www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 3:47 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS13»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 7:53 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
znaci zoki treba svesta da proraboti kaj site stoo sakaat poribuvaat,, e sega amurot ne e americko somce i znaeme deka e kvalitetna riba i ceneta posiroko i ne treba da se pravi diskusija dali treba da se poribuva,, sekakvo poribuvanje e dobrodojdeno od ovie vrsti na ribi u sekoja makedonska voda , so isklucok na grablivci koj stvarno treba i strucno mislenje od nekoe strucno lice,,
krap deverika amur ljinjak toa se ribi koj samo mozat da pridonesat za podobro na sekoja voda,,

dodeka nie ovde raspravame i obrazlozuvame zakoni ,kako treba da ide i sto da se pravi, eve ti edna pomuda od mene,, kupi ti podmladok od ovie vrsti na ribi sto gi nabrojav, i vo interes tvoj kako dukandgija, jas na moja licna odgovotnost javno i neskrieno ke gi poribam u koja voda sakas ti , na moja licna odgovornost i da odgovaram za prekrsokot sto moze i zatvor da lezam...koga ke bides spremen javi se :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 7:58 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Седи мирен бе :ico: ...кој ќе ти носи и цигари во Идризово....

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 8:34 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
neka kupi zoki i podlez ke go poribam, a za cigari imam prijateli u sk neka nosat :D :D abre riba nema , mazi za poribuvanje ima a sto e tolku loso ako se poribi edna voda so kvalitetna riba,, drzavata ke ti cestita bre :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 8:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
howitz НапишиCOLON
Зоки, АМУР не е вистинското име на рибата, Grass Carp е вистинското име.

Grass Carp е оригиналното име на рибата. Дизајнирана е рибата во Кина а е населена во Источна Азија, поточно Северен Виетнам во реката Амур на Сибирско - Кинеската граница.
Се размножува и по природен пат, меѓутоа многу специфично. Ако успее размножувањето тогаш се смета за инвазивна риба и штетна за самата вода.
Grass treva carp bidejki lici na nego...Tocno e deka se razmnozuva vo vodite ali vodite vo Amur ili na sibirsko-kineska granica kade sto e ladno ..i tamu e invazivna vrsta ,ovdeka bidejki ne se mresti NE MOZE DA bide invaziona bidejki i e ograniucen broj..i nema razmnozuvanje...
I ova ima vo literatura ...zirnete...
Ova sto go napisav stojam pozadi toa..neka se vklucat i drugi da ne si pravime bajram na pamet...
neka demantira nekoj ako ima i izvadok od literatura ke kazam vo red ..jas n e znam :nono:
Koga ke doagas za Veles ..seti se na muabetov i tvrdenjevo sto si go kazal javno na forum,a jas i ico ke te odneseme na ribnik na eden moj drugar koj se naoga na 25 km od Veles..kade sto od 5 pozajmeni ribi od bitolska odgleduvacnica za amur..sega ne moze glava da krene od podmaldok i ubavi primeroci na istiot..

mozebi e fenomen mozebi i ne..fenomen bese i mrestot na smugot vo velesko..pa seuste se mresti i go ima

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 8:53 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Глобочица, Црн Дрим и Охридско Езеро имаат доволно атрактивни видови риби за сечиј вкус.
Глобочица нема проблем со вегетацијата. Вистина е дека во минатото немало воопшто реса и факт е дека со време ќе се развијат области со бујна вегетација. Вегетацијата е дел од секој воден биосистем, тоа не е никаков проблем.
Во минатото Глобочичко Езеро, како вештачка акумулација, имало доста дрва и гранки по дното. Ова овозможувало подмладокот од секоја врста на риби да најде засолниште и да преживее. Денес овие дрва и гранки не постојат. Водата во текот на изминативе 50 и кусур години го направила своето. Денес подмладокот има потреба од други засолништа!!!
Нема потреба да одиме против природата. Запамтете, ако одиме против природата еден ден се тоа ќе ни се удри од глава.
Има доста примери за ова што го напишав погоре и нема потреба да набројуваме сега и овде. Ќе кажам само еден пример во контекс на темава. Во Струга, односно во делот на Црн Дрим што поминува во центарот на градот, секоја година се сечат ресите. Поубаво и полично било за туристите. Дури и имаше една „генијална“ иницијатива да се поплочело коритото на Црн Дрим во тој дел. Или сум глуп или не можам да разберам. Што сакаме ние? Базен или река? Ајде да не бегам од темата. Во овој дел на Црн Дрим риби нема. Некоја плашица и тоа е се. Зошто? Затоа што некои луѓе мислат дека не ни треба река туку ни треба базен. Во Струга има два базени од кои ниту еден не е во функција, ама некој решил да си игра со природата на таа микролокација и да верува дека тоа е попаметно отколку да ги оспособи постоечките два базени и на тој начин да ги придобие туристите. Па во екот на сезоната има доволно места за капење за сите туристи, а доколку се оспособат базените, кои се руинирани, сезоната ќе се продолжи и во наредните месеци и нема да трае од јули до август. Нејсе, во Црн Дрим и не се капат нешто многу туристи. Требало да биде чиста реката и да претставува атракција за туристите. Реката ќе е чиста ако не се фрла ѓубре, а не ако нема реси. Ресите се природна работа и, барем според глупав човек како мене, претставуваат неопходен „украс“ на една водена средина. Замислете каков би бил впечатокот на туристите кога би можеле да гледаат риби како пливаат помеѓу ресите во реката, а не како сега само една голема маса на вода како тече по коритото. Значи, нема реси - нема риби.
Што сакам да кажам со ова?
Нема да биде нештото атрактивно ако ја изгуби душата, ако ја изгуби автентичноста, ако не е природно.
Нашите води имаат доволно разновидни врсти на риби кои треба да ги негуваме и заштитиме. Атрактивен риболовен ревир е оној кој има доволно количински риба, а не оној кој има најразновидни видови риби. Не разговараме за аквариум. Разговараме за природа.
Доколку Црн Дрим и Глобочица, како неразделни биосистеми, ги гледаме како аквариум и пробуваме да ја поправаме природата каде што „згрешила“ ... ќе страдаат нашите поколенија. Сигурен сум во ова.
Дајте да направиме атрактивни ревири со видовите на риба што одсекогаш живееле овде. Дајте да порибуваме со автохтони видови риба. Што ќе ни фали, нас и на нашите поколенија, доколку Глобочица е богата со крап, а Црн Дрим со пастрмка. Нормално тука мора да останат и кленот, скобалот,плашицата... Зошто амур? Зарем не е доволно што го имаме карасот? И јас сакам да има смуѓ, штука, сом, и што уште не, во риболовниот ревир што ми е најблиску и да можам да ловам се и сешто, зависно од моменталното расположение. Неможе така. Секоја вода треба да има своја душа.
Глобочица може и треба да биде атрактивна за риболов на крап, јагула и пастрмка. Затоа концесионерот има обврски да порибува со овие видови риби. Мислам дека е доволно да се почитуваат одредбите во риболовната основа и се ќе биде како што треба.
Нема потреба да се носат нови видови риби, доволно е да ги заштитиме постоечките видови, да порибуваме со истите и се ќе биде како што треба.
Нема потреба од дополнителни обврски. И постоечките се доволно големи.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 9:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Емил, фали крап на Глобочица, ништо друго. Треба езерото да се пориби со голема количина на крап и тоа е неизбежен факт.

Не поминува веќе „абе има крап тежок е за фаќање“. Едноставно е, нема толку крап.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 9:08 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
daniel_veles НапишиCOLON
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
howitz НапишиCOLON
Зоки, АМУР не е вистинското име на рибата, Grass Carp е вистинското име.

Grass Carp е оригиналното име на рибата. Дизајнирана е рибата во Кина а е населена во Источна Азија, поточно Северен Виетнам во реката Амур на Сибирско - Кинеската граница.
Се размножува и по природен пат, меѓутоа многу специфично. Ако успее размножувањето тогаш се смета за инвазивна риба и штетна за самата вода.
Grass treva carp bidejki lici na nego...Tocno e deka se razmnozuva vo vodite ali vodite vo Amur ili na sibirsko-kineska granica kade sto e ladno ..i tamu e invazivna vrsta ,ovdeka bidejki ne se mresti NE MOZE DA bide invaziona bidejki i e ograniucen broj..i nema razmnozuvanje...
I ova ima vo literatura ...zirnete...
Ova sto go napisav stojam pozadi toa..neka se vklucat i drugi da ne si pravime bajram na pamet...
neka demantira nekoj ako ima i izvadok od literatura ke kazam vo red ..jas n e znam :nono:
Koga ke doagas za Veles ..seti se na muabetov i tvrdenjevo sto si go kazal javno na forum,a jas i ico ke te odneseme na ribnik na eden moj drugar koj se naoga na 25 km od Veles..kade sto od 5 pozajmeni ribi od bitolska odgleduvacnica za amur..sega ne moze glava da krene od podmaldok i ubavi primeroci na istiot..

mozebi e fenomen mozebi i ne..fenomen bese i mrestot na smugot vo velesko..pa seuste se mresti i go ima
''''



kakvo nosenje bre , pa posle ke zboruva deka nie go mrestime :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 9:12 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
howitz НапишиCOLON
Емил, фали крап на Глобочица, ништо друго. Треба езерото да се пориби со голема количина на крап и тоа е неизбежен факт.

Не поминува веќе „абе има крап тежок е за фаќање“. Едноставно е, нема толку крап.

zdrave problem e sto sega mladive kraqpdgii sakat krap da vadat kako bojnik,,e nemoze bre zajko,,krap se vika.. e sega dojran nema li krap :?: :?: globocica li nema krap ,,najveke momentalno ona i kozjak,, krapot e lukava riba veruj kade sto go ima poveke i se razviva i raste dobro najtesko se faka,, taa voda za nego e so ocenka 10 sto i sama kazuva deka e bogata so hrana..

na vardar mi se slucilo na edno mesto denes da ripnat po 100 krapa, edne da ne fatis so denovi, e po toa znam deka toj zbor krpa nema , za mene ne postoi..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 9:17 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
howitz НапишиCOLON
Емил, фали крап на Глобочица, ништо друго. Треба езерото да се пориби со голема количина на крап и тоа е неизбежен факт.

Не поминува веќе „абе има крап тежок е за фаќање“. Едноставно е, нема толку крап.
На Глобочица и треба крап, а на Црн Дрим му треба пастрмка.
Доколку ова се постигне, ќе има задоволни риболовци. Нема да има потреба од амури и други чуда.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 9:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Или, ако остане вака ќе има мала посетеност на ревирите од се повеќе разочараните спортски риболовци. Отука и ќе нема дневни карти и прилив во здруженијата.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum