www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 5:43 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON 23.06-24.06 Градче (сефте крап)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 11:29 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
По добиените информации дека крапот бил доста раздвижен од прилика на тоа место кај што ловам со години и информацијата дека рибарите биле разочарани бидејки минатата недела кој фатил два караша кој ниеден,се решив да одам на два дена.После работа брзо товарање на колата и гас на езерото.Стигнав во 16:30 и кога стигнав и го видов нивото на водата ке скокнев од радост бидејки тоа е ниво на кое сум имал најмногу успех.Полека се прфрлив од другата страна набрзина фрлив два-три пати со маркерот да видам да не има некои промени и одма влегов да ги поставам маркерите и да прихранам.Брзо се поставив и седнав да чекам и да водам војна со комарците,бидејки го заборвив аутанот.Вечерта запалив оган извадив ракија,сирење,прженица(пипер,патлиџан и лук) и почнав приреми за вечерта и спиење на оворено без вреќа(која исто ја заборавив).Вечерта околу 1 часот имав едно крапче од 700гр.-1000гр. кое удри на комбинација од месна боила(школка/ананас) и едно зрно шекерац(домашен).Сабајлето ме разбуди индикаторот околу 4:30 со еден страшен ран и излезе крап малку над 4кг. кој се фати на балансиран снешко комбинација цреша/слива и поп-ап слива.Слики од рибата ке пуштам наскоро бидејки снемав батерија па ме сликаа едни деца.

Еве и некоја слика:

[ img ]


[ img ]


[ img ]


[ img ]


[ img ]


[ img ]


[ img ]


[ img ]


[ img ]


[ img ]


[ img ]


[ img ]

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 23.06-24.06 Градче (сефте крап)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 11:32 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ееее имењак, така се правело тоа...браво. ;)
Ајде чекаме и сликички од момците на јадица. :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 23.06-24.06 Градче (сефте крап)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 1:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Супер, браво.. ајде да ги видиме лепотаните уште на фотографија, супер место си фатил, сенка веројатно си немал а? :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 23.06-24.06 Градче (сефте крап)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 1:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
howitz НапишиCOLON
Супер, браво.. ајде да ги видиме лепотаните уште на фотографија, супер место си фатил, сенка веројатно си немал а? :)
Има сенка колку сакаш само на сликата не се гледа,позади мене има огромни дрва врби,тополи и багреми.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 23.06-24.06 Градче (сефте крап)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 1:10 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ubavo ezerce zajko,, aj kazi nesto , ripa li na sabajle ,, daleku od obala lovis , na sto lovis,, bidi malku pootvoren kako mene :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 23.06-24.06 Градче (сефте крап)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 1:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Прихраната ми беше од 2кг домашен шекерац и 1кг мек конзервиран шекерац,1кг пелети цсл и 500гр кршени боили и 300гр. 12мм боили од месен микс и арома школка и ананас и исто толку овошен микс арома слива и црн пипер и арома што миксот ја доби од шери амино.Таа количина повеке од пола ја фрлив на почеток другата половина ја фрлив од сабајле вториот ден,а мегувреме прихранував само само со пва лента со по 2 боили и вечерта ги префрлив во 1 часот со пва мрежа внатре со по 10 боили од 12мм.Два стапа на првиот маркер ми беа на околу 50м. едниот,а другиот на околу 30м. другите два стапа ми беа едниот на 20-30м и послединот на 10м таму ја фатив и рибата на 1,5м длабочина.За мамаец користев комбинација месна боила со едно зрно шекерац,комбинација 12мм боила овошен микс со 12мм поп-ап слива на СБС,поп-ап ред херинг солар 14мм и еден стап на две зрна шекерац и подигач кој после го зменив бидејки ме заебаваше карашот и ставив комбинација месна боила и поп-ап ананас 12мм СБС.

Вечерта рипаше во крајот на самиот улив каде што се влеваат реките,а само еднаш вечерта рипна подалеку од прилика кај што ми беше вториот маркер на 50-60 метри.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 23.06-24.06 Градче (сефте крап)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 3:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Абе Балтазар све кажа околу риболовот..........само не кажа ракијата домашна беше или...... :lol: :lol: :lol:

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 23.06-24.06 Градче (сефте крап)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 3:11 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Dimitar НапишиCOLON
Прихраната ми беше од 2кг домашен шекерац и 1кг мек конзервиран шекерац,1кг пелети цсл и 500гр кршени боили и 300гр. 12мм боили од месен микс и арома школка и ананас и исто толку овошен микс арома слива и црн пипер и арома што миксот ја доби од шери амино.Таа количина повеке од пола ја фрлив на почеток другата половина ја фрлив од сабајле вториот ден,а мегувреме прихранував само само со пва лента со по 2 боили и вечерта ги префрлив во 1 часот со пва мрежа внатре со по 10 боили од 12мм.Два стапа на првиот маркер ми беа на околу 50м. едниот,а другиот на околу 30м. другите два стапа ми беа едниот на 20-30м и послединот на 10м таму ја фатив и рибата на 1,5м длабочина.За мамаец користев комбинација месна боила со едно зрно шекерац,комбинација 12мм боила овошен микс со 12мм поп-ап слива на СБС,поп-ап ред херинг солар 14мм и еден стап на две зрна шекерац и подигач кој после го зменив бидејки ме заебаваше карашот и ставив комбинација месна боила и поп-ап ананас 12мм СБС.

Вечерта рипаше во крајот на самиот улив каде што се влеваат реките,а само еднаш вечерта рипна подалеку од прилика кај што ми беше вториот маркер на 50-60 метри.


ova e nesto drugo,,, ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 23.06-24.06 Градче (сефте крап)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 3:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
$DARE$ НапишиCOLON
Абе Балтазар све кажа околу риболовот..........само не кажа ракијата домашна беше или...... :lol: :lol: :lol:
Која ракија бе Ајнштајн :mrgreen:

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 23.06-24.06 Градче (сефте крап)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 3:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Dimitar НапишиCOLON
$DARE$ НапишиCOLON
Абе Балтазар све кажа околу риболовот..........само не кажа ракијата домашна беше или...... :lol: :lol: :lol:
Која ракија бе Ајнштајн :mrgreen:
Вечерта запалив оган извадив ракија,сирење,прженица(пипер,патлиџан и лук) и почнав приреми за вечерта и спиење на оворено.....


Ваљда не пиеше вода..........тоа не личи на тебе....... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 23 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum