www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 9:37 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON ZABRANA SAMO USTE 73 SAATI .....
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 12, 2011 10:56 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
Neznam dali u Nedela ke bide dozvoleno da se faka ili ke ni pravat problemi??
...ako ima nekoj cuvar na forumov neka ni kaze da ne rizikuvame :lol: :lol: :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ZABRANA SAMO USTE 73 SAATI .....
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 13, 2011 7:52 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Од понеделник друже :)

Него, на муабетов, како што беше ладно до пред некој ден, тешко дека до сега е рибата измрестена, така да кога ќе им писнете на кленовите, бојниците, попадиката, имајте исав... :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ZABRANA SAMO USTE 73 SAATI .....
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 13, 2011 10:25 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Филип НапишиCOLON
Од понеделник друже :)

Него, на муабетов, како што беше ладно до пред некој ден, тешко дека до сега е рибата измрестена, така да кога ќе им писнете на кленовите, бојниците, попадиката, имајте исав... :)
Се согласувам апсолутно, ние на 30 април што бевме, последната репортажа, кленовите немаа абер од од мрест, а во мајов бидејки времето беше катастрофа, моја претпоставка е дека мрестот на кленот или не е почнат, или е на сам старт, башка кленот се мрести и јуни, така што апел луѓе воздржете се


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ZABRANA SAMO USTE 73 SAATI .....
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 13, 2011 3:01 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Од понеделник друже :)

Него, на муабетов, како што беше ладно до пред некој ден, тешко дека до сега е рибата измрестена, така да кога ќе им писнете на кленовите, бојниците, попадиката, имајте исав... :)
Се согласувам апсолутно, ние на 30 април што бевме, последната репортажа, кленовите немаа абер од од мрест, а во мајов бидејки времето беше катастрофа, моја претпоставка е дека мрестот на кленот или не е почнат, или е на сам старт, башка кленот се мрести и јуни, така што апел луѓе воздржете се
e ova e sportski ribarski muabet samo vaka ke ja zacuvame ribata,inaku nigde ne e izmrestena ribata sega treba da pocne,

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ZABRANA SAMO USTE 73 SAATI .....
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 13, 2011 3:19 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
jas mislam deka sluzbite odgovorni za periodot za mrest na ribata ne si ja rabotat rabotata kako sto treba, bidejki za sekoja voda mrestot na ribata zapocnuva vo razlicni termini poradi razlikite vo temperaturite na vodite itn...treba podetalno da se raboti na slucajov,ali koj da raboti be plata ne zemale od 91-va ne znaes od kade da pocnes!!! ..pak nisto dzabe zborimee :evil:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ZABRANA SAMO USTE 73 SAATI .....
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 13, 2011 4:21 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
toa vo modernite zemji e sredeno na opstinsko nivo odnosno lokalna samouprava,i vo sovetot na opstinata ima odgovorno lice za ovaa problematika i toj sece i toj deli plus sekoja opstina sto ima revir imai svoi ribocuvari i volonteri i tesko tamu da se mrdne kako kaj nas

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ZABRANA SAMO USTE 73 SAATI .....
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 13, 2011 5:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Bas kako sto kaza Perun,"na opstinsko nivo". Ribolovnoto druzstvo ima svoj ribocuvari. Od niv barem eden e vo upraven odbor vo opstinata i toa celata rabota se izvrsuva volonterski. Ni eden ribocuvar ne e platen (kolku sto sum jas zapoznaen). Od druga strana samite ribari si ja cuvaat rekata ili ezeroto. Ribolovnata karta mora da se stavi na jakna da bide vidliva. Taka da ako bilo koj ribar vidi nekoj da nema karta ili lovi na nedozvolen nacin,zima riba pomala od dozvolenata dimenzija i slicno odma se javuva na ribocuvarite. Mi se slucilo mene toa,od nemarnost da ne ja stavam kartata na vidlivo mesto i cuvarot da mi se pojavi za 15 min.
Na primer: Rinolovno drustvo "Perun" se grizi za Treska kaj Skopje. Perun i negovite clenovi se zalagaat za sto podobro ribarenje na nivnata reka. So elektricno riibarenje posle mrestot go proveruvaat brojot na pomladokot po metar kvadraten i od tamo donesuvaat i zaklucok za sostojbata na pastrmkata vo rekata. Obavezno ogranicuvanje so broj na zemeni ribi i so dimenzija. Drustvoto na Perun ke zabrani koristenje na ziv mamec,ako ne vo tekot na celata togas barem vo pogolemiot del od godinata. Ima uste mnogu tuka sto da se napise. Koj saka neka me pcue i neka me narekuva kako saka. Ali ova se dokazani nacini za socuvuvanje i zgolemuvanje na ribnoit fond,odnosno pastrmkata. So extremno kontroliran ribolov sleduva i extremno dobar ribolov. I ako Treska moze da se sredi,ja vi garantiram odlicen riboloven turizam. Sto znaci deka nekoj od vas i bi mozele da ziveat od toa. Na primer kako ribarski vodaci.Znam deka za cena od 50 evra po covek ne bi bilo problem bilo koj zapadnjak da se donese. Ova sto go spomav PERUN e poradi toa sto svativ deka Treska e negova reka i se nadevam deka ne mi zameruva.
Malku zabegav a ? :D

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ZABRANA SAMO USTE 73 SAATI .....
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 13, 2011 5:42 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Супер си, тоа изгледа малку далечно, но и блиску, ако се фати да се работи баш како што објаснуваш


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ZABRANA SAMO USTE 73 SAATI .....
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 13, 2011 5:56 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 7:12 pm
МислењаCOLON84
ЛокацијаCOLONСкопје
Дали забраната се однесува за сите езера?
На пример, може ли да се оди викендов на Мавровско и дали е дозволен риболов со дневна дозвола таму?
Ако има таму забрана, вреди ли да се оди на Гогомонд додека трае забраната?
Не ми се познати овие работи, па затоа и прашувам... не сакам да ловам во забрана или па доколку не може да се плати дневна карта на некое место, па после да треба да се расправам со битанги и да си направам проблем непотребно :D иначе имам ланска легитимација
Фала :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ZABRANA SAMO USTE 73 SAATI .....
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 13, 2011 7:28 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
zabranata ne vazi za site ezera odnosno ne vazi od 15.4do 15.5 sekoe ezero koe ima koncesioner go odreduva datumot od koga pocnuva i zavrsuva za tikvesko karasot na vremeto voopsto ne bese vo zabrana a za drugite vrsti odelno se odreduvase dadumot
Taka bese do lani sega polno raboti se pomesani pa nisto sto ke cues ne e cudno

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum