www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Jул 05, 2024 7:32 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS49»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 5:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Iman jas edna formax legacy spin 10-40 ama baram decko od poverenje koj ke ja testira ama nema da ja ukrade a i treba da razbira povece za spin od mene,a iako imeto ne e zvucno site ja fale po srbija i retko koj varalicarec ne ja kupi

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 9:51 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maр 06, 2011 12:56 am
МислењаCOLON50
Keltan НапишиCOLON
DUKAC НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Ne me razbra sto mislev.Koga bi ja koristel trskata samo za klen i pastrmka,a nema drugi grablivci(pogolemi) nema potreba za preskapa trska.E sega na primer ,lovis klen na vobler vo Crna Reka e druga prikazna.cesto ce ti udri i dobar som na istiot vobler.pa nekoja mrena od metar :D Isto vo ezero kade go ima somot,krupna stuka...vo takvi vodi bi vnimaval sto trska koristam.na toa mislev .A da frlam 300 evra za trska za klen??? na pamet ne bi mi padnalo? Klen?
Koj kako.Eve mene mi padna na pamet da frlam 280( ne 300 ) evra za klenski-pastrmski stap CD Blue Rapid 9.10ft 7-30,uparen so Daiwa Certate Finesse Custom 2506 .
Pogolemo uzivanje za klen na Kozjak i Mavrovo ednostavno,nema.
Za drugi ripcinja si ima i drugi stapcinja.
Koj kako,kako sto i napisa.Tvoi pari tvoe uzivanje :D so zdravje da gi sluzis .Samo takov komplet a za klen..ne znam kade e uzivanjeto ,borbata(uste da e nekoj borec) ili custvoto na lesno balansirano,,ne znam kako sto rekov za mene e neprifvatliva kombinacija .
Ne sakam ova da se pretvori vo diskusija koj e postar kokoskata ili jajceto kako sto sum gledal na drugi ribarski forumi i
mozda nekoj ce rece deka samo som e riba a osobeno ce rece deka za som samo kasika ,ama dupla i toa od 45 grama nagore e mamec i deka samo na odredeni mesta vo Makedonija(uliv na Crna Reka vo Tikves) ima golema riba i dobra borba.
Mislam deka dolgo vreme lovam riba i ovoj komplet CD-CERTATE-PP 8lb e uzivanje.
Inaku imam i Kev Wels,Kev pike i Kev DL od Sportex stapovi.
A imam i drugi.
Neprifatlivo e nekoj da kaze deka za oprema za klen da se dade 300 evra za stap e neznam kolku loso.
Isto e neprifatlivo nekoj da se vrzuva samo za odredena riba .
Toa e isto kako jas da kazam deka e mnoogu dosadno da se promovira samo Sportex ,Daiwa Saltiga(stara) i legendarnata kasika DAM Efzett od 45,90,180,milion i drugi gramovi kako eden i edinstven mamec na edinstvenoto i samo toa mesto za lov na som ,uliv na Crna reka vo Tikves.No jas toa ne go kazuvam.
Toa sto sakam da kazam e deka nikoj nikomu ne treba da kazuva sto mu treba a sto ne od oprema i sto e potrebno a sto ne.
Drugar mi Saso ima mozda 10 000 vobleri(mozda malku ama samo malku preteruvam) i ima trski ,sekoja od najekstremno dobra klasa za sekoj den vo godinata.I sega sto?Toa ne mu treba nego? Deka moze celiot ribolov da go pokrie so 3 stapa?
Nekoj ima oprema od 20 evra i e srecen vo ribolov a nekoj ima oprema od 10.000 evra i nema pojma od ribolov.
Ostavete gi stereotipite i pustite gi kolegite da lovat so sto sakaat .
Bez solenje pamet i bistro


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 10:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Auuuu,koji problemi te macat tebe kolega? Malku pokasno ce ti odgovoram,mi treba vreme se da desifriram sto si napisal :D

A klenot ,sto da ti kazam ,jas so skromen antares i twinpower 4000 FA go lovev,go lovev napisav tamu nekade 2002 godina a na sto lovese ti togas? I toa so antares 20-50 grama i 2,7m i pletenica od 30-50lb ..Znaes li zosto so tolku jaka trska? zatoa sto tamu kade go lovev klenot ima som.....a znae da se zaleta na shadrap od 5-9cm..zatoa sum ja odbral taa trska,da imam sansi so somot,da ne mi otide bez veza so 5 evra obetka :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 10:51 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maр 06, 2011 12:56 am
МислењаCOLON50
Mene ne me macat NIKOJI problemi.
Vo 2002 klenot go lovev na Sportex Kev DL 35 gr ,300 cm i Shimano stradic fg 3000. Na toa lovev klen vo Makedonija i stuka vo Grcka

Uzivaj i lovi kako sakas .


Последна промена од 1 на DUKAC, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 11:02 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Pomalku ili poveke celiot spin ( kaj nas ) se pokriva so dve ili tri spin trski.
Edna so gramaza na frlanje +/- 30 gr. koja bi bila za klen, pastrmka i edna so pogolema gramaza +/- 70 gr. koja bi zadovoluvala stuka i somce.
Mozda i dovolna bi bila edna masinka so dve spulni ( na edna pletenica od 10 Lb. na drugata 25 lb. ). Vo sustina dovolno e.
Dali ke kosta stapot 30 evra ili 300 evra zavisi od cergata na ribolovecot. Zboruvam cergata zosto zanesenosta i ljubovta kon ribolovot na sekoj od nas e golema.
Sepak po mene e popravilno da se soberat pari i da se kupi edna poskapa i pokvalitetna trska so koja ke se lovi 10 godini otkolku da se kupat dve ili tri, t.e. da se kupuva nova sekoja vtora godina.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 11:50 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
ova od trski za spin se pretvori vo pisuvanje avtobiografski temi, so elementi na oglas za zenenje :lol:

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 11:58 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
saso НапишиCOLON
Pomalku ili poveke celiot spin ( kaj nas ) se pokriva so dve ili tri spin trski.
Edna so gramaza na frlanje +/- 30 gr. koja bi bila za klen, pastrmka i edna so pogolema gramaza +/- 70 gr. koja bi zadovoluvala stuka i somce.
Mozda i dovolna bi bila edna masinka so dve spulni ( na edna pletenica od 10 Lb. na drugata 25 lb. ). Vo sustina dovolno e.
Dali ke kosta stapot 30 evra ili 300 evra zavisi od cergata na ribolovecot. Zboruvam cergata zosto zanesenosta i ljubovta kon ribolovot na sekoj od nas e golema.
Sepak po mene e popravilno da se soberat pari i da se kupi edna poskapa i pokvalitetna trska so koja ke se lovi 10 godini otkolku da se kupat dve ili tri, t.e. da se kupuva nova sekoja vtora godina.
prodolzuvame so temata

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 18, 2011 12:01 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
ауууу, Келтам мајсторе...клизачи :lol:
Ова расправииве кој што има е се до џепот бе братче, не се нервирај!!
Тоа ти е као јас/ти или било кој друг да вози старо ренолче или фиат 1300, е сеа некој вози нов џип 4х4 А У ...
но тоа незначи дека е боље шофер од мене!! 8-)
Ова ти е џабе нервозинела, или собираш лутина за викендов? ;)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 18, 2011 12:06 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Daj boze i jas da zavrsam so tri trski.. :D Sega mi gi pomati planovite Poliz so ova stukite,sosema druga oprema mi treba pak na maki sum...A ustvari mene non stop nesto mi fali i najverovatno ako mi padne bingo po riba ke nosam od tie nosacite na golf sto im gi nosat palkite....epten sum otiden...cccc...a tolku mlad...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Последна промена од 1 на kompir99, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 18, 2011 12:07 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Ova nadmudruvanjevo izgleda se prefrli od kradjiski del vo spin?
Zarazno e :mrgreen: .Da ne go zarazi i musicarskiot slucajno :lol:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS49»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum