www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Jул 05, 2024 7:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 12:14 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Се слагам.

А ти мајсторе што викаш за мојата теорија за сомот. Јас се тоа го имам доживеано на
Кочилари кај паднатиот висечки мост.
:nono:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 12:29 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
neznam koj hemicar bil so tebe,ama jas bev 15 godini akvarista i vedev sve zivo od ribi.Cuvav diskusi nekako ovie deneska nego od singapur noseni na koi mora da se pogodi i tvrdina DH faktor i kiselost PH faktor.PH faktor neutral e 7 koeficient.So lakmus se druzev 15 godini i sam neznam kolku imam potroseno.Akavaristite za da zakiselat voda stavaa loza koren ili mangro drvo.

A measure of acidity or alkalinity of water soluble substances (pH stands for 'potential of Hydrogen'). A pH value is a number from 1 to 14, with 7 as the middle (neutral) point. Values below 7 indicate acidity which increases as the number decreases, 1 being the most acidic. Values above 7 indicate alkalinity which increases as the number increases, 14 being the most alkaline. This scale, however, is not a linear scale like a centimeter or inch scale (in which two adjacent values have the same difference). It is a logarithmic scale in which two adjacent values increase or decrease by a factor of 10. For example, a pH of 3 is ten times more acidic than a pH of 4, and 100 times more acidic than a pH of 5. Similarly, a pH of 9 is 10 times more alkaline than a pH of 8, and 100 more alkaline than a pH of 7. Invented in 1909 by the Danish biochemist S. P. Sørensen (1869-1939).

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 12:50 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Јане знам што се ДИСКУСИ и секоја чест.

Јас само ти го кажав своето мислење и она што некој ми го кажал дека е така. Не викам дека
грешиш но не дека и мојата инфо е погрешна. Па затоа и служи ФОРУМОТ. Секј да си каше но и
да прифати туѓо мислење. Сепак сме грешки ЛУЃЕ правиме, или таканекако беше поговорката.

Јас кога имав аквариум се гордеев со моите ТРИКОГАСТЕРИ.

Се разбираме мислам.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 12:52 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Mislenjeto pogotovo od licno iskutvo e sekogas najdobro.Ama vo delovi netocno.So praime ako pocnat da merat so lakms i vidat kiselost i se odkazat od pecanje :hit_head: :hit_head:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 12:58 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Секојпат кога ке добиев нова информација околу успешноста во риболово, дали се работело околу
тактика, околу системите на монтажа, околу влијанието на ова и она и се околу риболов (да бев таков
барем во средно и потоа ке бев доктор на науки во најмала рака) експерементирав и водев дневник.
Се уште се тука некаде но каде се ни самите незнаат. Наскоро мислам дека ке се селам од
локацијава каде сум и мислам дека тогаш ке испливаат на површина многу работи кои денес би ми
значеле многу.

Мислам дека ме сваќаш што зборам.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 1:00 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Mnogu dobro :lepi: :lepi:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 1:03 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Мислам дека сосема се разбираме јас и ти.

Очигледен доказ дека некој старее (да не кажам дека е стар) кога ке почне да евоцира спомени.
Во моментов ми текна како се запознавме на АКВАРИУМ


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 1:08 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Mene mi teknuva deka pecavme i plivkaroshki so cucul.Pecavme edne do drug ti zema nagrada za najgolema riba.JA specav na match.Ne se sekavam cucul koj bese togas

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 1:19 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Па беше од оние кои дојдоа со непрочитани правила за натпреварот. Од оние кои на најмала
дозволена удица 10 и на нјмало дозволено конче 18 извадија најмели караши. Исти така инајмногу.
Само на нивна 10 и 18 конче јадеа 5 до 7 сантиметри караши.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 1:33 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Натпреварот кој го спомнуваме со Јане се одвиваше на Аквариум (езерото покрај Идризово). Училишен пример колку влијае и најмала промена во атмосверските услови во активноста на
рибата.

Два дена пред натпреварот се сретнавме на езерото со Јане. Тој со своја а јас со своја крма.
Тој со своја а јас со своја тактика. И да не зборам кокжј со што се уште не. На познати натпреварувачки
позиции пробувавме заедно. Една крма, друга. Една опрема, друга. Една тактика, . . . Дојдовме до
сигурен заклучок.

Се согласивме како и што ке користиме. Значи во се, но на самиот ден на натпреварот заеб. и то
ТЕЖОК. Само малце беше поблачно. Ке речеш ништо но беше пресудно. На иста локација на кој
испробавме се и на која недај боже да ни јадеше како на тренинг ке направевме ЈАСЕНОВАЦ. Но
не пројдовме најславно. Многу мала промена но дефинитивно кобна по нас.

:head_bang: :head_bang: :head_bang:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum