www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 3:18 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКА ПАСТРМКА!
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 18, 2012 4:45 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Овој прилог мислам дека вчера одеше и на Телма телевизија

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКА ПАСТРМКА!
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 18, 2012 4:48 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Lepi НапишиCOLON
... се заебавате или озбилни сте :?: ОЕ го спремет да го дает под Концесија за Стопански Риболов а вие зе загриживте за ОП :!: :?: Браво ...

Мене несватливо ми е како ендемски вид како шо е ОП смее да се стопанисува во природната вода каде таа живее :o :shock: :evil:

Филип спомна и така е, не само во Охридско туку и во струшко а и на други места во МК имат мрестилишта за ОП, и од таму может да си нарачет рестораните. Тоа би било единственото оправдано „стопанисување“ на ОП.

Јас ви викам дека некој од одговорните немаат благе везе со екологијата и заштитата на живиот Свет во водите, ама некој од членовите пишува дека ние не сме биле попаметни/постручни од нив ...
Koj ti rece Lepi deka O.P e endemski vid????


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКА ПАСТРМКА!
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 18, 2012 4:49 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
stevogarecot НапишиCOLON
ОХРИДСКА ПАСТРМКА!!!!!

Како загрозен вид Охридската пастрмка беше забранета за улов во последниве години и забранета за служење во рестораните ама не е така и годинава.
Во строгиот центар на Охрид во рибниот ресторан стои реклама со натпис ОХРИДСКА ПАСТРМКА!!!!!!(требаше да сликам)
Тоа значи дека или законот не се почитува или не постои закон.
Ве молам за коментари а особено чекам од Охриѓани.

ПОЗДРАВ

Темата е преместена во Општо/Разно.
Zalno e za Ohrid so se sluzi taa skrisum.....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКА ПАСТРМКА!
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 18, 2012 5:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Koj ti rece Lepi deka O.P e endemski vid????
... не знам`бе кој ми рече :mrgreen: А шо, не е ендемски вид?

Така имаме учено, а и доволно е тоа што значително се разликвит од поточната Пастрмка а спаѓат во истата Група на Риби(Поточни Пастрмки), и како таква ја немат нигде во светот, барем не по природен пат. Иначе која е логиката да се забранит носење на други видови риби, кои би ја загрозиле или недај Боже да ја префатат со некоја болест ...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКА ПАСТРМКА!
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 18, 2012 6:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Jovan Bojcovski НапишиCOLON

Ohridska pastrmka moze da se kupi od sekoj registriran ribnik koj poseduva izvod od edinstveniot registar na odgleduvaci na riba i navedenea e na istiot Ohridska pastrmka.
Jovan
Dali imas informacija dali ima registriran ribnik za radicka i garska pastrmka ili toa e isto so potocna pastrmka?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКА ПАСТРМКА!
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 18, 2012 10:26 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
ilija НапишиCOLON
Jovan Bojcovski НапишиCOLON

Ohridska pastrmka moze da se kupi od sekoj registriran ribnik koj poseduva izvod od edinstveniot registar na odgleduvaci na riba i navedenea e na istiot Ohridska pastrmka.
Jovan
Dali imas informacija dali ima registriran ribnik za radicka i garska pastrmka ili toa e isto so potocna pastrmka?
Vidi vaka...Za takva riba nema registrirano ribnicko proizvodstvo (radicka ili garska)...ama tipot so ja nudi vo restoranot mojt se da pisi na tablata a da nudi vusnost recna (za koja ima licencirani ribnici) ili mozda i diva...ne znam...... Vo ovoj del sakam da kazam deka nitu za Mavrovska pastrmka nema registrirano ribnik...!!!!Ko ke Vi recat vo ribarnica ima Mavrovska 350 den, taa vsusnost e kaliforniska pastrmka samo 2 nedeli pred izlovot hraneta so poseben vid na hrana koja mu dava izrazito crvena boja na mesoto (normalna hrana zbogatena so soodvetni sostojki koi mu davaat specificna boja na mesoto).....i sega so prajme???!!! Koj e kriv??? Mozi nekoj nekomu da zabrani da deklarira???
Znaci vo sekoj slucaj jas ne negiram deka se prodavat i "diba" riba ne samo vo Ohridsko-Struskiot region tuku nasekade niz MKD..., no mnogu tesko mozi da se otkrijat ta rabota vo ugostitelskiot objekt...ima mal miljon caki od sopstvenicite, pogotovo ako se raboti za izuceni ugostiteli koi toa mu e zanaet..........na primer vo Radozda sopstvenicite na restoranite doma ja cuvaat Ohridsksta, belvicata i ostanata diva riba, so mnogu tesko mozi doma mu da se napravi kontrola...(mozi ama treba sudski nalozi i sl) i poso se nekoj ke mu sepnit posle ke e stramota nalog od sudot da pobaras ako ja utni covek rabotata......a vo ugostitelskiot objekt cuva "normalna" nabavena so dokument....Znaci ta "borba" e postojana.......Mozda izgledat ednostavno, no znaj koga ke pominam so jugono (belezano) kaj s.Kalista vo Radozda coek nemat vo voda!!!! Znaci ne e taka ednostavna ta rabota kolku so izgledat...... Ili koga sme vo voda na poveketo terasi od kukite vo Radozda ima crveni jamboli ili nekoi drugi znaci koi im "kazuvaat" na ostanatite ribari deka ima kontrola..... Vidi vo sekoj slucaj ona so go gledas vo Radozda, Pescani...se e to napraeno od ezerono da nema tuka dilemi, samo e zalno so drzavata to ne go kanalizirala i taa trebase da zemi del od kolacot a ne samo ojle dojle.....(pogotovo ne poslednive 7-8 god koga nema koncesioner)...trebase da ima stopanski ribolov mnogu odamna..........


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКА ПАСТРМКА!
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 19, 2012 5:02 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Lepi НапишиCOLON
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Koj ti rece Lepi deka O.P e endemski vid????
... не знам`бе кој ми рече :mrgreen: А шо, не е ендемски вид?

Така имаме учено, а и доволно е тоа што значително се разликвит од поточната Пастрмка а спаѓат во истата Група на Риби(Поточни Пастрмки), и како таква ја немат нигде во светот, барем не по природен пат. Иначе која е логиката да се забранит носење на други видови риби, кои би ја загрозиле или недај Боже да ја префатат со некоја болест ...
Pastrmkata ne e endemski vid...Belvicata DA, pastrmka NE


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКА ПАСТРМКА!
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 19, 2012 9:15 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
За оваа риба станува збор ?

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1% ... 0%BA%D0%B0

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКА ПАСТРМКА!
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 19, 2012 9:16 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 9:31 pm
МислењаCOLON24
ilija НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON

Само да не заборавиме, има рибници околу Охрид што произведуваат охридска пастрмка, па и да не е од рибниците, можда газдата на ресторанот има “пусулче“ дека му е легално купена пастрмката од рибниците...
Викендов бев во реканскиот крај.Во еден од рестораните се нудеше Радичка пастрмка и Гарска пастрмка.Е за ова не верувам дека има рибници :x
Имам слика.Ќе ја префрлам вечер од мобилниот.
Немит кабле :D .

Тоа е точно го знам ресторанчето покрај Радика е под Скудриње,веќе 3 год работи и во менито има пишано,Радичка и ГАРСКА пастрмка(имам и јас слика)само незнам дали смее тоа да го нуди.А за рибник дали има мислам дека не постои во тој крај кај што се одгледува, поготово ГАРСКАТА пастрмка.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКА ПАСТРМКА!
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 19, 2012 9:31 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 9:31 pm
МислењаCOLON24
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
ilija НапишиCOLON
Jovan Bojcovski НапишиCOLON

Ohridska pastrmka moze da se kupi od sekoj registriran ribnik koj poseduva izvod od edinstveniot registar na odgleduvaci na riba i navedenea e na istiot Ohridska pastrmka.
Jovan
Dali imas informacija dali ima registriran ribnik za radicka i garska pastrmka ili toa e isto so potocna pastrmka?
Vidi vaka...Za takva riba nema registrirano ribnicko proizvodstvo (radicka ili garska)...ama tipot so ja nudi vo restoranot mojt se da pisi na tablata a da nudi vusnost recna (za koja ima licencirani ribnici) ili mozda i diva...ne znam...... Vo ovoj del sakam da kazam deka nitu za Mavrovska pastrmka nema registrirano ribnik...!!!!Ko ke Vi recat vo ribarnica ima Mavrovska 350 den, taa vsusnost e kaliforniska pastrmka samo 2 nedeli pred izlovot hraneta so poseben vid na hrana koja mu dava izrazito crvena boja na mesoto (normalna hrana zbogatena so soodvetni sostojki koi mu davaat specificna boja na mesoto).....i sega so prajme???!!! Koj e kriv??? Mozi nekoj nekomu da zabrani da deklarira???
Znaci vo sekoj slucaj jas ne negiram deka se prodavat i "diba" riba ne samo vo Ohridsko-Struskiot region tuku nasekade niz MKD..., no mnogu tesko mozi da se otkrijat ta rabota vo ugostitelskiot objekt...ima mal miljon caki od sopstvenicite, pogotovo ako se raboti za izuceni ugostiteli koi toa mu e zanaet..........na primer vo Radozda sopstvenicite na restoranite doma ja cuvaat Ohridsksta, belvicata i ostanata diva riba, so mnogu tesko mozi doma mu da se napravi kontrola...(mozi ama treba sudski nalozi i sl) i poso se nekoj ke mu sepnit posle ke e stramota nalog od sudot da pobaras ako ja utni covek rabotata......a vo ugostitelskiot objekt cuva "normalna" nabavena so dokument....Znaci ta "borba" e postojana.......Mozda izgledat ednostavno, no znaj koga ke pominam so jugono (belezano) kaj s.Kalista vo Radozda coek nemat vo voda!!!! Znaci ne e taka ednostavna ta rabota kolku so izgledat...... Ili koga sme vo voda na poveketo terasi od kukite vo Radozda ima crveni jamboli ili nekoi drugi znaci koi im "kazuvaat" na ostanatite ribari deka ima kontrola..... Vidi vo sekoj slucaj ona so go gledas vo Radozda, Pescani...se e to napraeno od ezerono da nema tuka dilemi, samo e zalno so drzavata to ne go kanalizirala i taa trebase da zemi del od kolacot a ne samo ojle dojle.....(pogotovo ne poslednive 7-8 god koga nema koncesioner)...trebase da ima stopanski ribolov mnogu odamna..........



Знам дека не е едноставна работата ама ако се сака се се може!!!!!!Со какви се акции не се занимава МВР па сега неможе да ги фати мрежарите во ОХРИД,прикаски за мали деца.До лани мислам имаше забрана за влез во езерото со кајче после 8,па ќе се пушти контрола кој е фатен после 8 удри му казна 1000 евра па да видиме дали утредента пак ке се вози со кајчето тоа време.Контрола 24 часа,па МВР има глисери кои за 3 минути стигаат кај сакаат во Езерото,а се знае кај се критичните места за фаќање:Трпејца,Радожда,Пештани.Лани пред мои очи во 8 саат пред стемнување во топ сезона се фрлаше мрежа кај ПОТПЕШ од кајче и си викам каде живееме луѓе има ли закони овде или законите важат само за обичните рибари како што ги средиле викендов на Козјак за рекреативен риболов со фатени 2-3 клена на јадица.
Ова е сериозна тема и ако некој сака да ја среди работата треба сериозно да се зафати со овој проблем зошто како тргнала работава испаѓа "Кучињата си лаат караванот си врви".


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum