www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 1:17 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS23»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PODLES
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 05, 2012 12:39 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Sega naredno idenje jas ke stavam dve trski na pijavici i ziva riba pa da vidime dali ke iskoci nekoj takov azgan a sto ako ima pomali po 1-2-3 kila i nagore somcinja...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PODLES
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 05, 2012 12:43 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Јас мислам дека тоа езеро нема потенцијал за сом,многу е мало,
сомот го има и во Паљурци и прави огромни штети врз рибниот фонд


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PODLES
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 05, 2012 12:51 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Млад Риболовец НапишиCOLON
Јас мислам дека тоа езеро нема потенцијал за сом,многу е мало,
сомот го има и во Паљурци и прави огромни штети врз рибниот фонд
Nema mislam viden e vo ezeroto da brka nema ti sto da izmisluvas, izmisleno e somot si jade riba do 200 grama 2kg krap ne jade. So sonar ke si pokaze sto tocno ima nema.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PODLES
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 05, 2012 12:59 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
da i so sonar ke go vidite dole kako odmara,,, moze 15 god da go barate na ta povrsina :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОДЛЕС
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 07, 2012 12:03 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Ное 20, 2011 10:17 pm
МислењаCOLON82
ЛокацијаCOLONskopje-butel
a patot kakoe od gradsko do podles asfaltiran li e barem nemame planovi za utre pa dave posetime utre


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОДЛЕС
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 07, 2012 12:59 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Do ezero e sve asfalt , ne treba da se vozi brzo ima po nekoja vdlabnatina vo patot .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОДЛЕС
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 07, 2012 5:20 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
patot ima isekotini za asfaltiranje spremni.. nema muka za da se stasa do ezeroto pa i so poniska kola.. :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОДЛЕС
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 09, 2012 12:31 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Вчера се вратив од дводневен излет на Подлес, има неколку лоши и неколку добри вести.

Лоши:

- Нивото продолжува незгодно да паѓа
- Треба да се обрне поголемо внимание на екологијата, кога пристигнав на местото кај што е едното буре за ѓубре беше како на депонија, т.е некое куче го имаше истргано надвор се што било внатре во бурето, па моравме да го собираме по цел рид расфрланото ѓубре. Тоа значи дека секој од рибарите, барем од оние посвесните, задолжително треба да си го зимаат ѓубрето во кеси и да го симнуваат надоле накај Градско. Бурињата нека останат за некои кои не ги познаваме и кои супер ако воопшто го стават ѓубрето во бурињата. Вадење од типот немав место не треба да има. Ја вчера бев полн како брод, ама сепак земав цела огромна црна вреќа со ѓубре и Кременадла ја држеше надвор од прозорот до Градско
[ img ]
Ваквата еколошка свест е пред се на секој рибар да му биде убаво таму во природата и да се подигнува свеста кај локалците. Кога гледаат дека некој вака се грижи за чистотата, ќе им биде посрамота они да фрлаат


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОДЛЕС
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 09, 2012 12:53 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Добри вести:

- При риболовот изненадно уловивме јагула околу 300 грамска, која заради моја несмасност и заради нејзината лизгавост, ми падна од рака и неуспеавме да ја сликаме, удри на пченка :shock: што е одличен знак дека јагула сепак има и дека ако се брка може и да се фати. Според вадењето и зборовите на Кременадла на чија трска удри, јагулата беше одличен борец и направи голем мерак на трска
- Имаше добра активност од Попадиката, што од нас, што од една екипа која риболовеше блиску нас, се уловија некои 15-тина парчиња попадика и тоа све убави и големи попадики какви ретки се гледа, од прилика 300 грамски.
- Покрај помалите крапчиња околу 15-тина, фативме уште еден крап-староседелец, 7-8 кила кој даде одлична борба, значи тој од минатата недела на Кико сепак не бил исклучок, има и убави крапови во езерото. Слики подоцна, во моментов не ми се во мене. Плус фативме и едно крапче од пола кило (најверојатно измрестено од претходни години), што значи дека досега се потврдени најмалку 4 генерации крапови во езерото, што е одлично
- Има многу мали измрестени рипчиња во секакви форми и големини, што значи добар дел од рибите успешно си ја завршиле својата работа со мрестењето и езерото има добра популација на риби


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОДЛЕС
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 10, 2012 8:40 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Крапот од Подлес
[ img ]
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS23»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum