese vo ranec ,go primetija naredniot den niz sobi seta . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 21, 2012 1:15 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Исто така треба да се пазат обувките ако се остават бидејќи знаат разни глупости да влезат бубачи,гуштери и змии ако се чизми во прашање затоа секогаш истреси ги провери ги,а тоа што има не-водни змии во вода често е од проста причина што како сите рептили па така и они неможат да контролираат температурата па морат да наоѓат начини да се згрејат или во овој случај да се изладат.Тоа за чизмите го знам од татко ми стари војничи навики му се тоа кога и да одиме негде во природа за такви работи увек ме кара :lol: уствари ме караше сеа веќе ги научив после толку викање по мене :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 21, 2012 8:02 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Volcko кој од овие се отровни, само Vipera фамилијата?

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 21, 2012 9:01 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
заебана работа се мајкуму, ја еднаш на Вардар имаше една топола огромна бутната во река и често одев по нејзе до крајот да фрлам на перце за кленови во мирното што се правеше после тополата....еднаш незнам што ми текна да дофрлам до едно убаво место си викам ќе се симнам од тополата се правеше малку плитко и како се симнав едната нога ми се збрца во тиња и вадејќи ја папучата ми остана во тињата....е мајку му си викам, со едната рака се држам за тополата, а со другата се веднам во вода да си ја фатам папучата со рака.....и така додека си брцкам во водата со едната рака, фацата на 5 сантими од вода, фрлам едно око под тополата, а таму на пола метри од фацата моја една змијетина се свиткала во кората на дрвото се смрзнав, ....ја ја глеам, она ме гледа, ја ја глеам, она ме гледа, си викам ќе ме плесне оваа по фаца, ама излеа ја шармирав, кога сум скокнал наеднаш наназад, баталив и папуча и све фитиљ да ме нема, сум имал среќа


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 21, 2012 10:07 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
Sekoj ribolovec treba da vniava odejci do rekata, ezeroto posto se dvizeme vo najrazlicni lokacii strmi mesta, grmuski neproodni mesta, mesta so cakal ( kamenja ili karpest predel) kade sto otrovnicite najcesto se dvizat i ziveat mnogu nauciv za zmiite godinive unazat zatoa sto ziveam vo podracje kade sto ima poskok i sarka , poskokot i sarkata zivee od 300 metri pa se do 2000 metri nadmorska visina na planinata jablanica sum otepal sarka na 1800 a poskok na 2100 metri nadmorska visocina vo letnite periodi, sarkata za razlika od poskokot e dosta pobrza vo dvizenje no poskokot e dosta pobrza vo napad posto poskokot napaga od mesto a sarkata napaga i vo dvizenje, najcesto poskokot se naoga vo karpest del dodeka sarkata moze da se najde i vo sumite kade sto vegetacijata e po bujna. Poskokot moze da se dvizi niz voda a i da zivee vo blizina do voda si pravat svoi legla kade sto i ziveat. Vo tesnecot pred 2 godini mi se sluci Poskok od ednata strana da prefrli na drugata toa uste go nemav videno i toa poskokot bese kapitalec sigurno bese 45-50 cm sto znaci vodata ne e opasnost za zmiite. Opasnost postoi sekade dali bilo toa pokraj voda, vo suma ili visoko vo planinite covek treba da vnimava kade se dvizi i da nosi gumeni cizmi i drvo so seve.

Nedajboze zmija da kasne covek prva rabota sto treba da se napravi e da se ima vrska sosebe, noz i zapalka

* Dokolku ubodot e vo noga da se zavrzi cvrsto da ne se dozvoli cirkulacija krvta so otrovot
* So cist noz ranata da se izseci
* odvreme navreme vrvcata da se otvara i da istece malku krv za da nedojde do uste ponesakani dejstva
* so dobro zatoplen noz da se zapece ranata
* liceto da se trudime da bide vo svesna sostojba
**Najbitna rabota da se bara HITNA POMOS vo najbliskata bolnica 194
Za ostanatoto GOSPOD da e sonas

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 21, 2012 11:30 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Мене ме имат обратно советувано и тоа стручни лица што работно место им е во природа војска,полиција... дека никогаш раната не треба да се чепка само да се измие со вода да проба циркулацијата да се намали и ако може активност да е на мимимум и ако сте доста одалечени од населено место треба да се јави во центар за кризи :roll: Ве молам не ме фаќајте за збор али во моментот не ми текнува како се викаше центар за што исто како што беше случајот за тие двајцата планинари пред некое време.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 22, 2012 12:00 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
http://www.youtube.com/watch?v=ux5XyZaD ... ure=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=wyeCKSU5 ... re=related

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 22, 2012 12:02 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
nemoj nekoj da cica otrov ako ima rasipani zabi, i pretpazlivo, moze cicanje otrov kaj druga osoba, so zdravi samo ako ima zdravi zabi, ali zavisi od mestoto ;) ;) ;) keltan treba kako po strucen da gi informiras kolegite za ova so cicanje otrov,, :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum