www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 1:19 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 6:46 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Kompir pa najgolema mana na fluorocarbonite mu e bas toa...memorijata i nosivosta na cvor .Od kade sega skoro nema nikakva memorija??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 6:49 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
kompir99 НапишиCOLON
Fluoroto skoro i da nema nikakva memorija i zatoa izletuva od spulna kako metak (zboruvam ako go namotate celiot na spulna)i mnogumina imaat so nego problemi,toest mislat konecot nesto ne e vo red.Jas lovam so osnoven konec toest pletenica i obavezno osmica so podvez od okolu 1,5 metri fluorokarbon.Normalno za nekoi ima mani za nekoi prednost mene mi se ima pokazano kako odlicna kombinacija za mojot tip na ribolov...
Spored mene toa e i osnovnata namena na ovoj konec. Ne da polnime spulni so nego, tuku da go koristime kako podvez.
Taka da vo mojot slucaj musicarenjeto, liderot mi e od najobicen tapiran najlon, a na nego naddavam tipet flurokarbon.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 6:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Pa ubavo kazav Keltan,skoro nema nikakva memorija i zatoa ne stoi namotan na spulna a neznaeki nekoi go mota cel i koga ke otvori preklopnik mu izletuva,a jas licno pisav go koristam isklucivo za predvez nikako zaosnoven konec..

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 6:55 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Na multiplikator nekako i raboti..ama na spiner masinka JOK posebno ako e malku podebel zaebi,nema sansi pregolema memorija ima i ce zamrsi po dve tri frlanaja...sum bil tamu :lol: za podvez e pak bas radi taa memorija i krutost odlicen a i sto pobrgu tone od mnofilamentot se razbira.

Kompir ne odat taka rabotite ..koncite sto nemaat memorija(pletenicite na primer) (ili pomala) poubavo lezat i se barata so niv..si pobrkal nesto najverojatno .Kolku pogolema memorija pogolemi problemi...Memorija vo nasiot slucaj znaci namera da ostani vo formata koja e ima na spulnata ....znaci KRUG .spirala....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 6:58 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Keltan НапишиCOLON
Kompir pa najgolema mana na fluorocarbonite mu e bas toa...memorijata i nosivosta na cvor .Od kade sega skoro nema nikakva memorija??
Pokrut e i odtamu i slabata memorija. Poodporen e na trienje po kamenja i definitivno cvorovite imaat solidna nosivost.
Ako zborime za 100%ten flurokarbon.
Zatoa e i dobar za musicarenje, pravilno ja prenesuva energijata od snjurot i na toj nacin musicata ne zabeguva levo ili desno nego ja sledi linijata od snjurot.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 7:01 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
kompir99 НапишиCOLON
Pa ubavo kazav Keltan,skoro nema nikakva memorija i zatoa ne stoi namotan na spulna a neznaeki nekoi go mota cel i koga ke otvori preklopnik mu izletuva,a jas licno pisav go koristam isklucivo za predvez nikako zaosnoven konec..
комп99, изгледа ја као постар имам поијќе меморија,
меморија кај конецот значи крут со федер ефект, или мек и прав? :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 7:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Aj vaka jas ke povtoram pa ako gresam ok ispravi me..
Ako konecot ima memorija ke si ostane namotan na spulna...
Ako konecot nema memorija ke izleta od spulna sampo sebe..
Jas ova go pisuvam ako nesto gresam bas bi sakal da slusnam obratno..
Znaci Fluorokarbonot nema memorija i ne stoi namotan ubavo i slobodno i taka nataka kako ostanati konci i pletenici na spulna...Jas licno imam probano da namotam cel fluorokarbon na spulna i pri prvoto otvaranje na preklopnikot deset metri izletaa zosto konecot nema memorija i ne ja zadrzuva formata kruzna okolu spulnata...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 7:04 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Влакно - 100% флурокарбон! Достапен на ролни за 50м. Одлична флексибилност. Исклучително ниска меморија. Безпроблено излез од шпулата. Невидливо во водата
Буквален превод од бугарски сајт (Google Translate)

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 7:12 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Atanasovski НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Kompir pa najgolema mana na fluorocarbonite mu e bas toa...memorijata i nosivosta na cvor .Od kade sega skoro nema nikakva memorija??
Pokrut e i odtamu i slabata memorija. Poodporen e na trienje po kamenja i definitivno cvorovite imaat solidna nosivost.
Ako zborime za 100%ten flurokarbon.
Zatoa e i dobar za musicarenje, pravilno ja prenesuva energijata od snjurot i na toj nacin musicata ne zabeguva levo ili desno nego ja sledi linijata od snjurot.
Da ama samo solidna nosivost daleku i poslaba od mono ili copolimer.Prv fluo koj go probav e od Seagar (tie i prvi go promoviraa na svetot ) otogas uste nekolku pati se izlagav kako naprednale ama jok.Sega pak nekoi tvrdat deka moze da se koristi za cela spulna ,ama drug neka proba ,dosta jas :D
A eve kolkava maksimalna jacina moze da se izvade od niv..vo % od nosivosta linearno...

[ img ]

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 7:16 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kompir99 НапишиCOLON
Aj vaka jas ke povtoram pa ako gresam ok ispravi me..
Ako konecot ima memorija ke si ostane namotan na spulna...
Ako konecot nema memorija ke izleta od spulna sampo sebe..
Jas ova go pisuvam ako nesto gresam bas bi sakal da slusnam obratno..
Znaci Fluorokarbonot nema memorija i ne stoi namotan ubavo i slobodno i taka nataka kako ostanati konci i pletenici na spulna...Jas licno imam probano da namotam cel fluorokarbon na spulna i pri prvoto otvaranje na preklopnikot deset metri izletaa zosto konecot nema memorija i ne ja zadrzuva formata kruzna okolu spulnata...
Obratno ! Kolku pogolema memorija ima pobrgu ce izleta od spulna :D Fluorokarbonot IMA pogolema memorija od mono i ZATOA e problematicen i izletuva od spulna .Aman Kompir kaj si videl pletenica da ti izleta sama od spulna? A NULA memorija imaat ? ? Ste gi pomesale koncite,definitivno..... ;)

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum