www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 30, 2024 8:53 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS50»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 16, 2012 8:57 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONЧет Феб 09, 2012 6:55 pm
МислењаCOLON1
ЛокацијаCOLONbitola
vladimir НапишиCOLON
нека се подстопли уште малку и заминваме........

јас бев вчера вадев дозвола......се збораше дека ќе порибувале со попадика.......
od kade izvade dozvola be drugar i kolku pari cini.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 16, 2012 10:09 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
тој пост е од ланска година
а за годинава стрежево
прво концесионер па после дозволи
поздрав

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 16, 2012 11:58 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Jул 21, 2011 1:14 am
МислењаCOLON18
strezevo oscilira 20 godini,pa sepak krapot si se mrestese .mislam dek celoto poremetuvanje nastana otkako se doneasoa drugi tipovi riba.na vremeto vo strezevo imase plasica,belvica,pastrmka,jagula,klen i krap.edno vreme nekako stasaa i soncarki ama brzo gi snema podocna a se pojavija karasot,popadikata,crvenoperkata,somot.sepak mnogu mirisa deka coveckiot faktor doprinese da se izmni sostojbata so ribniot fond so neplansko poribuvanje so sekakvi sorti.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 12:17 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
во стрежево нема попадика (барем јас несум ни фатил ниту некој друг до сега)а сунчарката ја снема поради сомот е тој шо го пуште кострежот
му ја смајчи на езерото(ниту расти голем ниту некој го лови) тука придонесоја мрежарите а и рибарите кој одвај чекаат
да дојди да се мрести крапот па да си фатат по некоја матица пред забрана па никој не го порибил асолно со години наназад ,па кога ке се измрести и тој некој крап ке почне
водата да се повлеква и 80%икра останва на суво ,башка кленот кога ке влезе во реката за мрест ја преградваат реката па све што влегло вадат

и можи да има уште приказни околу ова езеро -нека ме дополни некој ако нешто не кажав

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 1:08 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 7:13 pm
МислењаCOLON396
ЛокацијаCOLONБИТОЛА
Пустош прават најмногу мрежарите.А летово гледав лично како фрлаат самици и струкови за сом -Свињишта.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 10:29 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON219
ЛокацијаCOLONБитола
spiro_jas НапишиCOLON
во стрежево нема попадика (барем јас несум ни фатил ниту некој друг до сега)а сунчарката ја снема поради сомот е тој шо го пуште кострежот
му ја смајчи на езерото(ниту расти голем ниту некој го лови) тука придонесоја мрежарите а и рибарите кој одвај чекаат
да дојди да се мрести крапот па да си фатат по некоја матица пред забрана па никој не го порибил асолно со години наназад ,па кога ке се измрести и тој некој крап ке почне
водата да се повлеква и 80%икра останва на суво ,башка кленот кога ке влезе во реката за мрест ја преградваат реката па све што влегло вадат

и можи да има уште приказни околу ова езеро -нека ме дополни некој ако нешто не кажав
Odma ke te nadopolnam. Treba da se pomesti zabranata oti vodata vo Strezevo e ladna pa krapot se mresti otkako ke pomini zabranata i zatoa e toa lovenje na matici, stukata so ja pustija i taa za nekoja godina majce ke placi, Svinjista vi zalivot za vreme na mrestot se vadat ribi so crpalki oti cela riba izleguva vo plitkoto, podnositelite za koncesii pred moi oci lani stavaa mrezi e sega zamislete so ke se sluci ako tie i oficijalno dobijat koncesija...................

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 10:42 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
Veleso НапишиCOLON
Odma ke te nadopolnam. Treba da se pomesti zabranata oti vodata vo Strezevo e ladna pa krapot se mresti otkako ke pomini zabranata i zatoa e toa lovenje na matici, stukata so ja pustija i taa za nekoja godina majce ke placi, Svinjista vi zalivot za vreme na mrestot se vadat ribi so crpalki oti cela riba izleguva vo plitkoto, podnositelite za koncesii pred moi oci lani stavaa mrezi e sega zamislete so ke se sluci ako tie i oficijalno dobijat koncesija...................
Kazi gi koi podnositeli i da se potrudi me ako e mozno da ne ja dobijat koncesijata :evil:

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 10:46 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 7:13 pm
МислењаCOLON396
ЛокацијаCOLONБИТОЛА
Peesetina popadinki lani frlija vo Strezevo, a za stuka ne znam.Ako stvarno frlija stuka, katastrofa ke bide.Najpametno e da poribat so Smugj oti e najkvalitetna slatkovodna riba.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 3:23 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Дек 10, 2010 1:43 am
МислењаCOLON258
kogaq pocnuva zabranata na strezevo da ne znae nekoi posto za maj sakam da zemam odmori naravno sakam da odam za prvpat da lovam unapred blagodaram.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 4:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Veleso НапишиCOLON
Odma ke te nadopolnam. Treba da se pomesti zabranata oti vodata vo Strezevo e ladna pa krapot se mresti otkako ke pomini zabranata i zatoa e toa lovenje na matici, stukata so ja pustija i taa za nekoja godina majce ke placi, Svinjista vi zalivot za vreme na mrestot se vadat ribi so crpalki oti cela riba izleguva vo plitkoto, podnositelite za koncesii pred moi oci lani stavaa mrezi e sega zamislete so ke se sluci ako tie i oficijalno dobijat koncesija...................
Kolega i jas tebe ke te nadopolnam bidejki si golema greshka za 2-3 raboti.Imeno okolu zabranata ti kako bitolcanec treba da znaesh deka na Strezevo sekoja godina zabranata e vo razlicen period i so razlicen datum, a toa zavisi od samata riba.Kratko objasnuvanje: bidejki krapot e najcenet za toa ezero pa i spored nego odi i zabranata koja se voveduva EDEN den posle vleguvanje na istiort vo livadite od levata strana.Tocno e toa shto go kazuvash deka ima pokasen mrest poradi ladnata voda NOOO cenata za toj neuspeshen mrest na krap (neuspeshen poradi vodostojot i drugo) ja plaka klenot i ostanatata bela riba, bidejki rekata se zabranuva zaedno so krapot ILI voopshto ne se zabranuva.A za shtukata DA - PUSHTENA e i vo Strezevo no za ZAL nejziniot mrest ne uspeva isto taka, neznam poradi shto.PROBLEMOT so ezeroto e PREMNOGU BELA RIBA pogotovo toj kostrez i zatoa poradi prirodniot balans koj ezeroto go izgubi so tamanenjeto na klenot treba da se poribi so grabliva riba.
Pozdrav i se nadevam na edna zaednicka druzenka na site nas od forumot shto sme od Bitola!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS50»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum