www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 17, 2024 3:04 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS52»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 01, 2012 9:08 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
sasoj НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
free shipping имаш само кај кинезите за меќународен сообраќај , а кај американците free shipping ти е само за на територија на УСА ;)
Ова не ми е баш јасно..
зар ова не е free shipping ? и тоа за Македонија ?

http://www.ebay.com/itm/Shimano-BB-X-Mg ... 27c92ceb6f

немај гајле ... за US $1,394.00 секој ке ти прати со варијанта free shipping ;)
мислев на ситни и ифтини пратки , а за вакви суми пеки ... на било кој да ми направиш промет 1000-2000 УСД ке го прати на негова сметка

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 01, 2012 9:12 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
епа и на Ицо пакетот тежи 25 кг...ама кошта 4588 американци ;)

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 02, 2012 12:40 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
9 godini bev spediter i kamionski i na posta i na aerodrom i mnogu ubavo gi znam rabotite.Niedna prodavnica ne ispraka za makedonija ili barem 50% od niv shto mislite zoshto.taftabit shto ne kazesh kolku pati tehnicka roba stignala so prazni kutii i kolku osiguruvanje e isplateno ;)
Ako veke pishuvame treba tie shto ke naracuvaat da ja znaat vistinata.Shto se odnesuva do kradenjeto na posta za ovi godini znaci 220 pratki mi nemaat ni edna ukradeno.
UPS se definitivno za mene br.1 pa posle FEDEX.Ostanatoto gola voda.
Saso i na site brzi posti mozes da si ja sledis pratkata.Vo rok od dva dena ke smeni 5-6 grada.Problemot e koga ke dojde ovdeka ako neznaes ke te okozat.
Edna pratka ne menuva sum imal preku 8 seta trski so brza posta i satori i rod podovi,vreki za spienje i shto sve ne.Veruvaj deka mnogu mozes da se zafrknes.
Tarifniot broj za trska i za sator ne e ista i carinata ne e ista

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 02, 2012 10:51 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
JaneMK НапишиCOLON
.taftabit shto ne kazesh kolku pati tehnicka roba stignala so prazni kutii i kolku osiguruvanje e isplateno ;)
ова е за карго товар или за брза пошта ??? имаше преку ФЕДЕКС случај место лап топ да има цигла внатре со иста килажа како лаптопот ама дечкото што работеше во магацин заборавил дека две месеца пред случката во магацин беа поставени камери ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 02, 2012 6:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ЦитатCOLON
Niedna prodavnica ne ispraka za makedonija ili barem 50% od niv shto mislite zoshto.Taftabit shto ne kazesh kolku pati tehnicka roba stignala so prazni kutii i kolku osiguruvanje e isplateno
Koga vo tema formax pisuvav zosto ne se isporacuva roba nadvor od Srbija,ili potocno vo MK Taftabit izleze so tvrdenje deka raboti 15god :shock: na spedicija ili kade vece neznam i deka toa sto naracuvas mora da ti stigne bez sansi na granica nekoj da se zaigra i da ukrade,a realnosta e vece nekoja druga,ali toa ne e bitno.So ribolovna oprema sum nemal problem zosto ne sum naracuval,no 2004 naracav digitalna kamera od renomirana firma,i mi stigna prazna kutija so polnac i baterija za nego no kamerata ja nemase,gledav i sigurnosni kameri i soslusuvanja i na kraj znam deka nesto pari mi vratija na smetka,sumata bese smesna :o .
Od drugo iskustvo znam deka ako naracuvate treba vednas i vo crkva da odite i da se molite mozda i sveca da zapalite

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 02, 2012 6:49 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
И Србија е во ист лонец како и Македонија , фирми од надвор не испракаат за Србија , ниту пак од Србија можеш да нарачаш да ти испратат нешто !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 02, 2012 7:45 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
filip030682 НапишиCOLON
ЦитатCOLON
Niedna prodavnica ne ispraka za makedonija ili barem 50% od niv shto mislite zoshto.Taftabit shto ne kazesh kolku pati tehnicka roba stignala so prazni kutii i kolku osiguruvanje e isplateno
Koga vo tema formax pisuvav zosto ne se isporacuva roba nadvor od Srbija,ili potocno vo MK Taftabit izleze so tvrdenje deka raboti 15god :shock: na spedicija ili kade vece neznam i deka toa sto naracuvas mora da ti stigne bez sansi na granica nekoj da se zaigra i da ukrade,a realnosta e vece nekoja druga,ali toa ne e bitno.So ribolovna oprema sum nemal problem zosto ne sum naracuval,no 2004 naracav digitalna kamera od renomirana firma,i mi stigna prazna kutija so polnac i baterija za nego no kamerata ja nemase,gledav i sigurnosni kameri i soslusuvanja i na kraj znam deka nesto pari mi vratija na smetka,sumata bese smesna :o .
Od drugo iskustvo znam deka ako naracuvate treba vednas i vo crkva da odite i da se molite mozda i sveca da zapalite

тоа што го пишав во тема Формакс го кажав и овде . и не се 15 него 16 години и не во шпедиција туку во брза пошта
секоја пратка која е испратена по УПС има тракинг со кој можеш да ја пратиш во секое време
секоја пратка е осигурана но ако сакаш да ја осигураш на 100% од цената на фактурата , осигурувањето се наплаќа во вредност од 1 % од вредноста на фактурата . во тој случај оштетата за скршена или било како оштетена пратка ке ти биде надокнадена во 100 % износ .

Конкретно за Србија ! Јас разговарав и со Формакс и со Пловак Плус и муабетот е следен
Македонски пошти немаат потпишан договор со Српската пошта и никој не може да ти гарантира дека ке ти биде испратено она што си го платил или на него ке му биде платено она што го испорачал . тоа е само проблем меѓу двете национални пошти и ништо повеќе .

а од Србија да праќаат по УПС ,ФЕДЕКС или ДХЛ е самоубиство т.е. во никој случај не се исплати ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 02, 2012 7:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Zatoa sto ni Srbija ni Makedonija moze da garantira deka trskata nema da ispari na carina.
Za onaa moja kamera 3 pati bev do petrovec i nazad,da gi poslusav priatelite bar ke gi ustediv bar tie 30evra za patni troskovi do tamu i nazad

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 02, 2012 7:48 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
filip030682 НапишиCOLON
Zatoa sto ni Srbija ni Makedonija moze da garantira deka trskata nema da ispari na carina.
Za onaa moja kamera 3 pati bev do petrovec i nazad,da gi poslusav priatelite bar ke gi ustediv bar tie 30evra za patni troskovi do tamu i nazad

а зашто си идел на Петровец ?

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 02, 2012 7:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ТафТабиТ НапишиCOLON
Конкретно за Србија ! Јас разговарав и со Формакс и со Пловак Плус и муабетот е следен
Македонски пошти немаат потпишан договор со Српската пошта и никој не може да ти гарантира дека ке ти биде испратено она што си го платил или на него ке му биде платено она што го испорачал . тоа е само проблем меѓу двете национални пошти и ништо повеќе .
Znaci sega da ne citiram postovi od dr. temi istoto go kazav i jas vo temata formax i kazav kade se javuva problemot i kade ja snemuva robata.Dugoto go potvrdi i ti samo so drug vokabular na zborovi.
I licno ne mi e jasno kakva vrska imaat Srbski posti i dr. koga Formax ne sorabotuva so niv.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS52»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum