www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 6:38 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zosto ni se odzema koncesijata na Akumulacija Globocica
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 10, 2013 11:20 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONПет Ное 02, 2012 4:05 am
МислењаCOLON2
potpisano


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zosto ni se odzema koncesijata na Akumulacija Globocica
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 12:04 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ne sum vo MK pa malku docna doznavam za odzemenata koncesija na Globocica.
Krivo mi e stvarno bidejki mislam deka retko koe Zdruzenie ja ,, raboti ,, svojata voda grizlivo i uspesno kako sto ja rabotese Crn Drim.
Sepak mislam deka na site ni e jasno deka vo slucajov gorenavedenoto ne igra golema uloga.
Peticijava e pozitivna rabota no smetam deka nema da dovede do nekoj rezultat.
Mislam deka treba da se zalat za odzemenata koncesija ( normalno koga ke ja dobijat odlukata za toa ) i voedno da gi povlecat site vrski, prijateli i vlijatelni luge za da mozebi uspeat da ja osporat ovaa odluka.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zosto ni se odzema koncesijata na Akumulacija Globocica
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 10:16 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Штотуку се вратив во Скопје и ме затекна ваква вест. Не ми е јасно, покрај толку вложен труд, средства и стресови, што е вистинската причина за една ваква одлука на министерството. Што е вистинската причина, не знам, но она што сите ние на форумот можа да го видиме и го следиме е дека оваа здружение како ретко кој друг работеше на подобрување на условите за рекреатривен и спортски риболов. Кои се тие конкретни делови од риболовната основа кои се наведени како причина? Какви се тие прекршоци од страна на Црн Дрим кои довеле до превземање ваква непопуларна и крајно недомаќинска одлука. Ако е некоја друга позадина, не би требало тоа да се меша со риболовот. И на крајот на краиштата, нека се погледне и кај другите концесионери колку и како ја почитуваат риболовната основа. Ако не постои вистинска причина за ваква мерка, со ова одлука дебело се уназадува развојот на еден прекрасен ревир и рекреативниот и спортски риболов во Македонија.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zosto ni se odzema koncesijata na Akumulacija Globocica
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 12:53 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
marks НапишиCOLON
Ако не постои вистинска причина за ваква мерка, со ова одлука дебело се уназадува развојот на еден прекрасен ревир и рекреативниот и спортски риболов во Македонија.
Ги заболе и за тоа.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zosto ni se odzema koncesijata na Akumulacija Globocica
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 1:36 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
Не знам што да кажам - само знам дека повеке од пола форум сигурно барем еднаш некој ке ја посетеше оваа вода, а некој и повеке пати - сите кажуваа позитивни коментари од пречекот и од односот на концесионерот кон риболовците
- оваа год планиравме да учествуваме на купот и да се дружиме со голем број од колегите таму - ама изгледа и тој сон ПРОПАДНА со одземањето на концесијата :(

да законски е можи издржано - да се прекине дог. поради неисполнување на обврските, но нема ли пред тоа решение некое ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ(ако не го направите ова до тогаш - следува тоа)
- мислам дека дечките од Црн Дрим имаат доста вложено во тоа езеро за да се подобрат условите за рекреативниот риболов таму(да не набројувам што све не) и би требало да им се даде - поправен

- останува последна шанса- УПРАВНИОТ СУД да пресече дали ке им се даде фтора шанса на Црн Дрим и дали дечките од Црн Дрим - ке сакаат да ја поднесат таа жалба до тој суд :?:

- ако не ке чекаме нов тендер, нов концесионер. А до тогаш сигурно ке се зголеми криволовот таму кога езерото ке биде (село без кучина)
А и новиот концесионер кој и да биде - нека биде спремен да го тапетираат за неговата работа на терен и за односот со риболовците и рибокрадците(затоа што веке некој го развивал тој однос- до сега)

- мене навистина мие жал - што оваа вода остана без концесионер, и што јас како риболовец нема да можам да се рекреирам таму се дури не се даде на нов концесионер

пс - АКО СО ОВА МЕТРО СЕ МЕРИ КАЈ СИТЕ КОНЦЕСИОНЕРИ - пак ке се вратиме во 2012, да немаме концесии нигде - а ние место риболовци ке си станеме рибокрадци пошто реално на прсти се бројат концесионерите кои се 100% - ИСПРАВНИ спрема тој договор и риб основа- или пак дали има и за на прсти :confused:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zosto ni se odzema koncesijata na Akumulacija Globocica
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 2:16 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
Dajte be kolegi da pobarame zaedno site kao ribolovci odgovor da se aktivira i federacijata tuka site zboruvanme po nesto a konkreten odgovor od toj sto treba da go dobieme nema nikade
Sega e kasno za se pocnuvaat godisni odmori ne raboti ministerstvoto sudot taka da celata sezona ke pomine a problemot nema da se resi ke si caruvaat ribokradcite na globocica tie sega trlaat race tasim i samovolono da otide da go cuva ezeroto moze da dobie i prijava bidejki poveke ne ovlasten za taa rabota pa ke treba da obesteti i nekoj ribokradec
Vo ovoj slucaj posto e odzemena koncesijata ministerstvoto treba da si isprati policija ili da angazira ribocuvari da se cuva ova voda se do dobivanjeto na nov koncesioner

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zosto ni se odzema koncesijata na Akumulacija Globocica
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 2:21 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Добро бе, на никој не му е јасно што е работата или сите се прават луди? :filip:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zosto ni se odzema koncesijata na Akumulacija Globocica
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 6:11 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 1:56 pm
МислењаCOLON678
tasim i samovolono da otide da go cuva ezeroto moze da dobie i prijava bidejki poveke ne ovlasten za taa rabota pa ke treba da obesteti i nekoj ribokradec
nikolce tasim odese da go cuva denonocno glo.. ezero i koga nemase koncesija 2011-2012 do nekoe vreme dobro znae inspektorot po ribarstvo kolku mrezi mu odnesov vo hidrobioloskiot zavot pred nego pred direktorot negov rumen i pred MINSTEROT toa bea iznad 10000metri mreza ako i ne povise sto togas inspektorot ni mi repna nekoja prijava nego se prcese pred negovite nadlezni bajagi etego kolku raboti lesno e da se falis na tudza ledza ali za zal i ova se slucuva vo ova nasa drzavicka

samo uste nesto da se iskazam tasim ne zastanuva tuka tasim i ponataka e vo vodidite na globocicko ezero da go cuva od ribokradcite i ce go cuvam do zadno ako nekoj saka od instutcive da se prikluci somene dobredojden e ali da bide spremen na se oti lopovite digna glaa.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zosto ni se odzema koncesijata na Akumulacija Globocica
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 6:15 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 1:56 pm
МислењаCOLON678
Филип НапишиCOLON
Добро бе, на никој не му е јасно што е работата или сите се прават луди? :filip:
:NotWorthy: :NotWorthy: :NotWorthy: filipe mnogu dobro zname ali ajde neka eden zuzcne zasto :thumbdown: filipe znam se ali nekoi raboti nemozes na jave da gi preiskazes za zal taka e toa


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zosto ni se odzema koncesijata na Akumulacija Globocica
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 6:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Mislam deka malce se zboruvaat nekoj raboti koj ne se izdrzani.
Jas sepak bi gi zamolil deckite od Crn Drim da objasnat koj del od dogovorot ne go ispolnile.
Dali poribuvanje ili vrabotuvanje na licencirani cuvari ili nesto drugo.
Sigurno ima pricina sto Ministerstvoto go raskinal dogovirot.
Toa neznaci deka nema seuste da ja imaat nasata podrska, posto i pokraj propustite sto se napraveni sepak ne bi trebalo da se odzeme koncesija od koncesioner koj e tolku posveten i dobro organiziran.
Bi trebalo da prethodat opomeni i zapisnici za popravka na propustite.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum