www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 7:20 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 6:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
владо бт , илилија бт и сите останатаи кој сакаат да придонесат по нешто повеке за риболовот
во битола
- ајде да се видиме и да напрајме еден муабет и да видиме кој колку може и сака да си земе некоја обврска од здружението или да волонтира во некоја акција
а и да разјасниме некои теми кој и мене и вас гледам ви се најболни или( познати,непознати)ако сте расположени слободно напишете на ЛП и да направиме -организираме една кафе дружба

еве еден предлог од мене
па чекам одговор

инаку и јас сакам да имаме вода како што беше порано - езерото РЕК
-полно со лилјан,крап,карас амур

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:33 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Сеп 29, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON51
Спиро,ги ценам твоите добри намери и загриженост како нас ,но нели требаше таа стратегија и акции да ги направи концесионерот ? Зошто концесијата не е добиена пред ,ден два или недела, туку пред скоро 4 месеци и досега имаше доволно време да се организира како треба. Со оглед на тоа што концесијата ја доби условно кажано "приватник" , a не друштво од типот на некогашните - некако не сум расположен јас да му ја бркам работата на концесионерот на кого сум му платил дупло поскапена дозвола ... ако не друго барем сега за време на мрестот да имаше засилени ноќни контроли.А од сите страни слушаме запленети мрежи овде ,запленети онде а од кај нас ни абер ни глас за некоја акција ,туку само за "трофеите" на криволовците...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 8:44 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 07, 2011 2:04 pm
МислењаCOLON138
ЛокацијаCOLONBITOLA
dobro be luge me cudi kako mozi tolku da ima pametni umovi vo bitola a se da se pusti vo sekoja voda kako sto velite vie.
mnogu e lesno da se pisi ovde ,aj bujrum vo klubo (ako ste clenovi) pa kritikuvajte so argumenti da vidam so ke kazite.
jas nesum supermen pa vo dva meseci ke go sredam ribolovo vo grado.
a ako se osekjate tolku pametni zemetego barbus rabotete vie pa ke vidime belki nekoj rezultat.
pred se ova ne e korektno od vasa strana ,se so kazuvate glasi:mi kazaja ,mi rekoja ,slusnaf od nekoj,mi se javi na telefon i tn.
vladobt doji vo klubo so te kosta ,ke razgovarame ,ti samo kritiki za se davas indirektno ,kazi oci vo oci taka razgovarat mazi.

_________________
><>- GoSPoDE DaJ NI ZdRAvJE i RiBOloV -<><


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 9:19 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
думбал - лугето не ги разбираат како одат работите и не им е јасно многу работи во врска со работата на здружениата ,
значи нај лесно е за секој од нас да си даде 0000 денари за дозвола и да сие рајат за све
-ставете се во кожата на оној кој трча со своја кола , гориво , финансии,слободно време (место да си седи со фамилијата ) и ред други работи кој веревам дека 90% од членовите не ги познаваат или кога ке им речиш за помош (бегаат како ѓаол од темјан)-- јас не се разбирам вие сте таму

па луѓе немојте бе да чекате на готово се некој друг да сработи за нас да ни биди убо на газот

-затоа и напишав кој сака да ми пиши на ЛП - да не ги труеме темите и да не се објаснуваме тука , шо е и како е ке седниме на маса и ке разглобиме се што нее јасно и тоа е поентата на ЗДРУЖЕНИЕТО- да обединува луге со исти цели , а не вие сте таму , јас си дадов пари

- значи секој еден член можи да жртвова еден риболов и да помогни во унапредувањето на оваа состојба како што е сега

пс - до сега само еден човек ми пиша ЛП

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 11:28 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON534
ЛокацијаCOLONKumanovo
Bitolcani pozdrav...
Nekolku dena pred vikedov sto pomina postaviv prasanje za ezeroto kaj "REK" i ne dobiv konkreten odgovor od Bitolcani, pa morav sam da vidam kako stoi rabotata na terenot. Pa petokot sto pomina bev na ribarenje na ezeroto pozadi "REK" kaj samata rampa kaj barakite imase tabla "zabranet ribolov" ne mi bese jasno zosto stoi ama resiv ke frlam. Se simnavme tuka vednas dolu pa levo od barakata i pocnavme da facame. Malku bev zbunet dali e toa ezeroto, bidejci na celoto ezero nemase ni eden edinstven ribar imase edno malo belo camce i eden kup dobitok koj se ladese vo ezeroto :P ...
Za zal nemase ni eden udar od pokrupna riba a na ednata trska sto mi bese frleno na dubinka se zakacilo edno malo ripce i tolku...
Posle nekolku casa resivme da si odime vo potraga po drugo ezerce koe go kazuvase na google maps iako bese malo se nadevavme deka ke ima barem eden udar... Koga se kacivme kaj kolata vo edna mala kucarka so bavca napred vidovme covek koj go prasavme i toj potencira deka ova e ezeroto na "REK" (mislam deka rece SUVODOL) . Resivme da smenime mesto. Trgnavme na krajot od ezeroto vo delot koj e stesnet i frlavme i tuka no nisto. Posle izgubeniot cel den so nitu eden udar resivme da si odime...
Utredenta zaminavme na prvoto ezerce koe bese kaj lentata pozadi "REK" mestoto nareceno "ERGELA"... Slusnavme deka imalo i uste edno od drugata strana na lentata no ne go posetivme. Na prvoto ni se pokaza kako dobro i navistina imase solidni parcinja Karasi...
Jas navistina neznam dali voopsto ima riba ostanato na ezeroto kaj "REK"-Suvodol bidejci nemase nitu eden udar, a gledam na forumot go falat deka izobiluva od riba. I kaj se tie koncesioneri ili nekoj strazar da ni pobara dozvola ??? :roll: :?:
Moe mislenje e deka ezeroto e ostaveno na milos i nemilos... Inace preubavo e... I od site Bitolcani clenovi na forumot
ne dobiv ni edna informacija kaj ima ribolovni ezerca vo Bitolskiot region, Pa sum moral da prasuvam ovcari i mestani od okolnite sela za Ezercata...
Goolem pozdrav i ako malku se zaangazira nekoe ribolovno zdruzenie i gi opfati site mali ezerca mislam deka ke imate kade da izlezete na ribolov...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 12:09 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON219
ЛокацијаCOLONБитола
Dobre. Sega ke ti odgovoram na nekoi prasanja. Lugeto so bea vo kukickata so bavca se vraboteni vo Rek, camecot bel so go vide do branata e nivni i tie so nego si mestat mrezi. Pred eden mesec bev tamu na ribolov i smo so izlegovme od kolata no dojde eden od kukickata i ni se obrati so ovie zborovi. CITIRAM : Ako fakate ribi odete levo od camecot posle grebenot oti ovde imame nesto postaveno.
Samo nenormalen coek mozi da si postavuva prasanje so imaat postaveno,znaci tie ne se krijat, tuku nema koj da gi iskontrolira.

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 12:37 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON534
ЛокацијаCOLONKumanovo
:o :twisted: :evil: :evil: :evil:
200 i kusur kilometri pominav vo eden pravec da se letnam na ezero kaj sto se mrezari javno !!!...
Imeno i nie lovevme prvin levo od camecot posle grebenot...
:x :evil: :twisted: :twisted:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 4:39 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON219
ЛокацијаCOLONБитола
Ako ste frlele odma do camecot mozi ke dojdea i vas da ve opomenat. :oops: :oops: :oops:

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 12, 2012 5:39 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Сеп 29, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON51
Камо среќа да фрлаа само тие ... Мрежи се фрлаат и од други мрежари и во останатите заливчиња на езерото .А за река Црна во Рапеш подобро да не отварам муабет - таму се фрлале мрежи и дење и ноќе. И после ќе речат дека сум кажувал сценарија за филм.И повеке не давам свој коментари на оваа тема,затоа што нема ни смисла ни цел понатамошното дискутирање.Додека ние полемизираме овде, криволовците безгрижно си ја бркаат работата...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 13, 2012 12:03 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
абе дечки - мрежи се фрлале и ке се фрлаат и дајте кажете нешто конкретно како да се реши тој проблем (ако имате некое решение ваше) па да се сработи нештото како што треба
- никој не ви вели дека не сте во право шо сте револтирани , и јас исто слушам триста муабети
само некои работи не се решаваат преку една ноќ и со зборање треба многу работа и многу потрошено време
затоа и ви напишав погоре за сите кој што сакаат то да го направат -- да се уклучат директно во проблемот со свој предлози,мислења , сознанија(кој,што,од каде )
да се направи една стратегија и да има резултат од тоа ваше,мое знаење
значи пак ке ви кажам -- една ластовица пролет не носи

поздрав

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum