www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jул 01, 2024 10:13 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS49»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 21, 2011 10:15 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Млад Риболовец НапишиCOLON
konecot ti e dobar za kostrez isprobano mi e
a za drugoto ne znam
ok .fala za tolku

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 21, 2011 10:21 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Sosema vo red. Samo odi i pravi si merak.
So odenjeto sam ke vidis. I toa ke te vodi ponataka. Sopstvenoto iskustvo e najbitno.
Na primer, ke sfatis deka mozda ne go osekas dobro udarot na ribata i pri kontrata monofilot ti se rastegnuva pa nemozes da ja zakacis kako sto treba i ti se otkacuva. Pa ke si kazes, abe onie od forumot zboruvaa za nekoj pletenici, sto nemaat rasteglivost i skoro sam od sebe i udira kontra na ribata ????? Ama posto e pletenica ke ti se gleda vo vodata, pa ke pomislis, go gleda i pastrmkata, :arrow: pa ke si kazes abe onie od forumot zboruvaa za nekoj fluokarbon ciesto prekrsuvanje na svetlinata e skoro isto kako sto e prekrsuvanjeto na svetlinata vo vodata pa so toa i skoro nevidliv ?????
Pa koga ke ti lupne nesto golemo ( daj boze ) i nemozes da go iskontroliras ke si pomislis abe mozda edna trska so pogolema t.na frlanje i malku pojaka bi bilo podobra opcija, a voedno ke posakas i da vleces malku pa le uvidis deka vrvot na trskata zaradi malata t. na frlanje i mekosta na Catanata premnogu ti se vitka ( ovaa ne e za vlecenje ) :arrow: ke ti treba malku pojaka a mozda i podolga ...........
Ilija nema kraj. Samo ti odi na ribolov - toa e najbitno, seto drugo samo ke si dojde.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 21, 2011 10:35 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
saso НапишиCOLON
Sosema vo red. Samo odi i pravi si merak.
So odenjeto sam ke vidis. I toa ke te vodi ponataka. Sopstvenoto iskustvo e najbitno.
Na primer, ke sfatis deka mozda ne go osekas dobro udarot na ribata i pri kontrata monofilot ti se rastegnuva pa nemozes da ja zakacis kako sto treba i ti se otkacuva. Pa ke si kazes, abe onie od forumot zboruvaa za nekoj pletenici, sto nemaat rasteglivost i skoro sam od sebe i udira kontra na ribata ????? Ama posto e pletenica ke ti se gleda vo vodata, pa ke pomislis, go gleda i pastrmkata, :arrow: pa ke si kazes abe onie od forumot zboruvaa za nekoj fluokarbon ciesto prekrsuvanje na svetlinata e skoro isto kako sto e prekrsuvanjeto na svetlinata vo vodata pa so toa i skoro nevidliv ?????
Pa koga ke ti lupne nesto golemo ( daj boze ) i nemozes da go iskontroliras ke si pomislis abe mozda edna trska so pogolema t.na frlanje i malku pojaka bi bilo podobra opcija, a voedno ke posakas i da vleces malku pa le uvidis deka vrvot na trskata zaradi malata t. na frlanje i mekosta na Catanata premnogu ti se vitka ( ovaa ne e za vlecenje ) :arrow: ke ti treba malku pojaka a mozda i podolga ...........
Ilija nema kraj. Samo ti odi na ribolov - toa e najbitno, seto drugo samo ke si dojde.
Fala Saso
Inace kako sto rece vo plan sum da kupam pletenica samo cekam nekoj da mi ja donese od stranstvo.Nekoj mi gi pomese brzinite deka blue arc-ot ne bil za pletenica(vidi vo tema pletenica).Inace so fluocarbon sum zapoznaen posto go koristam kako lider i tippet vo f.f. samo ne ocekuvav deka e potreben vo spin tehnikata posebno zatoa sto ne mislev deka ribata obrnuva vnimanie na konecot tuku na dvizenjeto na "varalicata"
Ok prodolzuvam ponataka so drugi prasanja na drugi temi

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 21, 2011 10:38 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Blue Arc-ot ti e odlicen izbor za pletenica.
Ogromen broj na kolegi na nasive prostori go koristat zaradi dobriot odnos na kvalitet i cena.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 21, 2011 11:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Ilija pusti mi ja po poraka tvojata adresa ke ti izrezam nekolku filmovi za spin ribolov kade ima mnogu ubavi raboti i taka dosta od niv ke mozes da praktikuvas.Saso ubavo ti kaza prvo navikni na tvojot pribor oseti go pronajdi mu gi manite i prednostite a potoa ke ti se pruza prilika da mozes da fatis ili lovis so nekoj podobar komlet pa taka ke gi vidis i razlikite vo pozitivna misla.Ako nekogas se sretneme primer ke mozes so mojata da lovis pa taka na primer ke vidis koja e razlikata od taa sto ti ja koristi do mojata i taka se po red...Samo odenje na voda treniranje i se ke si dijde na svoe mesto...I jas se uste ucam samo sto prednosta kaj mene e sto stanuvam rano i imam poveke vreme... :D :D Pozdrav...

P.S. Jas lovam so Blue Arc i na masinkata da pisuvase shimano ke kostase 150 evra....Masinkata vredi sekoja para...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 21, 2011 11:35 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
kompir99 НапишиCOLON
Ilija pusti mi ja po poraka tvojata adresa ke ti izrezam nekolku filmovi za spin ribolov kade ima mnogu ubavi raboti i taka dosta od niv ke mozes da praktikuvas.Saso ubavo ti kaza prvo navikni na tvojot pribor oseti go pronajdi mu gi manite i prednostite a potoa ke ti se pruza prilika da mozes da fatis ili lovis so nekoj podobar komlet pa taka ke gi vidis i razlikite vo pozitivna misla.Ako nekogas se sretneme primer ke mozes so mojata da lovis pa taka na primer ke vidis koja e razlikata od taa sto ti ja koristi do mojata i taka se po red...Samo odenje na voda treniranje i se ke si dijde na svoe mesto...I jas se uste ucam samo sto prednosta kaj mene e sto stanuvam rano i imam poveke vreme... :D :D Pozdrav...

P.S. Jas lovam so Blue Arc i na masinkata da pisuvase shimano ke kostase 150 evra....Masinkata vredi sekoja para...
Adresata e pustena.Ke gi pogledam videata ama i ke te prasuvam nesto sto sigurno ne go kazuvaat tamu.Sepak e pointeresno vaka forumgiski za nekoja konkretna rabota.
Pozdrav

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 22, 2011 12:46 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
teoretski gledano trska so t.b.3-15 mozda previse te ogranicuva i go smaluva prostorot ali sepak toa e shimano i sigurno ima snaga vo nea i za povece,i jas ne sum nekoj strucnjak za ovaa granka na ribolovot ali napalen od nekoi ulovi na drugar kupiv i ja nekoi sitnici za spin(trska,masinka,vobleri,spineri)za masinka po preporaka na drugi naracav viva metalim CE edna od naj kupuvani masinki po srbija(javno nesmeam da kazam kade ja kupiv ke me lincuvaat :lol: :lol: )

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 25, 2011 12:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maр 30, 2011 3:46 pm
МислењаCOLON190
bi sakal i ja da se pozanimavam malku so spin ali treba da se zanovam so oprema pa dajte mi nekoja preporaka sto trska da kupam {do 3000/3500 den}dali moze da se najde nesto skromno za tie pari i kade dali kaj ZARE ili u PROSPORT


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 25, 2011 12:58 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Za site sto pocnuvaat ili sakaat da zapocnat so ovaa tehnika na ribolov sakam da napomenam deka ne e samo trskata za spin dovolna za da se zapocne so ,, varalicarenje ,,.
Trskata e samo edno parce od opremata.
Celata tehnika bara malku poveke oprema i malku poveka finansiski sredstva. Tuka se masinkite so wormshaft ( unakrsno slozuvanje na konecot na spulnata ), pletenica, fluokarbon voblercinja, kasiki .......
Ne e deka nemozes da ja praktikuvas ovaa tehnika i so del od opremata no toa bi bilo kako da imas tri trski za krapski ribolov ama nemas Baitruneri, rodpod, signalizatori ....
Megutoa vo nasi uslovi na besparica, mora da se pocne postepeno so nabavuvanje na opremata i dobro e da se zapocne.
Sega za kupuvanjeto, spin stapovi imas vo poveke prodavnici arno ama skoro site sto ke ti prodavaat pojma nemaat od ovoj vid na ribolov osven Robert vo Prosport ( covekot e eden od prvite vo Makedonija koj zapocnale so ovaa tehnika ) kaj rampa ( raboti do 15,00 casot ), pretstavi mu se deka si od forumot ( inaku i on e clen tuka ) i slobodno rasprasaj go za se vo vrska so opremata za spin.
Normalno, ne sakam da e sfati ova deka ja preferiram ovaa prodavnica, tuku velam deka tamo mozes da dobies i relevantna informacija za toa sto go sakas.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 25, 2011 1:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Za pocetok ovaa ke ti vrsi dobra rabota i poevtino ti od prodavnica kaj sto e kupena,a ponatamu kako sto ti kaza Saso treba poveketo raboti i sitnici za ovoj tip na ribolov... ;)
viewtopic.php?f=59&t=421

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS49»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum