www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 4:35 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Delenje na informacii
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 02, 2014 1:08 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
па не баш ама да не навлагаме у ситници :lol: :lol: :lol:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Delenje na informacii
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 02, 2014 1:37 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
e kako taka, morate precizni da bidete :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Delenje na informacii
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 02, 2014 2:52 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
caparius НапишиCOLON

Јас делам и ке споделувам информации.И со рибари овде на форумов и со пријатели кој сакаат да поминат време на вода.
Лично за мене е по добро да има таму каде одам 20 рибари него едем мрежар.Тоа дека сум гледал како се трпаат у чуварка и не ми било право е друга прикаска.Тоа го спомнав и во предходниот пост.Тоа е работа на концесионерот тоа треба да се среди.
Дури и вака со несовесна група рибари е по добро него со не совесни мрежари.
Мое видување.
Prodolzi da delis informacii ,tvoe pravo , ama ne se nerviraj potoa . . ..
caparius НапишиCOLON
Треска како река од риболовен аспект, не е во мојата риболовна дестинација.
Но како природно богатсво и тоа како.Поготово со рибниот фонд,а на врвот кралицата на нашите води,нејзиното Величество Пастрмката.
Ме боли и ке ме боли,нејзиното таманење од кој ке стигне трскаили мрежа да фати,па се до искусни рибари така-наречени мушичари или блинкерџии.
Па добро бе луге до кога ке ги затвора(те)ме очите.
Па едни од нај големите масовни убици на пастрмката се присутни на овој форум,а сите ги знаете и ги тапшате по рамо, кога се зборува за успешни рибари.
ДОСТА веке со празни фрази од типот овој-оној, ми кажа Начмиш или Курле.

И М И Њ А!!!!!!! П Р Е З И М И Њ А!!!!!!
Ајде да ве видам сите кој ја сакате Треска на форумов јавно кажете ги тие што ја таманат пастрмката во мрест и во забрана за риболов.
Е тогаш ке ја сакате Треска.
Ајде еднаш да се почне како треба од почеток,а не од крај.
Сакате јас да почнам?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Delenje na informacii
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 02, 2014 3:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Споделувам информација само со оние двајца-тројца луѓе со кои најчесто одам заедно. Откако сум член на форумов уште со двајца-тројца кој ми оставиле впечаток дека се чесни риболовци. Да се разбереме, има споделување и споделување на информација. Едно е кога ќе се сретнам со некој кој знам е рибар и кога ќе ме праша дали јаде некаде, да му речам јаде Кленот на Козјак, е*ати информацијата таква, добро пиша некој, кога јаде кленот на Козјак цела Македонија знае, а друго е да му речам, јаде на Козјак Кленот кај од Атанас викендицата, кај третата грмушка од десно на пет метри далечина и 3.4 метри длабина. Тогаш сум му кажал некоја локација што и немора да значи дека утре пак ќе јаде таму, ама особено во зима е проблем со кажување на таквите микролокации поради тоа што рибата е групирана баш на некои места. Едно е ако каже Ицо во зима јаде скобал на Вардар, брате мили одете кршете нозе, Вардар е широк поим, кој ќе фати кој нема да фати, ама друго е ако каже одете на тој и тој вир кој е зимовник и гледаш една недела секој ден по 20 рибари од двете сртани, ќе потаманат два тони скобал (Ицо како пример те зедов, да не ме сватиш погрешно). Има места каде и да споделиш „општа“ информација можеби и нема да штети многу (како примерот „јаде на Козјак Клен), ама има и води кои се би рекол подалеку од дофат на криволовците и споделувањето на информации за тие води може и во многу да ги промени работите и да ги загрози. Класичен пример е Врпско, далеку им е и не им се кршат коли ако не се сигурни дека ќе фатат нешто, ама ако постави пример Келтан слики од пет крапови по 15 кила, е тогаш може и пешки да тргнат само да сомелат нешто... Во принцип, има и за и против аргументи, останува секој на својата совест да сподели или да не сподели информација.

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Delenje na informacii
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 02, 2014 4:11 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
Добро напишано СантаФЕ информацијата треба да се сподели со мал број на рибари 2-3ца,микро локацијата, во кој веруваш,(идиш често по риба) и го применуваат истиот принцип,а за другите паушално,јаде на Вардар???.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Delenje na informacii
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 02, 2014 9:50 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Во основа информации делам само со 3-4 луѓе и тоа луѓе што знам дека се спортски риболовци и тоа татко ми, колега, другар и Зашов овде од форум. Зошто го правам ова? Затоа што ако им кажам на други, верувајте ќе има свадба на тоа место, на 10 метри ќе имаш по 30 рибари од двете страни. Доволен пример е Зашов кој пред некое време на едно место за краток период извади 9 скобали и тврд мрен. Утредента на местото беше свадба. Нема шанси да припариш, а не пак да фрлиш. И во практика секогаш кога ќе фатам некое парче, се обидувам колку е можно понезабележителнно да го извадам и да го ставам во чуварка. Пошто барем кај нас на реката е систем Радио Милева. Ќе те видат дека извадиш некое парче и се мисли таму е целата. И кога ќе почнат абе тој и тој на тоа место ја утепа. И заборави на тоа место ловење наредните месец дена. И затоа на некој начин со татко ми и колегата развивме начин на комуникација кога има други рибари во близина за тоа каде сме ловеле. Најчесто е на „нашето место“, „на тенкото погоре“, „кај врбката“ или „кај дрвото“. И ние си знаеме каде претходно работела рибата поактивно и си одиме директно таму. Мислам дека ова се и доволно од повеќе причини да не делиме многу информации со секого...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Delenje na informacii
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 02, 2014 10:36 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
ТафТабиТ НапишиCOLON
а од кого разбрале Келтан ? од некој што прави репортажи ??? или од некој што споделил информација ???
такви информации имаат тие што со тоа се занимаваат со КРИВОЛОВ !
тие не чекаат да пишам јас дека крапот јаде на Охридско . они со години наназад му го зимаат здравјето .
да не чекаа браќата Јане или Тафта или Борис да качи репортажа од Вратница па да фрлат мрежи ???
да не чекаат репортажа и оние на мантово што редат километарски мрежи ???
да не чекаат репортажа од Тиквешко ??? до улив 10 кајли да и мењам на пентата од мрежи и струкови ... гарант чекаа после репортажа да направам за да знаат кај да постават мрежи ! жити се !!! многу подобро и од нас си ги знаат они местата и каде се собира рибата и каде се мрести и каде треба да постават мрежи .
Од збор до збор точно :~~ :~~

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Delenje na informacii
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 02, 2014 10:44 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Krki НапишиCOLON
E sega e drug muabet....
Delam info so tie sto idam po riba..Toa se javno mozam da ti gi napisam...
Tafta, Spaiva, Boris, Kremenadla , Sale, Toni Solar, Alek, Jane...
So ovie drugari idam po riba i so niv moze da spodelam info zasto znam kako se odnesuvaat na ribolov....
Toj e krugot na moeto spodeluvanje moze nekoj +-....
Пазете ја оваа ситуација - Во моментов кога Крки ја споделува информацијата со Јане - Јане пие кафе кај Пепи :hit_head: без репортажа, без инфо на форум СИТЕ ЗНААТ.

Втора ситуација - возејќи на пат за Гевгелија кај тунелот во ДемирКапија рибари 7-8 и вртам на телефон и велам еј другар овде има 7-8 рибари и утре митинг од 50-сетина рибари. Како мене поминале и други и кај е овде репортажата или инфото на форум?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Delenje na informacii
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 02, 2014 11:45 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
I ovde ima vistina.
Iako ne se kazuva javno na forum cesto informaciite kruzat po pat na pp poraki, sms-i i telefonski.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Delenje na informacii
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 02, 2014 12:14 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
gledam unazad 5 god so znaat site kaj fakam i na koja pozicija, i predhodno znaat kaj ke fakam, mnogu steta napravija :D :D a nikogas na ista 2 pati nemam fakano po red, zatoa sto pecaat moite prijateli

kolegi bez tupenje mnogu, postojat prijateli drugari, ljudge sto zivees so niv, nema vrska toa poraki prikazni i skazni prilepski,,mora da se kontaktira i spodeluva so niv, i nema zaebancii
zivovtot e kratok mine i ne se zamaram ako na nekoj sto go postuvam da mu kazam kaj sum fakal i vadel riba,,

a toa mrezari prikazni i skazni , toa nema vrska so relanosta i najmalku ima vrska nekoj ako spodeli informacija kade i kako pominal,,
kade sto ima ribari nema mrezari, a sto se odnesuva do mrezarite i krivolovci gledate situacijata kakva e u zemjava,edna treska vi e u dvorot majka i ebaaa pred vasi oci i leto i zimo i sega ovde prilepski basni ke raskazuvame,,

sekogas na nekj sto ti znaci moras da mu preneses tocna i precizna informacija za ribolovot ako saka da odi,, podobro on tamu nego nekoj sto ne treba,, momentalno postenite ribolovci se najgolemi cuvari na rekite i ezerata,m ova koncesinerive se samo za pari , samo za kurcenje i drobenje prazna slama,, u niv e probelemot ne u spodeluvanje iformacija

poz od preubaviot veles :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 46 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum