www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 12:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 14, 2013 11:17 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
kiko carp НапишиCOLON
aman za vlakno se fakjate, covekot pobara mreza za kederi :roll:
Незнам зошто вакви реакции

1. овој Форум е отворен за сите, има куп луѓе кои читаат, а не пишуваат, т.е не ги познаваме,...од кај знаете колку од нив се мрежари, кои како лешинари чекаат некое добро инфо каде искача риба, каде се купуваат мрежи

2. Јас реагирав затоа што неодамна видов дека србите ова го викаат Mreza za kederi
[ img ]
Можеби затоа и нивните води се слично утепани како нашите
Бујрум и линк
http://vukovisadunava.com/sitan-pribor/ ... za-kedere/

3. Ова моабетов “за влакно се фаќате“ е како да живееме во Германија, Норвешка или Шведска,....ете гледате Atanasovski, Лепи и другите Ви презентираа како тоа културно се користи во културни земји......НО,....вратете се во реалноста, ние живееме на Балканот и во Македонија, каде што пола од купиштата мрежари во државава користат токму вакви мрежи до 10 метри (сетете се каде што сте забележале мрежи колкави биле), е сега можеби некој ќе си ги вика мрежи за кедери, ама токму со нив партали се прави на многу места во државава. Патем.... И оние вештерките-мрежички се измислени за фаќање кедери, ама кај нас пред 10 години почнаа срамешливо, а пред 5-6 години масовно да се користат од мрежари и квази рибари кои неможат да фатат риба на мамец, а кои копнеат да ги наполнат своите фрижидерчиња со свежа риба,....оди искорени ги сега овие мрежички “за кедери“

4. Системот (коцкаст за фаќање кедери) може да се каже дека е ОК, може и не, ете има случаи каде и овие системи се злоупотребуваат.....воедно за оние кои не знаат, добро е да бидат запознаени дека овој систем, само не 60 на 60 сантими, туку 6 на 6 метри, 6 на 8 метри, или 8 на 10 метри е добро познат и се практикува кај некои “тешки“ дувла/села на рибокрадци во Македонија, каде што овој систем со големи лостови се спушта во водата, по што се остава и неколку дена,....одозгора се фрла секаква храна која собира риба, меѓу што и пченка и слични работи и после тоа се дига, а внатре има и крапови и сомови и се што мрда


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 14, 2013 11:23 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Од кај да знам, од чамците си вадеше. Ова беше пред 3-4 години

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 14, 2013 6:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Sekoj riboloven alat ili taka narecen ...cerenac,barraccuda,i sl..moze da se koristi sekako vo krivolov na vodive..... no prvicna namena e za fakanje mamci/sitni ribi,citaj kederi samo za ribolov na grabljiva riba/.
postoi i tkn.drug vid mreza lici na CERENAC /vo RS se taka vika/vo razlicni mesta se razlicno vika i ima 3 ili 4 sloja mreza razlicna so razlicna golemina na okcata..taa mreza raboti taka sto e vo funkcija koga se spusta i koga se podiga...Koga se spusta na dno mora da se spusta poleka za da bide jazeto podzategnato i togas fakticki vrsi poklopuvanje na ribata odozgora..koga stoi taka nekoe vreme se podiga povtorno da recam na edno 3 m nagore pa pak se pusta nadolu..Kako vtora opcija e drzenje vo srednite sloevi na vodata ili naglo podiganje na kaj povrsinata povtorno se vrsi kontakt so ribata i fakanje vo raznovidna mreza....Cel marifet e da mrezata bide zategnata i iskusnite ribari ili alasi na dopir reagiraat i krevaat mreza zavisno koja riba pominuva i ja dopira mrezata odozdola ili odozgora..imam videno mnogu pati vadenje na takav mreza so razlini ribi vo nea od bela riba,mrena,stuka,som ,smugj itn ..toa e kako DOBAR DEN ALAT na mnogute ribari na sava... :lepi:

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 14, 2013 8:32 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Јан 10, 2012 12:59 am
МислењаCOLON296
Crven НапишиCOLON
kiko carp НапишиCOLON
aman za vlakno se fakjate, covekot pobara mreza za kederi :roll:
Незнам зошто вакви реакции

1. овој Форум е отворен за сите, има куп луѓе кои читаат, а не пишуваат, т.е не ги познаваме,...од кај знаете колку од нив се мрежари, кои како лешинари чекаат некое добро инфо каде искача риба, каде се купуваат мрежи

2. Јас реагирав затоа што неодамна видов дека србите ова го викаат Mreza za kederi
[ img ]
Можеби затоа и нивните води се слично утепани како нашите
Бујрум и линк
http://vukovisadunava.com/sitan-pribor/ ... za-kedere/

3. Ова моабетов “за влакно се фаќате“ е како да живееме во Германија, Норвешка или Шведска,....ете гледате Atanasovski, Лепи и другите Ви презентираа како тоа културно се користи во културни земји......НО,....вратете се во реалноста, ние живееме на Балканот и во Македонија, каде што пола од купиштата мрежари во државава користат токму вакви мрежи до 10 метри (сетете се каде што сте забележале мрежи колкави биле), е сега можеби некој ќе си ги вика мрежи за кедери, ама токму со нив партали се прави на многу места во државава. Патем.... И оние вештерките-мрежички се измислени за фаќање кедери, ама кај нас пред 10 години почнаа срамешливо, а пред 5-6 години масовно да се користат од мрежари и квази рибари кои неможат да фатат риба на мамец, а кои копнеат да ги наполнат своите фрижидерчиња со свежа риба,....оди искорени ги сега овие мрежички “за кедери“

4. Системот (коцкаст за фаќање кедери) може да се каже дека е ОК, може и не, ете има случаи каде и овие системи се злоупотребуваат.....воедно за оние кои не знаат, добро е да бидат запознаени дека овој систем, само не 60 на 60 сантими, туку 6 на 6 метри, 6 на 8 метри, или 8 на 10 метри е добро познат и се практикува кај некои “тешки“ дувла/села на рибокрадци во Македонија, каде што овој систем со големи лостови се спушта во водата, по што се остава и неколку дена,....одозгора се фрла секаква храна која собира риба, меѓу што и пченка и слични работи и после тоа се дига, а внатре има и крапови и сомови и се што мрда
Taka e CRVEN jas licno ne mislev da navredam nekogo samo sakav da posocam deka so vakva mreza samo so pogolemi razmeri moze da se vrsi krivolov zatoa i rekov se e do sovesta na ribolovecot kako ke ja upotrebi, na videoto od kolegata ubavo se gleda deka moze da se izlovuva i pokrupna riba imam negde gledano po youtube mislam deka bese na dunav po virovi vadea dosta riba na vakov nacin ako go najdam videoto ke go pustam a toa deka nekoj "dusman" samo cita a ne pisuva nisto e tocno kako sto rece kolegata crven ima i takvi samo sto go posetuvaat forumot citaat i pustosat po makedonija i eden predlog iako mozebi ke bide los i za mene bi gi zamolil moderatorite ako moze informacii za vodite za mesta koj se aktivni vo momentot da bidat prezentirani samo na odreden krug clenovi koj se da recam dokazani kako sportski ribolovci se so cel za pogolema zastita od vakvi lugje ili informaciite za mestata koj se momentalno aktivni vo momentov da se prakjaat licno po poraka megju clenovite zasto ova sega ke vi kazam primer,jas sum zaclenet i na forum za ptici moderatorot ne me pustase nekolku dena da vlezam na forum mi pisa poraka i mi kaza deka vrsi selekcija na forumot od ista pricina kako i tuka deka lugje samo vleguvaat citaat sobiraat informacii i potoa pustosat deckoto si bese ok i sekoja cest se dogovorivme duri i da me poseti doma se so cel da se uveri deka jas ne sum eden od niv.Ni otidoa mnogu reki i ezera vo makedonija nekoj ke se bogati ke pravi kukji vili avtomobili od riba mozebi ke se zasiti eden den no sto ke bide so nas bratcinja mili mene toa me maci,dodeka ne proigra palkata zatvorot uste dolgo ke si go gledame filmot.Crven izvini bato sto te citirav ako e nesto gresno slobodno izbrisi ili pustigo vo druga tema POZDRAV I BISTRO DO SITE :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Помош за броеви од продавници
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 14, 2013 8:40 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
ТафТабиТ НапишиCOLON
ако мисли на ова што србите го викаат черенац , тоа не е во забранети алатки за риболов

[ img ]

служи само за брз лов на кедери за грабливци ... така е барем во србија , не сум сигурен за кај нас ;)

да не шириме на големо ... ова е тоа што е за ловење кедери
она на црвениот е класичне мрежа ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Помош за броеви од продавници
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 14, 2013 8:42 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Јан 10, 2012 12:59 am
МислењаCOLON296
ТафТабиТ НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
ако мисли на ова што србите го викаат черенац , тоа не е во забранети алатки за риболов

[ img ]

служи само за брз лов на кедери за грабливци ... така е барем во србија , не сум сигурен за кај нас ;)

да не шириме на големо ... ова е тоа што е за ловење кедери
она на црвениот е класичне мрежа ;)
:lepi:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 14, 2013 9:14 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
bubo skopje НапишиCOLON
Taka e CRVEN jas licno ne mislev da navredam nekogo samo sakav da posocam deka so vakva mreza samo so pogolemi razmeri moze da se vrsi krivolov zatoa i rekov se e do sovesta na ribolovecot kako ke ja upotrebi, na videoto od kolegata ubavo se gleda deka moze da se izlovuva i pokrupna riba imam negde gledano po youtube mislam deka bese na dunav po virovi vadea dosta riba na vakov nacin ako go najdam videoto ke go pustam a toa deka nekoj "dusman" samo cita a ne pisuva nisto e tocno kako sto rece kolegata crven ima i takvi samo sto go posetuvaat forumot citaat i pustosat po makedonija i eden predlog iako mozebi ke bide los i za mene bi gi zamolil moderatorite ako moze informacii za vodite za mesta koj se aktivni vo momentot da bidat prezentirani samo na odreden krug clenovi koj se da recam dokazani kako sportski ribolovci se so cel za pogolema zastita od vakvi lugje ili informaciite za mestata koj se momentalno aktivni vo momentov da se prakjaat licno po poraka megju clenovite zasto ova sega ke vi kazam primer,jas sum zaclenet i na forum za ptici moderatorot ne me pustase nekolku dena da vlezam na forum mi pisa poraka i mi kaza deka vrsi selekcija na forumot od ista pricina kako i tuka deka lugje samo vleguvaat citaat sobiraat informacii i potoa pustosat deckoto si bese ok i sekoja cest se dogovorivme duri i da me poseti doma se so cel da se uveri deka jas ne sum eden od niv.Ni otidoa mnogu reki i ezera vo makedonija nekoj ke se bogati ke pravi kukji vili avtomobili od riba mozebi ke se zasiti eden den no sto ke bide so nas bratcinja mili mene toa me maci,dodeka ne proigra palkata zatvorot uste dolgo ke si go gledame filmot.Crven izvini bato sto te citirav ako e nesto gresno slobodno izbrisi ili pustigo vo druga tema POZDRAV I BISTRO DO SITE :lepi:
Ништо не си згрешил, тука сме да разгвараме......инаку за предлогот со ограничувањата сосема ти е на место,....ние оваа година веќе воведовме 2 ограничувања, првото беше ограничување сите што имаат под 10 коментари, (а ги има многу кои генерално не ги знаеме кои се) немаат пристап до информации за водите, репортажи и слични теми.....второто ограничување беше изминатиот месец кога Репортажите се затворија за сите членови кои оваа и изминатата 2012 година немале своја репортажа, или биле дел од некоја од поставените репортажи, со можност секој кој е надвор од тој круг, да си направи репортажа и да добие пристап до темата со Репортажи........така што не се исклучува можноста и за понатамошни ограничувања од типот кој ти го спомна.....Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Помош за броеви од продавници
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 14, 2013 10:42 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 27, 2011 12:17 am
МислењаCOLON418
bubo skopje НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
ако мисли на ова што србите го викаат черенац , тоа не е во забранети алатки за риболов

[ img ]

служи само за брз лов на кедери за грабливци ... така е барем во србија , не сум сигурен за кај нас ;)

да не шириме на големо ... ова е тоа што е за ловење кедери
она на црвениот е класичне мрежа ;)
:lepi:
Vo Grcija na sekoj most po tri cetiri ribari od mestanite samo so ovie mrezicki lovat,I na site kanali ama ko sto gledam ne vadat kojznae kolku riba cel den dali ke fati 2,3 kila sitna riba I ako ne me lazat mi vikaat deka ja lovele melele I ja mesale so druga hrana za zagarite sto gi cuvale


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 14, 2013 11:38 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Se e vo red bubo ..ako taka gledame tocno e deka moze da se iskoristi mrezava za krivolov..ne vidov nisto loso vo tvoite konstatacii... :lepi:

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum