www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Oкт 01, 2024 1:45 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4748495051ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 02, 2013 10:18 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Добре, тој профил е на концесионерот за стопански риболов на Дојранско езеро. И за жал, се е легално и законски

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 10:48 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
Za zal na Dojransko ke mu se sluci istoto kako i na Tikvesko kradenje riba na golemo si pisuva tocno vo ribolovnata osnova kolku ribi i od koj vid treba da ulovi koncesionerot sega toj si trebi kolku saka duri i objavuva deka uspesno pominale dva toni dnevno i zatoa Dojransko za dve godini ke ostane bez ribi e toa ti e makedonceto sramota

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 10:49 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
niso novo ne e

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 11:49 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Филип НапишиCOLON
Добре, тој профил е на концесионерот за стопански риболов на Дојранско езеро. И за жал, се е легално и законски
Za zal i ne e se legalno,za golem del od ribata ne se placaat nikakvi davacki na drzavata.Vo Kumanovo ja prodava ribata na trotoar od ulica.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 4:41 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Филип, ќе дадеш навремена и точна информација за тој што продава на тротоар, па да притиснеме да го проверат


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 8:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Boris na nivnata strana ima ostaveno ime kontakt telefon za kumanovo.Jas vrtev da vidam sto riba nosi i mi kaza crvenoperkata ja prodal a karas ima uste.Bevme i go najdovme na raskrsnicata kaj pazarot.No sto e toj kriv,ako se pritiska za kontrola treba da ja pratime vo firmata na koncesionerot.Toa bar e lesno za kontrola kaj se fakturite i sl.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 8:28 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Рибократците се кријат и крадат. Тоа се одреден број кгр.
Концесионерите не се кријат. Не верувам дека некој се придржува кон риболовната основа и одредбите наведени претходно. На тој начин се оштетува рибниот фонд радикално и во големи количини. Најмалку што треба МЗСВ да направи (во соработка со МРФ) е да ангажира стручна и многу побројна т.н. адхок републичка инспекциска служба за контрола на работата на концесионерите. Најголемата опасност е тука.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 03, 2013 10:31 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Maр 06, 2011 11:00 am
МислењаCOLON160
ico baits НапишиCOLON
niso novo ne e
abe drugar ne e rabota samo da kritikuvame daj da pomogneme site kako golemi entuzijasti da go likvidireame ovoj nacin na zarabotuvacka toa e glavna pricina sto vodite vo makedonija se taka oskudni so ribi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 04, 2013 3:04 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
filip030682 НапишиCOLON
Boris na nivnata strana ima ostaveno ime kontakt telefon za kumanovo.Jas vrtev da vidam sto riba nosi i mi kaza crvenoperkata ja prodal a karas ima uste.Bevme i go najdovme na raskrsnicata kaj pazarot.No sto e toj kriv,ako se pritiska za kontrola treba da ja pratime vo firmata na koncesionerot.Toa bar e lesno za kontrola kaj se fakturite i sl.
Кои фактури, концесионерот ќе ти даде фактури што давал по ресторани,....и ти шо ќе му кажеш,....а тој во Куманово што продава на раскрсница ? ...ќе ти рече врска немам кој е тој,...може и стварно да нема врска....има куп луѓе кои одат цело време на дојран,...фаќаат со вреќи и ја продаваат во други градови....јас таков еден сретнав на Црв пазар во Скопје, му викам од кај ти е рибава, од Дојран ми вика, знаеш ли дека е забрането вака да продаваш риба,врска немаше човекот, му објаснив културно кои се и казните, човекот си се собра и не сум чул дека повторно се појавил......значи пак доаѓаме до директниот продавач, ако директниот продавач се фати и казни, други нема да продаваат така, ....ако пак тој продавач каже дека е продавач на концесионерот (што исто така не е законски, посебно не на раскрсница), треба да му се земе изјава и постапката понатаму да се упати кон концесионерот


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 04, 2013 3:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Boris ako koncesionerot fatil do sega 1000kg riba,a nema dokaz deka za 1000kg riba platil davacki na drzavata,ili nema dokaz deka legalno gi distribuiral po ribarnici.......sto povece ke pavime muabet.Nego nema potreba da go konrolirame jas i ti,neli demek imame drzavni istitucii koi imaat ovlastuvanje toa da go proverat.Za ovoj sto pisav jas se vika Ivan i negovoto ime i telefon go zemav od facebook profilot na Dojranska riba,imase i kotakti za drugi gradovi niz MK.Sega bas gledav go trgnale toa od nivniot profil.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4748495051ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum