www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 3:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS456789»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Света Петка
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 24, 2012 2:20 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ne se slozuvam so tvoeto mislenje.
Normalno deka moze i podobro no mislam deka Kozjak e edno od podobro cuvanite ezera.
Se poribuva pristojno. Se naplakaat dozvoli ( poveke od site drugi Zdruzenija sto naplatile dozvola zaedno ).
Ke ti odgovoram na nekolku od tvoite prasanja.
Programata e izrabotena pred tenderot za dobivanje na koncesijata.
Programata e za 6 godini, kolku sto trae koncesijata.
Pobaraj ja programata na Jasen i procitaj ja dobro ( ke vidis deka ne sum advokat na Jasen ).
Da te peasam nesto, dali mislis deka nekoe drugo Zdruzenie na primer Vardar ke mozese da go koncesionira Kozjak podobro od Jasen?

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Света Петка
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 24, 2012 2:37 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
vardar se isto taka odgoveren klub, moze da gi bide , ,,,,,se da upropastat,,,,, pa imaat i rezultati da se pofalat vo minatoto :D :D da udlucuvaj jas za koncesii, niv samo edna dupka od badar ke im ja dadam zagradena, nisto poveke,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Света Петка
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 24, 2012 3:00 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
saso НапишиCOLON
Ne se slozuvam so tvoeto mislenje.
Normalno deka moze i podobro no mislam deka Kozjak e edno od podobro cuvanite ezera.
Se poribuva pristojno. Se naplakaat dozvoli ( poveke od site drugi Zdruzenija sto naplatile dozvola zaedno ).
Ke ti odgovoram na nekolku od tvoite prasanja.
Programata e izrabotena pred tenderot za dobivanje na koncesijata.
Programata e za 6 godini, kolku sto trae koncesijata.
Pobaraj ja programata na Jasen i procitaj ja dobro ( ke vidis deka ne sum advokat na Jasen ).
Da te peasam nesto, dali mislis deka nekoe drugo Zdruzenie na primer Vardar ke mozese da go koncesionira Kozjak podobro od Jasen?
-"Vardar" so segashnata postava teshko deka kje beshe podobro-ribokradec do ribokradec kje beshe.
Pishuvash za najnovata "programa" a prethodno kakva beshe programata,koj beshe koncesioner prethodno.Baram odgovor od koj shto znae neka mi kazhe:od kade kaliforniska pastrmka vo "KOZJAK" od r.Treska- kje kazhete od ribnicite pokraj r.Treska.Vo tolkav golem broj da ja ima kaliforniskata izbegano vo ezero?
Se umoriv od muabetov na tema "rakovodstvoto" ma "JASEN".Koj gleda gleda ,koj ne dogleduva negov problem.Jas(I lugje od Taftalidze vo blizina kaj O.U.Vojdan Chernodrinski)ja znaeme vistinata.
Kako se raboti so nacionalen park,"JASEN" ,ima vreme sekje izleze -kje ispliva.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Света Петка
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 24, 2012 4:06 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Se slozuvam samo so toa deka moze i podobro.
Tuka ke treba da se pokazeme kako ribari koj se zasegnati od sostojbata na Kozjak i kako Zdruzenie Ribar 2011.
Nam ( na skopjanive ) ova ezero ni e najblisku.
Ajde da vidime kolku mozeme da pomogneme i da mozeme da se pofalime so ,, dobra voda ,, i da uzivame vo nea.
Tvrdko, mnogu brzo ke imas moznost da se pokazes dali samo ke tipkas na tastatura ili stvarno sakas da go vidis Kozjak i Sv. Petka vo poubavo svetlo.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Света Петка
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 24, 2012 4:25 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Tvrdko 1 НапишиCOLON
So MALAHOV (aramijata) na chelo,teshko deka kje ja bide taa rabota
BISTRO
овој став е проблем колега, ова е јавен медиум, не е кафана, едно е да не си задоволен од работата на некој концесионер и да си имаш свое лично мислење, а сосема друго е вака да квалификуваш конкретна личност, за вакви моабети на медиум може и тужба да добиеш, зошто гледам дека немаш одговор на тоа што те прашаа другите колеги. Ако си знаеш ти и другарите, чувај си го за тебе, ако сакаш да обелодениш, кажи сите да знаеме, ако не кажуваш тоа значи дека си имал тенденција да навредиш некого. Како што знам Рибар 2011 и www.ribar.com.mk планираат соработка и партнерство со Јасен во однос на Козјак, ако имаш да кажеш нешто јавно пиши за да знаат со кој си фаќаат работа


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Света Петка
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 24, 2012 4:35 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
kompir99 НапишиCOLON
I mene toa me interesira,se nadevam ke ni gi otvoris ocite...
i mene , samo ke izleze onaa ,,gi zboraviv bateriite od aparatot :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Света Петка
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 27, 2012 9:14 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
saso НапишиCOLON
Se slozuvam samo so toa deka moze i podobro.
Tuka ke treba da se pokazeme kako ribari koj se zasegnati od sostojbata na Kozjak i kako Zdruzenie Ribar 2011.
Nam ( na skopjanive ) ova ezero ni e najblisku.
Ajde da vidime kolku mozeme da pomogneme i da mozeme da se pofalime so ,, dobra voda ,, i da uzivame vo nea.
Tvrdko, mnogu brzo ke imas moznost da se pokazes dali samo ke tipkas na tastatura ili stvarno sakas da go vidis Kozjak i Sv. Petka vo poubavo svetlo.
Daj bozhe da go vidime toa "podobruvanje" ili pak kje bide izmisluvanje topla voda.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Света Петка
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 27, 2012 9:34 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Sigurno ne si ja videl temata za ekoloskata akcija koja se organizirase i se sluci vcera na Kozjak.
Pa analogno na toa i ne se vkluci vo nea.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Света Петка
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 27, 2012 11:08 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
filip030682 НапишиCOLON
Me nervira koga vidam cenovi so 10 posta a site im se plukanje kon nekogo se nerviram.....drugarce dali si vo pravo ili ne neznam,ali i ti i drugite kako tebe prvo neka pisat nekoe svoe iskustvo vrzano za ovoj nas sport pa posle i drugite raboti ke dodat na red.
Vaka samo edno mozam da razberam.....tuka si so tendenciozna namera da degradiras nekoj.....a ribarstvoto kako sport i rekreacija ti e vo tret mozda i cetvrt plan.....Taka da uste ednas zaprasaj se zosto si stanal clen na ovoj forum :?: :idea:
Mislam deka na mene se odnesuva postot.
Moram dati odgovoram,nemav tendenciozna namera da degradiram nikogo.razgleduvajkji po temive,se izraduvav koga ja vidov temata za "Sv.Petka".
Rekata "Treska" vo techenieto od gr.SAMOKOV do "MATKA" mi e poznata ushte od pred tinejdzerskite godini.So eden drugar (isto ribar) sum odel na ribolov na TRESKA ushte koga imashe celosna zabrana za dvizhenje po patot koj minivashe niz "JASEN".Motorchinjata po gaz{TOMOS automatik-(mk-avtomatik)},opremata na grb i pravec "TRESKA" normalno preku "JASEN",mnogu ubavi spomeni,shteta shto ne sme nosele fotoaparat pa sega da se editiraat-pa i na forumov.Imashe sluchki koga togashni funkcioneri(sega edniot e pratenik vo parlamentot na RM)so helikopter od MILICIJA(sega POLICIJA)gi nosea na TRESKA da ribolovat-NA RAAT,i vo tie situacii koga kje slushnesh brmchenje na letaloto,odma fakjaj nekade busija da ne te vidat.
E koga se izgradi "KOZJAK",pak kaj mene radost,kje mozhe sega slobodno da se ribolovi,ama razocharuvanjeto beshe pogolemo od radosta,pak nema sloboden pristap vo toj del na TRESKA,ako preku KIchevo-M.Brod-Samokov,ili chamecot vo voda pa preku "KOZJAK".Za "Sv.Petka" isto se nadevam i sakam da bide dobra voda za ribolov.Pred nekoj den otidov do "Sv.Petka" nekako se dogovoriv so obezbeduvanjeto na rampa,da pominam samo da razgledam chisto onaka vizuelno okolu pristap i drugite uslovi.Ne sum mnogu optimist deka kje bide "liberalno" onaka sloboden pristap do voda. (ribochuvarskata sluzhba neka si ja raboti svojata rabota).
Ova e kako pojasnuvanje na tvojata konstatacija deka ribarenjeto kako sport mi e na treto/3/chetvrto/4/ mesto.Da,ne egzistiram od nego ama sekoe slobodno vreme go popolnuvam so ribolov.
2006 ili 2007(mozhe i porano nekoja godina) koga beshe jasno deka kje ima promena na togashnata direktorka(zhena) na "JASEN"- segashniot direktor(togash beshe vo nekoj biznis proizvodstvo na chamci od poliester so eden negov prijatel mnogu poznat vo Skopje i megju ribarite inaku RIBARISHTE-ALAS)pochna so pribiranje na idei shto i kako bi trebalo da se napravi i kako da se postavi edna ribochuvarska sluzhba,pochnuvajkji od informativnite tabli pa se do kontrolata na ezeroto i zashtita od mrezhari,otide do tamu shto imashe i razgovor so ACO -koncesionerot na "TIKVESHKO".Dobivashe informacii(nikoj ne beshe zlonameren pa da mu izvrtat nekoi informacii) se so cel da ne se pominuva niz "detskite bolesti" shto drugite gi pominale.
Zasega tolku.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Света Петка
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 27, 2012 11:36 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
A za akcijata na RIBAR 2011 sekoja chest.


Последна промена од 1 на Tvrdko, променето е 0 пати

Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS456789»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum