www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jул 01, 2024 5:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS266»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 15, 2011 9:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Daj javete se na nekoj cuvar i prasajte za sigurno ke se ide na Kozjak ili ne? Camec smee ili ne sekoj kazuva razlicno :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 15, 2011 9:05 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 6:52 pm
МислењаCOLON10
Како и да е премногу е симтоматично што од една страна не наплаќаат а од друга страна еве има информации дека пишуваат казни, пријави и сл. !
А што е уште потрагично Јасен нема тел. број (као ѓомити комуницираат по мејл :D) за да се потврди информацијата дали е точна или неточна.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 15, 2011 9:13 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Jas proslata nedela bev od sredata porucekta do nedelata i da ti kazam se tokmev pak da odam deka mnogu ubavo pominav kako sto kaza Kire -vidov desetina golemi krapovi vo edna kola od nas clen na forumov megu toa sega pred eden ipol saat pravev muabet po telefon so cuvarite i mi rekoa deka dobile soopstenie da celosno go zabranat a sekoe odenje e na svoj rizik sto e normalno i deka cuvarite ne te osporuvaat da fakas megutoa ako naleta republicka tesko na toj sto ke bide faten na lice mesto.Ovaa informacija e sigurna od prva raka sto se vika a mene mi se odi-mi se place ama j....bi ga kaj sto ima sila nema pravda se dodeka vaka sedime i samo si pisuvame nekoj ke si igra so nas kako sto saka

_________________
www.ribar.com.mk


Последна промена од 1 на SALE CARP, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 15, 2011 10:15 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Aпр 13, 2011 12:02 am
МислењаCOLON30
Toni ke rizikuva i vikendov ke bide na kozjak!Ne e moja vina sto budalite od ministerstvo seuste nemaat dodeleno koncesija,jas imam legitimacija,pa bujrum neka povelat neka mi ja zemat opremata!A prijava slobodno neka mi pisat!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 15, 2011 11:27 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 02, 2011 12:02 am
МислењаCOLON109
ЛокацијаCOLONSkopje
Таа републичка или било каква инспекција не паднала од Марс на Козјак, сигурно дека има некакво логично-законско објаснување зошто се тие таму и зошто е забранет риболовот. Најповикан за одговор на ова прашање сметам дека е Риболовната федерација на РМ. Доколку некој од нас има контакти со федерацијата, што би рекле свој човек, нека се информира за што станува збор.

_________________
На Вардар рипчиња мали, фрли вади-пржи јади


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 15, 2011 11:57 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Aпр 13, 2011 12:02 am
МислењаCOLON30
Problemot e vo toa sto min. za zemjodelie seuste nema dodeleno koncesija za nitu edna reka ili ezero niz Makedonija(mislam deka samo mladost i mavrovsko imaat),dokumentacijata e podnesena i postapkata za dodeluvanje na koncesii e vo tek,a toa ke trae najverojatno nekade do krajot na godinata.Vo ovoj moment site vodi sirum Makedonija se zabraneti dodeka ne se dodelat novi koncesii.Megutoa nie ribolovcite ne sme krivi sto min.za zemjodelie nema nikakov sens za nas ribolovcite,MRF predlozi so aneks dogovor da im se prodolzat koncesiite na dosegasnite koncesioneri,no tie od ministerstvo odbija!Dozvolite koi dosega gi pisuvaa cuvarite od jasen ne vazea pred inspektorite i policijata,zatoa poveke ne gi pisuvaat zosto ke zarabotat tuzba.Ovaa akcija inspekcijata ja spremase podolgo vreme megutoa ja odlozija poradi izborite,i sega udrija po nedolznite ribari! Poradi glupacite od ministerstvo jas nema da sedam doma celo leto,jas ne sum kriminalec i vikendov so cela krapska oprema ke bidam na kozjak!kolku poveke ne ima na teren tolku poveke ke se cue za nasiot problem!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 16, 2011 12:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
А за тоа што тие инспекции го имаат законот во своите раце и сите правни акти да поднесат тужба против секој риболовец ? Не гледам поента во тоа на „сила“ да се оди на вода по секоја цена. Езерата немаат концесии затоа замена за нив е во реките.

И секоја заработена тужба или кривична пријава ќе одговара пред суд. Жално но вистинито, на удар се риболовците кои не се виновни ама и кои „мораат“ да го почитуваат законот. И се додека се чека на МРФ ништо нема да се стори.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 16, 2011 12:11 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Mislam deka temava treba da bide CELOSNA ZABRANA ZA CELA MAKEDONIJA a ne za Kozjak.Mozebi sega za sega udrile po kozjak ama utre kojznae kade.Toa i ne e za iznenaduvanje zatoa sto uste od zimoska se zborese za toa .Loso bes sto malku ne ostavija pa sege ne mavaat.
Po mene najinteresno e sto Jasen tolku se opusti sto i godisni dozvoli izdavaa od 3000 den.Kade e sega legimitetot na tie dozvoli?Inace camec mozes da stavis i kosta 900 den od mesec,So nego mozes da slikas pejsazi :twisted:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 16, 2011 12:23 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Aпр 13, 2011 12:02 am
МислењаCOLON30
А за тоа што тие инспекции го имаат законот во своите раце и сите правни акти да поднесат тужба против секој риболовец ? Не гледам поента во тоа на „сила“ да се оди на вода по секоја цена. Езерата немаат концесии затоа замена за нив е во реките.

И секоја заработена тужба или кривична пријава ќе одговара пред суд. Жално но вистинито, на удар се риболовците кои не се виновни ама и кои „мораат“ да го почитуваат законот. И се додека се чека на МРФ ништо нема да се стори.[/quote]
neznam kako ne ti e jasno deka sekoja edna voda vo makedonija e zabraneta!reki ezera potoci bari bukvalno se!i jas nema da odam na sila,jas najnormalno ke si odam na ribolov!!i toa za prv pat ovaa godina.mora da se najde nekoe resenie za ovaa situacija!so sedenje doma i so"pocituvanje na zakonite"ne znam dali nekoj ke se zainteresira za nas ribolovcite.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 16, 2011 12:29 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
@TONI

Треба риболовците здружено да поднесат преставка до Министерство или да се обратат до Федерација, очигледно дека институциите не ги „заболе“ за нас. Не би било и петиција да се подигне, да се најде претставник со кредибилитет и да се започне нешто. Вака се врти во место и се добиваат кривични пријави како да сме најголемите криминалци.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS266»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum