www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 5:30 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Oteznuvanje na vobleri
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 8:11 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Иако ретко сум отежнувал, пробај со олово како на сликата подолу, па предвез од 1,5 метар флуорокарбон или некој добар монофил.

[ img ]

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Oteznuvanje na vobleri
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 8:18 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
saso НапишиCOLON
Voblerot moze da se otezne. Postojat mali olovni plocki koj se lepat na samiot vobler. No tie se so mala tezina i ne pomagaat nesto mnogu pri vlecenjeto. Poveke se koristat pri spining od obala koga sakas voblerot pobrzo da tone i da postigne pogolema dlabocina pred da pocnes da go vodis. Lesno se odlepuvaat taka da i toa im e maana.
Za da postignes pogolema dlabocina pri vlecenje potrebno ti e olovo od 20 do 50 pa i poveke grama koe mozes da go montiras kako klizno so stoper na samiot osnoven konec ili na osmicata pomegu osnovniot konec i predvezot. So toa dobivas da mamecot odi podlaboko no i poveke ke zakacuvas pa i gubis vobleri. Dokolku e postaveno blisku do voblerot se gubi del od negovata vibracija, pa zatoa treba da se potrudis da go pozicioniras barem 1,5 m. od samiot vobler. Treba da pripazis bidejki sepak se stvara otpor i ti treba pojaka trska pogotovo kaj postavuvanjeto na olova od 50 gr. i poveke.
Ima i nedostatoci, potesko se oseka vibracijata na voblerot pa treba pocesto da se proveruva da ne e nesto zapletkano, potesko se prepoznava udarot na ribata.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Oteznuvanje na vobleri
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 8:22 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Последниот пат кога бев на Подлес, трската ми беше 1,85 метри и не можев далеку да зафрлам. Не правев некој посебен систем, него над копчата само ставив осигурач за тапа за да не удира клизното олово до 10 грама директно во копчата. Малку го извртува работењето на воблерот ама па имав удари тој ден меѓу кој и клен од кило и половина. На оваа слика се гледа убаво кај помалиов клен. Не значи дека е најдобар системов, поубав ми се гледа системот горе Филип што го поставил но немав такво олово во моментот.

[ img ]

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Oteznuvanje na vobleri
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 27, 2012 12:00 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Филип НапишиCOLON
Иако ретко сум отежнувал, пробај со олово како на сликата подолу, па предвез од 1,5 метар флуорокарбон или некој добар монофил.

[ img ]

[ img ]
Bravo Filip odlicna ideja mi dade so olovata od dve strani so uski, na Saso mu imam veteno da mu napravam treba ako se slozi ke bidat bas vakvi no najmalata tezina na kalapot mi e 70grama od ovoj model bas pa do 100gr.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Oteznuvanje na vobleri
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 27, 2012 12:42 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
po mene najdobra opcija e so downriger, vidi go ova:
http://www.seahag.com/marina2/fishingre ... shing.html

imam ovakov sistem i bara trening za sto nemav zivci :) ama pak ke se obidam...
bitno e sto pri udar na riba sistemot se otkacuva i osloboden si od tezinata na olovoto i preogas ko na lov bez oteznuvanje so siot keif.

bilo koe drugo oteznivanje, ti treba olovo od 50+ grama (staas osmica so predvez 1m i iznad osmicata staas olovoto) a toa povlekuva druga pojaka trska, baska obicno ne go osekas voblerot kako raboti, neznaes koga sistemot raboti a koga se zapletkal. posle 15 min vlecenje nema udar, vadis (so golem otpor) i sto da vidis si vlecel zamrsen vobrer...u princip zaebancii.
druga opcija da nabavis extra dlabokoronci, kao na primer Manns GO2 serija.. ovoa gledam i jas kako da go naracam od usa. so niv bi rekol moze da se otide okolu 10 metri dlabina i ke vrsi rabota.
bilo koj sovet od poiskusni vo spustanje vobleri dobredojden e.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Oteznuvanje na vobleri
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 27, 2012 7:51 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
CTS-klen НапишиCOLON
druga opcija da nabavis extra dlabokoronci, kao na primer Manns GO2 serija.. ovoa gledam i jas kako da go naracam od usa. so niv bi rekol moze da se otide okolu 10 metri dlabina i ke vrsi rabota.
20 фити се нешто помалку од 7 метри, а толку длабоко оди најголемиот од Manns GO2, и тоа само на влечење, од рака нема да го симнеш повеќе од 4 метри.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Oteznuvanje na vobleri
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 27, 2012 8:34 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
I baska extremnite dlabokoronci obicno se golemi dimenzii od 8cm pa nagore, a to bash i ne odgovara mnogu za nasive vodi, barem vo mojot slucaj lovejki klen !!!

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Oteznuvanje na vobleri
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 27, 2012 9:56 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ajde edno po edno.
Kirca ne olovo so alkicki kade se vrzuva osnovniot konec. Prvo sekoj cvor ja namaluva nosivosta na konecot, vtoro menuvanjeto e problematicno. Podobra varijanta se inline olova so crevce vnatre ( za ivicite na olovoto da ne go ostetuvaat konecot ).
Onie manns +20 vobleri se dlabokoronci no se ogromni. ( koga go gledas voblerot sekogas treba da ja zemes vo obzir i negovata pakta )
Vtoro ovi vobleri zaradi golemata pakta ne rabotat kako ripce ( koe e plenot na pastrmkata ). Koga veke oteznuvas i voblerot zaradi oteznuvanjeto ti odi dlaboko, veke mozes da igras i so plitkoronci. ( koj definitivno imaat mnogu poubava imitacija na plaska ).
Downrigeri ne fungcioniraat kaj nas na ovie nasi mali ezera ( Ohridsko - da ama tamo ima drugi zakoni ).

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Oteznuvanje na vobleri
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 27, 2012 12:06 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
[quote="saso"] Podobra varijanta se inline olova so crevce vnatre ( za ivicite na olovoto da ne go ostetuvaat konecot ).


Сашо, при вакво отежнување ( незнам дали си пробал) за зафрлување од брег, мислиш дека е подобро оловото да оди доле до копчата, или малку погоре на спојот кај плетеницата со флуоркарбонот или монофилот, заради самото зафрлување и работата на воблерот?

Друго кратко прашање вон тема

Спојот како го правите на плетеницата и флуоркарбонот, директно, со копча, или ги има оние мали метални кругчиња со заоблени рабови?

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Oteznuvanje na vobleri
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 27, 2012 12:08 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Dragan НапишиCOLON
Спојот како го правите на плетеницата и флуоркарбонот, директно, со копча, или ги има оние мали метални кругчиња со заоблени рабови?
[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum