www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 28, 2024 11:29 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 1:24 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Super kvalitetna trska ? Da ! Za mali pari ? Da ! Kazete mi kade ja ima i koja e i ce ve sakam kako brat! Jas takva ne najdov . .. Super kvalitetna masinka? Da ! Se sto ima direktna vrska so ribata sakam da mi bide kako treba,Samo taka nemam sansa za neuspehot da najduvam izgovori svesno ili nesvesno...abe me zaeba masinkata,ne pusti konec ....Ne jas ja utnav ne Shitmano moj...i ce si ziveam so toa ! Kvaliteten podmetac ,vrejca za spienje ? Da ,ako sakam i utre da odam na ribolov . .. .masi , stolici na ribolov? Pa doma ce si sedev ako sakav stolica i udoben krevet! Skara i salati? Kamo pari ...kaj kumata ima se ..i kelner-ka da me sluzi ! Na riba ce jadam konzerva i kolbas bocnat na grance..i toa polupusen od seckano meso ,parcinja..sto malku pecenje saka a i trae nekolku dena . Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo karapandza ...

Sonar ? Ne, fala . ..sin mi ce mi se smee , a i sakam nesto da naucam ....velat nekoi deka vitestvoto izumrelo koga go izmislija barutot .I vo pravo bile....Ama ako , jas go sakam poteskiot nacin i nekako poubavo mi e koga ostvaram sto sum naumil..se si velam moja zasluga e ,koj ce go znae dali sum vo pravo.....ama ubavo se custvuvam taka a i sin mi poinaku me gleda !

Rod pod ? Toa zadovolstvo ce go imam koga ce mi otkaze teloto poslusnost i nosam so mene udoben krevet i gooolem sator .Se razbira i svirki sto svirat melodija od Ceca i toa preku radiopredavatel,ako mu pogodiv imeto ..ili baza se vikase ? A posto epten mnogu lovam krap, ce moram i kasetofdon da si nosam ako stvarno sakam ceca da si ja slusam...nekako ne gi slusam tolku cesto zvoncite da mi zvonat , pa da ne ispadne da pomilslam deka cece zaripnala i zaviva kako kojot i toa samo od vreme na vreme ,ili pak da cuva boze zanemela pa ne mi pee cela nedela !

Olkava riba fativ...ama vo ponedelnik !! Go nema toa kaj mene...tolku glup ne sum..da se lazam sam sebe i sin mi vo oci da go gledam , ne fala !!

Koj ribi sakam da gi lovam ? Som ,som i samo som.Dobro ,ponekogas sakam da se nadmudruvam i so ona kutro zivotno nareceno Krap na koe od neznaenje kako da go ulovat ,ili sto retko mozat da go ulovat,barem onie pogolemite ..mu dale ime vodena lisica i taka go kaznile da go brka pola Evropa kako da e kokoska koja nesi zlatni jajca...Razlikata pomejdu krapot i somot e ovaa ,barem najvaznata za nas somot treba da ja brka hranata.krapot treba samo da ja sobira...a ce ja sobira kade nego i koga nego mu odgovara i KOJA mu odgovara...ete vi lisica zosto e .odi povati mu koncite .. . Uste malku za krapot,moram da iskoristam prilikava da napisam. Nekogas ,odamna koga mnogu od vas pomladive i ne bea rodeni,krap imase vo nasite ezera i toa mnogu.Site lovea,cak i jas i drugarmi .bambus parce leb i sibaj na Prilpsko ezerp.Komsijata moj so dubinki od raka.na 0.70mm zila so svecica mesto olovo gi lovese krapovi po 10kg na 5 metra od obala...Sto se slucu vo medjuvreme? Poleka ribaniot fond pocna da se namaluva...da go snemuva krapot.DENES ,ova najozbilno go milsam imame MODERNI krapcii so super kvalitetna i raznovidna oprema okolu niv koi SAKAAT da lovat krap .Zal mi e samo sto mislat deka za da ulovis krap moras da imas SOLAR sisence.Jas ce vi kazam sto pravat ...SAMO si uzivaat vo priborot i se tesat abe vremevo ne sjeba...Ili si merat cija trsk frla podaleku...na 180 metra .. .. Ne kolegi moderni krapcci ne ste utnale so sistemot i korda jadicakata...STE go utnale VREMETO koga ste resile da uzivate vo ovaj sport....krapot stana raritet vo nasite vodi...toa i vie sami go znaete ,barem podsvesno...Zatoa i seta ovaa nauka ja izmislija . .. .. Klen? Go bataliv odamna...lesna riba da ja fatis,lakoma kako mene .Sega na sin mi mu e interesna..zatoa i seuste ne ne videl kako znae sarko zdravo trska da mavne .. .
A zosto som pak ce prasa nekoj? Pa prosto e i toa kaj mene, zatoa sto nema kraj...sekogas ima pogolem,sekogas ima nov predizvik,koj dava volja da odis ....

Da ne ja tupam ,svativte poentata.Sakam be decki da odam na ribolov isto kako Vas.Ama ne sakam tamu luksuz,sakam da se osetam kako covek koj e del od taa divina malku,da spijam na tvrdo,ako e leto pod otvoreno nebo, da dremam cela nojc pokraj trska,da tresam malku klinci od stud ako treba...sakam da se izmoram kako vol koj cel den oral...da mi bide slatko jadenjeto a i spienjeto. .Znaete li kolku sin mi jade tamu ? kako vole .. naporen pat,rance na grb,cel den po reka , projade tamu se sto doma ne jadel..i jade so slast !! I toa i leb i kromid samo nekogas koga utneme so matematika sto i kolku sme ponele..A i jas .

Ribolov na tapa ? JOK ! ne me vleci . . .. cel zivot istata prikazna ...denes dve kila crvenoperki ...utre tri kila ...zadutre pak dve .....Nema izazov za mene,sto da pravam , takov sum! Ako Vas vi pricinuva zadovolstvo ,sto drugo da vi recam osim uzivajte,barem togas pravite sto vie sakate ,a ne sto morate . ..


JaneMK ? Imal Korda cobra i Fox raketa ? I delcim signalizatori ? Valjda mu treba na covekot cim dal pari za seto toa ....mene catal mi brka rabotata i obicna karbonska cevka,nastavak od trska teleskop,ostatok od edna preubava trska..so taa cevka zavidna dalecina postignuvam koga vrlam topcinja za prihrana...Da , trskata bese DAM sbirolino 4.2 m i 20-40 grama..sila trska ,nikogas nema da ja prezalam,zatoa sto nema kaj da ja kupam povtorno.sin mi odese po nea kako onie vo cirkus sto odat po zica..ama tek lani letoto go prizna toa !

A posto ne sakam da stanam kako ovie . .. nasi predci ama od idninata https://www.youtube.com/watch?v=04UORA-xB-k

Ce si kupam vakov mobilen https://www.youtube.com/watch?v=1e2TCLiDECw
Stvarno da ve prasam,znaete li na pamet mob.brojevi od vasite najbliski...Jas nemam pojma,koga ne mi e mojot mobilen pri raka i sto drugi da imam nisto ne mi vredi..seta pamet ili podobro tupost mi e vo nego,ama dosta e i toa ! sega vakov telefon si zemam ...koj saka JASkojn ili ajfon bese ete mu go ...

Vaka jas sakam,barem ovaj del od zivotot moj go upravuvam jas kako sakam .A kako vie sakate , jas ne znam , ce znam ako mi napisete ...a ni ne morate ako ne sakate.Samo togas nemojte da kometirate zosto jas taka/vaka pravam...Vi pojasniv..Jas taka sakam . A kako i zosto taka sakal Janko , toj neka vi kaze . . . A ako slucajno na tatko mi mi kazete deka ste ribar..samo ce odmavne so rakata i ce rece ...aj budala covek ovaj..barem mene taka mi veli ,cim pocnam da cepkam po vizba ..ete go budalana pak ce odi po pusteliine .. .

A sega za da ne mi se lutite sto vi odzedov tolku vreme da gi citate ovie gluposti gore,ce vi dadam nekolku soveti koi se nadevam deka ce vi koristat...Ne , nema da vi kazam kako da fatite riba sekoj pat , toa ne go znam i jas ucam sekoj pat odnovo ,sekoe odenje prirodata ce vi udri samar i ce vi kaze deka toa sto vie mislite deka mnogu ste naucile e malku ...samouverenost ,da ,ama samo ako znaete kolku malku znaete .. .
Nikogas ne se zamarajte so razmisluvanje ZOSTO si dojdovte doma bez riba.Tesko deka ce najdete odgovor.Premnogu pretpostavki a bez nisto potkrepeni , tesko deka ce dovedat do nekoj korisen zaklucok, koj ce vi pomogne naredniot pat koga otidete.Pa kako na primer mozete da znaete deka tamu kade ste bile,nemalo nekoja budala pred vas koja frlala bombi,mestele mrezi ili pustale plin,struja...me razbirate ,taka?Ce recete deka ribata ne jadela toj den ? Kako toa moze nekoj da go znae..?
A koga ulovite ajde som neka bide za primer..prasajte se sto majka baral tuka na toa mesto toj som,kakva bila vodata,kakvo bilo vremeto pa i kakvo bilo vremeto prethodniot den.Prasajte se sto baral na taa vrela voda i pekolna zestina vo tolku plitka voda..sto baral vo 4 saatot na sabalje do obala na pola metar dlabina dodeka vie ste se smrznuvale od stud .. . Za razlika od nas ,ribata nikogas ne pravi tioa sto ne mora..Sekoja sekunda od nejziniot zivot e ispolnet so razumni,instinktivni ,potrebni ,korisni dejstvija.Nisto ne pravi bez pricina.mnogu vazno e da nikogas ne zaboravite deka ribata e ladnokrvno zivotno....Tuka e nasata sansa da nesto naucime za nea. isto taka razmislete sto VIE napravivte,dali pokret,dali kade ste zafrlile ...nesto ste pogodile.Imate riba, imate se okolu vas se na tacna .Ostanuva samo da so vreme gi povrzete rabotite i kockite ce se sklopat ,vo vasa korist se razbira..Koga nema ulov,tupija do sabalje pak nema odgovori..samo prasalnici.prasalnici ..od koi samo glava ce ve boli a nema ni troska da bidete popametni .. .Ribolovot se uci,a za toa treba vreme ,vreme pominato pokraj voda..

Za kraj ce vi kazam eden vic...vrvi nekoj makedonec pokraj nekoja kujca vo London i gleda preubava treva vo dvorot .Zastanal i go prasuva sopstvenikot koj bas togas ja vadel trevata.Aman bre brat kazi sto da napravam i jas da imam takva treva doma? Ednostavno e mu odgovoril englezot...ce ja vadis i kosis sekoj den... i uste ne se doiskazal ..skoknal makedonecot...ihaa pa lesno bilo !! I togas anglicanecot si dovrsil mislata ....... i TAKA EDNO 50-100-tina godini . . . . .ja svativte poentata,se nadevam ?
Bistro !
PS.Poveli Howitz ,ova e tema kade mozes da mi napises sto imas na dusa... :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 2:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
:bravo: :bravo: :bravo:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 2:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Тоа е твојот начин на риболов и твојата филозфија на вода. Тоа е она што другите треба да го прифатат.
Така е со секој овде на форумов, некој прифатил да лови на модерен крапски риболов некој уште се држи на древните основи на риболовот, ама тоа е поради тоа што сакаат да уживаат во новите технологии и задоволството кое го дозволува Цеца преку базата и род подот. Секако ова не подлежи на критика така ?

Кога се полемизира преку безбројни дискусии забораваме дека луѓето понекогаш не се објективни и се конфронтираат најчесто кога тоа не го задоволува нивното убедување за некоја опрема.

Риболовната/крапската опрема е секогаш широкопојасна со користење на најразлични системи, дали биле модерни или примитивни, дали биле едноставни или комплицирани треба да се запраша риболовецот на истата.

Она што сакам да го појаснам е дека не треба сопствените убедувања да ги форсираме и наметнуваме туку дека треба да ги изнесеме и да дозволиме ако е можно некој да ги прифати или да ги критикува. Најчесто кога ги критикува стапуваме во расправија и доаѓа до бришење.

Го разбирам твојот став и размислување дека бадијала е целата иновативност на технологијата кога се сведува пак на стандардниот риболовен кодекс, трска конец и мамец и нема многу филозофија. Но, ако се сведеме на тоа нема да постои никаква друга дискусија, односно како Келтан ќе одиме напред ако не ја пратиме технологијата што е човечки инстинкт ?

Луѓето не сакаат да се челичат и да уживаат во дивината и во јадење на корени по риба, сакаат да се олабават и ослободат од секојдневните проблеми на големиот град, сакаат да избегаат од реалноста и да уживаат во крапскиот риболов, сакаат да дојдат до контакт со себе преку водата и дружењето.

Тоа што не го сакаат е неудобноста за која ти велиш, не го сакаат „примитивниот“ или древниот начин на риболов, не сакаат конзерви да јадат, не сакаат да спијат покрај трска туку во шатор и така натаму.

За некого сум луд за некого си луд. Риболовци сме, сите сме луди.

Убаво е кога има вакви дискусии каде што секој својот „агол“ на риболовот ќе го опише без да осудува.

Искрено мене ми се допаѓа што твојот начин е таков и си стоиш цврсто покрај него. Можеби и теренот на кој риболовиш не ти ја дозволува удобноста па ете преминало во навика и традиција да риболовиш на тој начин.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 2:09 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Поздрав за трудот Келтан, го ценам твоето гледиште без оглед на се.
Треба сите да се запрашаме и искусни и неискусни...што е најбитно во риболовот?

Јaс го најдов одговорот во твојот текст:
Keltan НапишиCOLON
.Ribolovot se uci,a za toa treba vreme ,vreme pominato pokraj voda..
ВРЕМЕ покрај ВОДА...ова е дефинитивно мојот конечен одговор!
За мене опремата е само пропратен (составен) дел и индивидуална работа.
Јас, Ти, Вие или било кој друг неможеме да му докажеме или брцнеме во џебот и скриеме парите да не ги потроши.
И просто е...секој троши онолку колку има.
Ако некој фркнал 1000€ на параболици...брату тој ги имал парите за тоа. ;)

Ова е гледано од мој агол. :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 2:18 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Ribolovot se uci i pokraj voda ama nekogas zavisi i od vremenskite uslovi nekogas svesno sme resile da odime na ribolov a znaeme deka ke isturi dozd e togas trebaat i te kako nekoj pomagala, ne mozes da spies na otvoreno na tvrdo bidejki sve e vodeno .. Zznaci treba da si opremen za sekoja prilika..Jas na podles so Boris spievme vo vreka legnati do samite trski na otvoreno ama nemase dozd...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 2:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Keltan НапишиCOLON
Sakam be decki da odam na ribolov isto kako Vas.Ama ne sakam tamu luksuz,sakam da se osetam kako covek koj e del od taa divina malku,da spijam na tvrdo,ako e leto pod otvoreno nebo, da dremam cela nojc pokraj trska,da tresam malku klinci od stud ako treba...sakam da se izmoram kako vol koj cel den oral...da mi bide slatko jadenjeto a i spienjeto. .Znaete li kolku sin mi jade tamu ? kako vole .. naporen pat,rance na grb,cel den po reka , projade tamu se sto doma ne jadel..i jade so slast !! I toa i leb i kromid samo nekogas koga utneme so matematika sto i kolku sme ponele..A i jas .
:NotWorthy:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 2:50 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo karapandza ...





:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 3:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Volcko НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Sakam be decki da odam na ribolov isto kako Vas.Ama ne sakam tamu luksuz,sakam da se osetam kako covek koj e del od taa divina malku,da spijam na tvrdo,ako e leto pod otvoreno nebo, da dremam cela nojc pokraj trska,da tresam malku klinci od stud ako treba...sakam da se izmoram kako vol koj cel den oral...da mi bide slatko jadenjeto a i spienjeto. .Znaete li kolku sin mi jade tamu ? kako vole .. naporen pat,rance na grb,cel den po reka , projade tamu se sto doma ne jadel..i jade so slast !! I toa i leb i kromid samo nekogas koga utneme so matematika sto i kolku sme ponele..A i jas .
:NotWorthy:
Ова доаѓа како да одиш на риби да си го земеш здравјето,
ај иди така во Октомври,Ноември месец,во шатор не се спие,а не пак под отворено.

Ова е од моја гледна точка!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 3:21 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Keltan НапишиCOLON
Super kvalitetna trska ? Da ! Za mali pari ? Da ! Kazete mi kade ja ima i koja e i ce ve sakam kako brat! Jas takva ne najdov . .. Super kvalitetna masinka? Da ! Se sto ima direktna vrska so ribata sakam da mi bide kako treba,Samo taka nemam sansa za neuspehot da najduvam izgovori svesno ili nesvesno...abe me zaeba masinkata,ne pusti konec ....Ne jas ja utnav ne Shitmano moj...i ce si ziveam so toa ! Kvaliteten podmetac ,vrejca za spienje ? Da ,ako sakam i utre da odam na ribolov . .. .masi , stolici na ribolov? Pa doma ce si sedev ako sakav stolica i udoben krevet! Skara i salati? Kamo pari ...kaj kumata ima se ..i kelner-ka da me sluzi ! Na riba ce jadam konzerva i kolbas bocnat na grance..i toa polupusen od seckano meso ,parcinja..sto malku pecenje saka a i trae nekolku dena . Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo karapandza ...
A da citas malki mlado se so red i potoa komentari da davas :D cekaj be tebe zauska ne sum ti mavnal..Volcko ce se luti :D :dragon: :dragon: :dragon: Nikogas ne bi ti napisal deka treba na zemja da spies dete....zdravjeto e povazno od se....normalno deka i malo satorce nosam so sebe ,komarci da me me jadat ... :D

[ img ]

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 7:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Breeeej place terenot za edno rod pod-ce kako sto prodava Ico. :D :thumbs_up:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 18 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum