www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 7:15 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: kuceska hrana kako mamec
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 07, 2012 12:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Ај еве и јас да напишам збор два за кучешкава храна :)
Ја користев порано,како крма,значи не сум ловел на неа,а ја користев на Тиквешко езеро,и тоа мислам дека беше доста успешна бидејќи добро поминувавме.Како ја приготвував,ја ставав во една канта со вода,обично кога поаѓавме со чамец откај пумпите,да се кисне во вода,така во вода седеше околу 1h-толку и траеше возењето до заливот кој го викаат Каменица,каде што најчесто ловевме.Вишокот вода го фрлав,едноставно ја истурав внимателно водата од кантата а потоа убаво ја дробев храната за кучиња додека не стане како путер,а мрсна е многу.Потоа и ставав леб добро исцеден од вода пченица и пченка. Смесата добро ја мешав, и од неа правев топки како тупаница, и ги фрлав на местото каде што ловевме.Успех имаше,е сега некој ќе каже вака требало,онака,јас ја спремав како што мислев дека ќе има успех. :D
А излегуваа караши,црвеноперки и по некое крапче,покасно почнаа бушовите па Селекта...и кренавме раце од Тиквешко :(

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: kuceska hrana kako mamec
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 07, 2012 12:39 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
@ Ico .



nezahvalno e so tebe da se razgovara okolu krapski temi,,

nema pouka za drugite..

pa pisi bre kaj si gi koristel na koj vir vo taa vukoebina.. so rezultati si imal..bidi direkten,, samo normativi citam ot tebe nisto drugo..

arno ne se rckav okolu krapot 10 dena sega prodolzuvam do 2013,,,,

pisuvaj i obrazlozuvaj i samodgovaraj,, treba i drugive da se umesat u temive i da se komunicira,,a ne ja pisi ti brisi i kraj ke ima li ova ednas...
---------------------------------------------------------------------------------

nema puuka za drugite.....a sto pouka imase vo tvoite postovi ovde :shock:
Vidi Ico,Rade ne prasa koja peleta tebe ili mene mi e najdobra nego prasa ZOSTO na edno mesto ribata mu jade taa hrana a na drugo ne? Sto ti na toa mu odgovori? ajde procitaj si pak :D Jas se potrudiv malku pokonkreten odgovor da mu dadam so obrazlozenije kako jas gledam na TOA negovo prasanje?
Ova e forum,kade razmenuvame mislenja a ne mesto kade ce se takimicime ili kurcime so nesto!

''komercijalni i nabildani''..se uste cekam odgovor na toa :D

komercijalni i nabildani...i na toa cekas odgovor...pa dete od prvo odelenie ke ti kaze... :D :D :D

epa od gusterce za 6meseci pravat krokodilce ,,,toa e komercijlni ....a nabildanoto e vo niv,, ako ne e nabildanoto vo peletite ke bide za 6 meseci, od krokodil gusterce,,,

a toa sto gi jade krapot vo ribnicite...mora..drugo nema brat,,

a rade ubavo prasa za lovenje so niv i krmenje...a ti davas odgovor otkoga ke se rasturi kakvi cestici pravi vo voda..

e dodeka pravi cestici na diva voda otkoga ke se rasturi..u ribnicite nema vreme da se rasturi,, ja jadat na padganjmneto..

i posledno od krapski kurcenja od mene,,treba da go znaes ova...za da im pises i na drugi forumi :D :D :D
krapskite peleti za tovenje na krap i ribolovnite krapski peleti se 2 razlicni poimi..
peletata ne e mamec vo krapskiot ribolov nego atraktor koj se raspadga vo vodata i preku smukanje na krapot u voda zima golem del od samata peleta vo vid na prasina, sto go pravi po aktiven za da ja najde drugata hrana...se nastrvuva

a kaj peletite za tovenje za krap se ima samo hemija nema , da znaes.. :D :D :D

ne ostavi na covekot da mu doobjasnam deka ima peleti za ribolov koj kosdtaat skoro isto so pastrmskite..sto ima pogolemi rezultati so niv....toa mi bese celta... :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: kuceska hrana kako mamec
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 07, 2012 2:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Kuceskata hrana kako mamec nikogas ne sum ja koristel mislam deka ima daleku podobri mamci za taa namena,kako prihrana mnogu odamna na tikvesko i toa za feeder hraniliki izmelena ja mesav so kupovna prihrana...rezultatot gi utepav amerikanskite somcinja...nareden den morav da menuvam lokacija,a gi poebav i site drugi so mene,uste ednas probav za feeder prihrana na lipkovo ovaa godina ali bez nekoj poseben uspeh.....okolu delot za boili mix probav nekolku pati ali toa ne e merodavno za da kazam mislenje,ednas i probav pastrmski peleti kako mix ali pak dobiv isto kako i so kuceski..........poentata mi e deka nemozes da tvrdis deka se lovni dokolku ne si gi probal povece godini po red......a za pripremata kako kazav najdobro e da se malce prosusat na toplo pa da se smelat/istrosat..potoa so mesa so sto sakate leb.prezla,dr prihrana

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: kuceska hrana kako mamec
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 07, 2012 2:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Млад Риболовец НапишиCOLON
Храната на Ицо
[ img ]
Ico a se prodava li ovaa hrana na kilo vo onie dzakovi,ili samo vo tie plasticni kutii

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: kuceska hrana kako mamec
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 07, 2012 5:54 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
filip030682 НапишиCOLON
Млад Риболовец НапишиCOLON
Храната на Ицо
[ img ]
Ico a se prodava li ovaa hrana na kilo vo onie dzakovi,ili samo vo tie plasticni kutii

da ja ima na kilo 150 den kaj sakas probaj ja...

jas ja zimam vo kuticinja zatoa sto ne e ista so taa u vreka ..ovaa e za proba sto ja davaat za kucinja i mislam deka e po kvalitetna, a i ne ti treba mnogu za u mix 8% ako imas i brasno od rak togas si top veruj...mixsot so nea ostanuva neutralen so taa doza toa e bitno............sega na kilo.. ja zimam...kutice tesko se naodga,bar ovde

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 4:17 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
A za toa brasno od rak slucajno Ico ti napomna deka ti doagaat 25 kg od Italija :D
Cirkus si,ama providen ,barem za mene! Vo tema za masinka , tvoj post izleda vaka..''ne e losa ima drugar moj DVE za prodavanje'' 90% postovi na ovaj forum ti se vo kupuvam-prodavam.Vo drugite 10% isto 99 % se nesto ce spomnes imam za prodavanje,ili nekoj moj drugar ima... :D Posoci mi kade imas barem eden post ,posebno vo krapskiot ribolov nesto korisno napisano,tvoe,sto nekomu ce pomogne?? Pocnavme da pravime nekoj miks vo temata '#bait kalkulator'' odma ja sabotiras? Se isplasi li deka nema da kupuvaat gotov miks od tebe ?? Tvrdis nesto sto nema vrska so vistinata(znam deka znes deka boila so 6-7 jajca MOZE da se napravi i deka e dobra varijanta za trodneven ribolov) Ama vo taa tema tvrdis deka prv pat slusas za takva kombinacija? Ovdeka odma ja iznegira krapskata hrana kako neubava,ima podobra? Znaes li kakva glupost TVRDIS ? Krapski peleti,zad koji stoji edna cela nauka,gi proglasi za nelovni?? Hrana , cij sostav,nacin na obrabotka na sostojkite koji se staveni vo nea koja ja smislile lujge koji nas ne nosat vo maloto prste.hrana koja ce gi zadovoli SITE potrebni surovini za da edno krapce raste brzo,da bide zdrav za jedenje eden den.Ama ne,Ico bil na svetsko vo Francija 4 dena ejjjj.... i tamu pastrmskite peleti i krapskite ne mu se pokazale i toa e STRASEN dokaz za nas ostanatite deka ne lovat :lol: Znaes li kolku e smesna taa tvoja izjava? Za mene i ne e smesna ,znam sto stoi pozadi nea,kolegive treba da frlaat pari za nesto drugo,posebno ako Ti toa go prodavas :D Gi izvrtuvas moite postovi kako ti sakas da gi citas,ama veruvam deka drugite znaat da citaat kako sto pisuva,taka da nema da se vrajcam nazad vo ovaa tema da ti odgovaram povtorno (Boris ce rece deka kavga vajcam :D ) Sami neka zaklucat koj kakva namera ima vo pisuvanjeto...
A sega da se varatam na temata...
Za ni eden mamec nikoj ne moze da tvrdi deka lovi mnogu ili malku.za ni eden cij saka neka e! A ako nekoj misli deka e dovolno da kupi 4-5 kg HOT DEMON boili i deka koga ce pojde na Strezevo rastur ce napravi...se zaebal unapred.Ne e problem da se navikne krapot da ja zema vasata boila (kakva da e,i najdobra i najsiromasna) samo pred se ,treba vreme i kolicina! Kolicina i toa bas kolicina,odete na Strezevo sekoj den ako mozete,frlajte po malku na mnogu mesta.ne samo kade mislite da lovite,taka dvaesetina denovi ajde da stavam nekoj rok.neka krapovite ja najduvaat po celo ezero i skubni vamu skubni tamu se ja nauci,prifati kako hrana.Moram da vi spomnam edna mnogu vazna rabota za ribite(mozebi ja znaete ama ajde jas da ja napisam)Sekoja nova generacija od KRAP odnovo UCI nema prenesuvanje na znaenje od roditelite KAKO,KADE i STO se jade.Sekoj ekrapce e ostaveno na sebe odnovo i odnovo da gi otkriva rabotite ,sto e dobro sto e loso za jadenje,koj mu misli arno koj saka da go jade.Cicacite ,ajde primer gepardot MORA da gi nauci svoite mali,potomstvoto...kako da lovi i sto .od sto da se pazi od sto ne blabala..
E,toa sto krapot sekoja generacija uci odnovo e nasata sansa da gi lovime( ako iskustvoto se prenesuvalo od koleno na koleno,nema sansi ni edno ribce da ulovime) Znaci skolata trae cel zivot,krapot cel zivot otkriva novi izvori na hrana......
Kade dojdovme so ova?
Rade ,na sto ce go naviknes da go hranis na toa i ce go lovis,tolku e prost i ednostaven ribolovot,se razbira AKO ne razmisluvas ''od kutija'' kako nekoj pokusava da ne usmeri..da frlame pari trebalo ne trebalo...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 4:32 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Maр 20, 2011 2:59 pm
МислењаCOLON673
ЛокацијаCOLONskopje
:?: :?: :?: videte stve e stvar nauka jas ne sum krabgjija ali edno mislam i sum proveruval na net znaci site firmi za proidzvoodstvo na hrana-krmi za riba gi testiraat na vestacki komulacii bazeni kako akvarium i gogo mond i normalno site ke si go falat proizvodot kako ico sto si go fali negoviot e sega drugo e vo divina kako vardar dojran tikves kozjak daleku se razlicni lokaciite ajde da kazeme na tikvesko ima uspesi na site vidovi boili, a na dojran neka pise nekoj deka imal dobri uspesi na bilo koi bojli????? letovo bev 1 mesec tamu sretnav sekakvi strucnjaci za krap a site si otidoa bez istiot zosto probuvaa na bojli :!: ednostavno kazano ako ja naucis ribata na taa hrana sto ke ja lovis ke ja lovis ako ne ke ostane da se mresti :mrgreen:

_________________
GOLEM MAMEC-GOLEMA RIBA


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 4:35 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Maр 20, 2011 2:59 pm
МислењаCOLON673
ЛокацијаCOLONskopje
eve i eden moj eksperiment sum probal na pcinja na bojnik a i na tikvesko plaska uspesno bilo lovev na guma za gjvakanje???

_________________
GOLEM MAMEC-GOLEMA RIBA


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 4:54 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
A za toa brasno od rak slucajno Ico ti napomna deka ti doagaat 25 kg od Italija :D
Cirkus si,ama providen ,barem za mene! Vo tema za masinka , tvoj post izleda vaka..''ne e losa ima drugar moj DVE za prodavanje'' 90% postovi na ovaj forum ti se vo kupuvam-prodavam.Vo drugite 10% isto 99 % se nesto ce spomnes imam za prodavanje,ili nekoj moj drugar ima... :D Posoci mi kade imas barem eden post ,posebno vo krapskiot ribolov nesto korisno napisano,tvoe,sto nekomu ce pomogne?? Pocnavme da pravime nekoj miks vo temata '#bait kalkulator'' odma ja sabotiras? Se isplasi li deka nema da kupuvaat gotov miks od tebe ?? Tvrdis nesto sto nema vrska so vistinata(znam deka znes deka boila so 6-7 jajca MOZE da se napravi i deka e dobra varijanta za trodneven ribolov) Ama vo taa tema tvrdis deka prv pat slusas za takva kombinacija? Ovdeka odma ja iznegira krapskata hrana kako neubava,ima podobra? Znaes li kakva glupost TVRDIS ? Krapski peleti,zad koji stoji edna cela nauka,gi proglasi za nelovni?? Hrana , cij sostav,nacin na obrabotka na sostojkite koji se staveni vo nea koja ja smislile lujge koji nas ne nosat vo maloto prste.hrana koja ce gi zadovoli SITE potrebni surovini za da edno krapce raste brzo,da bide zdrav za jedenje eden den.Ama ne,Ico bil na svetsko vo Francija 4 dena ejjjj.... i tamu pastrmskite peleti i krapskite ne mu se pokazale i toa e STRASEN dokaz za nas ostanatite deka ne lovat :lol: Znaes li kolku e smesna taa tvoja izjava? Za mene i ne e smesna ,znam sto stoi pozadi nea,kolegive treba da frlaat pari za nesto drugo,posebno ako Ti toa go prodavas :D Gi izvrtuvas moite postovi kako ti sakas da gi citas,ama veruvam deka drugite znaat da citaat kako sto pisuva,taka da nema da se vrajcam nazad vo ovaa tema da ti odgovaram povtorno (Boris ce rece deka kavga vajcam :D ) Sami neka zaklucat koj kakva namera ima vo pisuvanjeto...
A sega da se varatam na temata...
Za ni eden mamec nikoj ne moze da tvrdi deka lovi mnogu ili malku.za ni eden cij saka neka e! A ako nekoj misli deka e dovolno da kupi 4-5 kg HOT DEMON boili i deka koga ce pojde na Strezevo rastur ce napravi...se zaebal unapred.Ne e problem da se navikne krapot da ja zema vasata boila (kakva da e,i najdobra i najsiromasna) samo pred se ,treba vreme i kolicina! Kolicina i toa bas kolicina,odete na Strezevo sekoj den ako mozete,frlajte po malku na mnogu mesta.ne samo kade mislite da lovite,taka dvaesetina denovi ajde da stavam nekoj rok.neka krapovite ja najduvaat po celo ezero i skubni vamu skubni tamu se ja nauci,prifati kako hrana.Moram da vi spomnam edna mnogu vazna rabota za ribite(mozebi ja znaete ama ajde jas da ja napisam)Sekoja nova generacija od KRAP odnovo UCI nema prenesuvanje na znaenje od roditelite KAKO,KADE i STO se jade.Sekoj ekrapce e ostaveno na sebe odnovo i odnovo da gi otkriva rabotite ,sto e dobro sto e loso za jadenje,koj mu misli arno koj saka da go jade.Cicacite ,ajde primer gepardot MORA da gi nauci svoite mali,potomstvoto...kako da lovi i sto .od sto da se pazi od sto ne blabala..
E,toa sto krapot sekoja generacija uci odnovo e nasata sansa da gi lovime( ako iskustvoto se prenesuvalo od koleno na koleno,nema sansi ni edno ribce da ulovime) Znaci skolata trae cel zivot,krapot cel zivot otkriva novi izvori na hrana......
Kade dojdovme so ova?
Rade ,na sto ce go naviknes da go hranis na toa i ce go lovis,tolku e prost i ednostaven ribolovot,se razbira AKO ne razmisluvas ''od kutija'' kako nekoj pokusava da ne usmeri..da frlame pari trebalo ne trebalo...



ne mi e jasno sto se smees dodeka ova go pisuvas...aj sega kazi u koj post javno sum te kritikuval i sum gi analiziral tvoite razmisluvanja i nacini vo vrska so forumov...

brat radi tebe eden baniraa i dvajca se otkazaa od ovoj forum, samo jas ne si odam od keltan so mi pisal deka sum drven krapdgija i prodavam mix... :D :D :D ti kazav 3 pati ne pisuvam vo vrska so krapskiot ribolov radi tebe,,


ti kazav poveke ne komentiram i nesakam da si go meram so covek so boila u zivotot nema napraveno a mi zboruva za krapski ribolov,,

a sto se odnesuva do moite postovi, jas mislam deka se so golemi obrazlozuvanja, i na normalen i obicen nacin za site da sfatat....

e sega ke go imas i toa pravo, da bides najdobar krapdgija, na forumov i site da gii citame tvoite gluposti,,ljudgevo se trudat da naucat nov nacina na lovenje krap, ti pisuvas uste za suvi slivi cresi i visni..zaboraviv,, bez tod poding nigde ne si...i kaj ke odime so tebe na ,,crna vukoebina, so treba maski da kupime da stasame i da fatime riba kaj sto sme sami.....ela umesaj se so narod krapdgii ezera i meri go togas jas prv ke ti cestitam...

i za kraj ... bidi poozdraven srdecno od moi krapski postvi.....

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 5:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
И двајцата имате конструктивни постови на форумот и не сфаќам зошто кога ќе се спомне крапски риболов,мора да се јави нетрпеливост меѓу двајца или повеќе луѓе,коишто имаат различен пристап во ловењето на крапот.
Ако на еден му се докажале пастрмски пелети,на друг не-тоа не е причина едниот да е постручен од другиот и по секоја цел да стави до знаење дека е така,или обратно.
Секој се спрема и оди по риба,како што нему му е задоволство и тука нема што да се противрекува.....Впрочем нема еден крапски форум,кадешто изостануваат овие работи,ќе ги има и тука,јасно е тоа...ама барем полесно да поминувате преку тоа.
НЕ ПИШУВАМ,ИЛИ НЕ СПОДЕЛУВАМ ПОВЕЌЕ......не е правиот начин-верувајте.
Јас ве замолувам и двајцата да си продолжите да пишувате,оти не се знае утре дали Ицо ќе му е гостин на Келтан и ќе прифати нешто од неговата тактика,или обратно Келтан на Велешко,па ќе го слуша Ицо од А до Ш.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum