www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 17, 2024 5:07 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Формакс - Белград
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 1:40 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
kompir99 НапишиCOLON
15 DO 20 % Mislis poevtini.... ;)
Абе кај нас се поскапи, таму се поефтини :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Формакс - Белград
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 4:43 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Maр 12, 2011 1:20 pm
МислењаCOLON57
Konkretno kolku ima krapdzii vo RM da kupat fox i korda ? Prvo prasanje ..zatoa gi nema vo RM predpostavuvam
Konkretno mozes da naracas da ti stigne i Cultiva i vo RM no kolku luge ke kupat cultiva..koga poveketo kupuvaat ili kineski za 5o denari do 150 denari ..do 250 denari za mal vobler ili kaj projan nekoi drugi okolu taa cena...ili vo drugi prodavnici

Za meps znam sum videl deka ima falc vo RS bas od toi region Karljevo /uzice...mozes slobodno da se podbivas filip 030682 a mozebi si i kupil veke i ne znas da go imas..Nema potreba da iznesuvas izjavi koi ne se kazani ...
Sto se odnesuva do MITCHELL i ostanatite poveli na alibaba.com i vidite kade i koi pravi trskite za navednite firmi...Tie trski sega ako ne identicni imas kaj kinezite vo blok 70 ,kade sto mozes da kupis i power pro i trabucco t force identican so onie sto se niz prodavnicite ne samo vo belgrad nego i vo drugi mesta..... nemoj da mi kazuvas sto se slucuva ..nego ste se ucaurile i mislite deka ako kupuvate vo Formax da kupuvate nesto bog zna sto..ne gledate isti raboti na isti nacin kako jas i mozebi uste nekoi luge ...
Ke se isklucam od diskusijata bidejki zborime na 2 razlicni nivoa ....Nas ne treba da ni bide reper RS tuku EU so ceni ,pristap,informacii, trendovi....Prema pazarot i robata na pazarot ama i prema kupuvacite..
Vie go gledate toa kako SK/KUM/ i uste nekoi grad a toa ne e cela RM i prema licni potrebi ne se odreduvaat sostojbi na pazarite..Toa sto imate licen interes tamu da kupuvate ne znaci da e ispravno i najdobro i realno sto se slucuva vo svetot na ribolovot..Vo drugite delovi na RM e epten siromastija taka da se i roba prilagoduva kon celukupnata teritroija i zatoa nema korda,cultiva,..fox ..
Ne se lutam i ne sakam nikogo da navredam ali imam poinakvi viduvanja...
Kazete zosto nema masovno shimano vo RM ili masovno Daiwa ili eve MEGABASS ili OWNER vobleri ili pak nekoe drugo brand name?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Формакс - Белград
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 4:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Добро напишано rip , честитки [ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Формакс - Белград
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 5:00 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Maр 12, 2011 1:20 pm
МислењаCOLON57
vasil, danke ako e iskreno !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Формакс - Белград
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 5:15 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Искрено 100%
Честитики уште еднаш
ПС. како што веќе беше пишувано во една друга тема сепак Маќедонија е премногу мала земја за да има поголема и посериозна понуда ма опрема од Светски брендови.
Тоа за жал се одразува и на цените како и на понудата .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Формакс - Белград
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 5:28 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Maр 12, 2011 1:20 pm
МислењаCOLON57
Vasil, Bugarija e nesto drugo.i ne moze i ona da ima se...ima kultura na ribolovot,voopsto ima kultura na vodite za razlika od nas .. isto ke kazam ali edna Polska koja ima 40 miliooooooona e toa e pazar...i tamu nema se.... a barate vo RM sto nema Svetski brand fox i korda,megabas,delkim,daelim,ajiking,nevis,evregreen,hardy, rameau,cHamo,rovan....vanstaal..
drugari nemate prav reper za situacijata...ona e so eden zbor dosta katastroficna...
Zatoa ,neka ova poraka ne bide za vas nisto sto vi e upateno licno i deka imam nesto protiv bilo koi od vas ..no rabotirte se poinakvi... za zal. I bistro !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Формакс - Белград
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 5:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Care...sto predlagas...so autobus da fatime za Germanija ili nesto drugo ti e poentava koja uste ne ja svakam...Vidi ti pisuvaj si voopsto na nikoj ne mu smeta nisto ali sega sovetot sto e i kakov e barem ne gi drzi ostanative kolegi u nedoumaica kade i sto da nabavat...Pa ja nesum znael deka Filip vo Formaks se iznakupuval skart i kopii...kuti ne mu kazuvaj znaes on koga ke se iznervira i koga ke raspali po forumov....A be cesit si.... :lol:

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Формакс - Белград
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 8:11 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
kompir99 НапишиCOLON
Care...sto predlagas...so autobus da fatime za Germanija ili nesto drugo ti e poentava koja uste ne ja svakam...Vidi ti pisuvaj si voopsto na nikoj ne mu smeta nisto ali sega sovetot sto e i kakov e barem ne gi drzi ostanative kolegi u nedoumaica kade i sto da nabavat.A be cesit si.... :lol:
sega kaza se :lol: :lol: :lol:

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Формакс - Белград
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 8:13 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Site nijaa znaeme sto e dobro i kvalitetno i ovde go nema bidejki standardot ni e takov a nemoj da mislis deka nema ribari od RM koj gi nemaat ovie rab i uste naracuvaat od stranstvo ali nia sme edna grupa ribari koja se zadovoluva so toa sto go ima.
Vidi ja druzbata na badar i vidi gi masinkite moj i uste sto nemam doma od dedomi i tatkomi koj osven od germanija na drugo mesto ne pazarele ali imale moznosti i standart e sega so edna mak plata kolku ke dobies razmisli i na sto ke se tesis na toa sto go imas ovde a e poevtino vo drugite okolni drzavi.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Формакс - Белград
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 10:09 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
rip НапишиCOLON
....Nas ne treba da ni bide reper RS tuku EU so ceni ,pristap,informacii, trendovi....Prema pazarot i robata na pazarot ama i prema kupuvacite..
name?
Рип,
1.Не си во право, ПРИСТАП, ИНФОРМАЦИ И ТРЕНДОВИТЕ во ЕУ во секое време ни се репер и ни се достапни... проблем имаме кога ке се појават цените :lol: :lol: :lol:. За жал реалноста кај нас диктира сосем други можности. Појди во петок во Скопје на “црв пазар“ и ќе видиш мал дел од неа. Види какви машинки се носат на поправка, какви трски се носат на поправка... во земјите со висок стандард сите би завршиле во музеј. Е, сега кажи кој сериозен бренд би дошол кога знаат дека просечната плата кај нас е 350 евра значи една посериозна машинка?
2. Не секогаш производите од Кина се “скапаници“. Многу сериозни фирми, светски брендови, отворија фабрики во Кина поради евтината работна рака. Проблем е што покрај нив постојат и фирми кои вршат фалсификат на тие брендови и..... тука настанува проблемот.
3. Имаше една интересна емисија на некоја од странскиве ТВ - најдобрите рачно изработени воблери со многу освоени признанија ( Полска, Чешка или некоја друга не се сеќавам ) ги изработуваше 14 годишно девојче. Дури таткото мораше да објаснува дека тој не ја тера тоа да го работи ( закон за искористување на малолетна работна сила) туку дека на детето тоа му е страст. Поентата ми е не мора да значи дека ако е произведен во Пожаревац или незнам каде нема добри квалитети особено ако е испробан и препорачан од врвни мајстори.
4. А оној што сака бренд и има “кесе“ лесно ке се снајде...

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum