www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 11:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS28»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 2:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Вака изгледа од страните
[ img ]
[ img ]
Вака изгледа сосе капак и постоље
[ img ]

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 3:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Одличен е Кире, навистина супер изгледа. Многу ми се допаѓа тоа што се е природно, и јас се трудам во моите аквариумчиња да ги има само неопходните пластикарии, а по никоја цена не ставам вештачка трева, пластичен песок и слично...

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 4:32 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 1:58 pm
МислењаCOLON282
ЛокацијаCOLONСкопје
Уште еднаш браво, прекрасен аквариум, прекрасно постоље. Можеби само добро би му дошло уште некоја ниска (или тепих) трева.

Сега би сакал да ти поставам неколку прашања:
Филтерот како што гледам ти е споен во целост со Аквариумот. Не ли ти е проблем неговото чистење? На колку време го чистиш? Претпоставувам не така често, бидејќи е доста голем. И како што гледам користиш воздушна пумпа, претпоставувам со таа ја враќаш филтрираната вода од филтер во аквариум. Нели е подобро да користиш потопна пумпа?
Камењата со силикон ли ти се залепени за аквариумот? Не ли ти е страв дека тежината на камењата би направиле проблем на стаклото од аквариумот?

Сум сакал и јас некој ваков дизајн, со камења, ама не сум бил баш сигурен во некои од споменатите работи.

_________________
Дајте му на човек риба и тој ќе има храна за еден ден, научете го како да фаќа рибa и сте се ослободиле од него за целиот викенд


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 7:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Нјапрво многу ми е кајф што Ви се допаѓа аквариумот :lepi:
-ниска трева сум пробал,се прља кога има повеќе риби и се оштетува при смукање-чистење со црево
-Филтерот да,споен е во целост со аквариумот или поточно се наоѓа внатре во него.
-Чистењето не е никаков проблем,материјалот во филтерот-песокот големина на камчиња 3ка или 7-8мм,покрупен сунгер,па поситен сунгер,го чистам на 6 или 7 месеци а генералка со бришење и на стаклото на повеќе од година дена.
-Воздушна пумпа да,потопната не ми е природна а и плус ќе ми земе прилично место,димензиите на аквариумот се 80 должина,50 висина и 40 см ширина,бидејќи филтерот е внатре и камењата во него,песок,сето тоа зазема прилично место,ама пред се не е природно.Сигурен сум дека не ја примети цевката за нечиста вода од аквариум во филтер како и цревото за распскувачот,кое многу малку се приметува,сето тоа е добро скриено.
-камењата се циментирани,најпрво е пробано со силикон но небило успешно па потоа е цементиран,јас таков го купив пред 15 па и повеќе години
-тежок е многу,стаклото е 8ца исто и капакот,досега да чукнам во дрво сум немал никаков проблем.Празен без капак,вода и песок е многу тежок,двајца здрави мажи едвај го носат,од тие причини ми направив постоље со тркалца и можам полн полека да го померувам по потреба,за кречење,чистење и сл...

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 7:46 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 1:58 pm
МислењаCOLON282
ЛокацијаCOLONСкопје
Потопна пумпа мислев внатре во филтерот, кај чистата вода. Јас пробував да импровизирам со моторче од распрскувач за бришачи од југо, ама не ми го даваше ефектот што го сакав и многу брчеше. Инаку да, се е топ замаскирано, и јас многу сакам да биде апсолутно природно, да се гледа само она што ептен не може да се скрие.

_________________
Дајте му на човек риба и тој ќе има храна за еден ден, научете го како да фаќа рибa и сте се ослободиле од него за целиот викенд


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 26, 2014 1:01 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Nesto pak me cepka za akvarium.
Sega mi e polesno, prostor ima.
Pak pocnav da citam. Duri i pominav nekolku dukani da vidam sto ima novo.
Ako se resam povtorno da vlezam ke bide do daska.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 26, 2014 1:40 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 18, 2012 6:34 pm
МислењаCOLON323
Утре ке ги побарам сликите од мојот аквариум што го имавв 300л беше и ке ви покажам слика кога пукна :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 26, 2014 5:36 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Хахахахах, пред да се вклучам на форумов вечерва го чистев аквариумот... Инаку во меѓувреме ми се деси некоја страшна хаварија и сите живоротки ми угинаа, останаа само јајчарките и трахеостомусот... Сега планирам една генералка деновиве да му направам, се да извријам, нова песок и треви и се пак одново... :evil: Јебига, инаку па нема со што да се занимавам... :hit_head:

П.С.
Имав низа експерименти со боили внатре во аквариумов, можеби ја „поеб*в“ хемијава и живоротките пупунец... :ugeek: Али инаку рибициве ми ги обожаваат боилите, особено трахеостомусот, се закачува на неа и ја шмука 2-3 саати. :) :mrgreen:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 26, 2014 11:48 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Јан 22, 2011 2:52 pm
МислењаCOLON60
ЛокацијаCOLONс.Таринци (Штипско)
@kire: kamenot od matka e varovnik, ti ja stvrdnuva vodata, ne e dobro za ribite (barem ne za tie so gi cuvas).

_________________
Знам дека незнам.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 26, 2014 1:53 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ova e akvarium na eden moj blizok prijatel i kolega.Mnogu vreme se zanimavase so diskusi ama sega prejde na sledno nivo.Celiot sam go napravi i sozdade i mislam deka i privatno pravi morski akvariumi

[ img ]

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS28»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum