www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 17, 2024 7:18 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2122232425ELLIPSIS50»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 31, 2012 1:48 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
И слики и видеа, здравје сега загледав еден и очиве пет-банки. :shock:
Море и сом гледам вадат тамо... :shock:


_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 31, 2012 8:48 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Стрежево е специфично езеро. Има крап и што е најбитно е сtрашно борбен.

Неколку класични нокаута имам доживеано на Стрежево како никаде на друго место.

Сакаш да фатиш крап на Стрежево?


Земи сондирај, најди место (најубаво во близината на некои потопени крошни од дрва какви што ги има колку сакаш во езерото) нахрани со партикли и боили кои ќе ги спремиш, најмалку 3 пати пред риболов, во големи количини и оди во петок навечер, дојди си во недела пред ручек.

Што треба да се знае од мое искуство на Стрежево.....?

1. Боили никако помали од 18 или 20 мм. Зошто....има кленови колку сакаш па за да не ти досаѓаат ептен, ова е и те како пожелна големина на боили. Јас сум ловел и на две 18 /ки. Поретко ми удираше на таа трска ама кога ќе засвиреше сигнализаторот на кој стоеше, секогаш беше крап.


2. Партикли фрлај во големи количини, боили многу помалку. На пример на една кофа поликолор партикли, фрли 2 кг боили. партиклите се помали и кленот ќе ги собере прво нив. Секако дека му се слатки и боилите но ако се во погоре споменатите димензии, помалите кленови тешко ги земаат и прво ќе ги исчистат партиклите.

3. Кога ќе ти легне јато кленови на храната, не се обидувај да дохрануваш. извади ги трските, легни да одмориш саат два или земи јади, врзуј, прави нешто. После 1 час, зафрли една или две трски без никаква дополнителна прихрана и пробај да видиш дали се уште тука. Ако титкаат тука се. Ако не, полека спреми си помала количина на партикли и малку боили и оди дотури на местото и зафрли си ги трските.

4. Не бегај далеку од трските, 10 кила крап се бори како ненормален, како 20 килаш на друга вода, брз е како молња и знае да те нокаутира како што и мене ми направија на неколку пати. Седи си поблиску до трските особено ако ловиш во близина на потопени дрвја.


5. Прашај ги краварите или селаните на кои места се симнуваат мечките да пијат вода, за да не бегаш ноќно време како алната ако се симен некоја ! :D :D :D


[ img ]

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 31, 2012 12:08 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maј 22, 2011 5:56 pm
МислењаCOLON29
Sergej nemoj da mi zameras ama ti ova go kazuvas kako na pominat i gledan film.
Jas sum sedel na Strezevo vreminja mnogu,ednas i se imame najdeno vo zalivot na tubite.Ama toa sto gokazuvas bese TOGAS pred 15godini.Sega od klen nema ni ,,K'',od krap ima po nekoj uste ostanat i toa ne lazi .Sega momentalno somot ke ja preovlada celata voda i toa ke bide.A ubavi vreminja bea togas. :o
Koj ke reci deka na Strezevo mozi da izvadi krap kako porano, da znaat site deka e LAGA :roll:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 31, 2012 12:17 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
до сега само келтан е потполно спремен и обучен за таму -- пошто кај шо е мечката таму е и крапот се чуваат еден со друг :D
-диме на тоа видеото бев и јас тој ден ама за црвеноперка и дел од дечките беа до нас -видно ужалени дека две вечери немале никаков удар разочарани до немај каде
се додека од другата страна (преку карпата не им удри сомот ) и им се заглави во срт внатре во езерото па еден од нив мораше со тоа чамечето да влезе - за да го ослободи оловото од сртот
-интересно беше да си на лице место како дечкото се бореше со рибата која на крајот ја извадија и нормално добија големо браво од сите присутни - публика

-инаку чекам да си добие газда езерото ,па ке правиме по некоја дружба на рајат

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 31, 2012 12:19 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
simcuk НапишиCOLON
Sergej nemoj da mi zameras ama ti ova go kazuvas kako na pominat i gledan film.
Jas sum sedel na Strezevo vreminja mnogu,ednas i se imame najdeno vo zalivot na tubite.Ama toa sto gokazuvas bese TOGAS pred 15godini.Sega od klen nema ni ,,K'',od krap ima po nekoj uste ostanat i toa ne lazi .Sega momentalno somot ke ja preovlada celata voda i toa ke bide.A ubavi vreminja bea togas. :o
Koj ke reci deka na Strezevo mozi da izvadi krap kako porano, da znaat site deka e LAGA :roll:
така е симе тоа со кленот е веке минато време - а и со крапот е баш како што опиша
комплетно се сложувам со тебе

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 31, 2012 12:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Ти не си го гледал никогаш тој филм ? :D

Е јас го имам гледано и тоа многу пати !

Конкретно, сликата е од 2003 есента, значи пред неполни 10 години што и не е така далеку.

Поз<нати ми се муабетиве, истите провејуваа и тогаш, нема крап, има ама малку и тој што го има не јаде, не може да се извади и сл.

На Стрежево не сум бил од 2005 наваму, последниот излет тогаш заврши со улов на 3 крап од кои 2 помали до 4 кила и еден од 7 и нешто кг.

Кленови беше растур...не знам сега, јас не сум чул дека е истребен...баш ќе се чуам со Оливер да прашам. Некна разговаравме не ми кажа ништо вакво?

Сумњам дека нема до толку крапови....и дека е до толку истребен...и за кај нас викаат така...! Сепак Стрежево е олемо, не е лсно да го уништиш.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 31, 2012 12:29 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
не дека нема ич ама го нема како што го имало 2003 и тоа за цели 60% помалце , а немој да ве изненади и некој сом да се стегни на боилите за крап-јас лично видов и бев сведок како извадија сом од 3-4кг на систем со хранилка и пченка
-инаку влезот е песплатен - нема потреба од карти хахха
-- ајде нека добие газда па да се подружиме и да резмениме по некоја тактика на терен ,верувам дека ке биде добро доживување ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 31, 2012 12:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Спире, кога го запознав Оливер 2000 година, дружбата почна со истиов муабет.


Цитирам " Зверка...абе не мом да уловам крап на Стрежево ....пробав овака, онака нејќе не јаде....? Шо марифет да му клам да фатам барем еден. Го нема многу знајш, не е ко кај вас.... ама пак има по некој...ај да одиме да ловиме да видиме дали ќе имаме к'смет да уловиме некој? "

П.С. Никогаш не ми се случило во минатото да одам на Стрежево а да не ми удри крап. Може нема да го иzвадам ама без удар не сум се вратил до 2005 никогаш а сум бил доста пати.

Верувам дека е намален доста ама дека го нема.....?.....Ќе споделам инфо од прва рака штом дознаам нешто повеќе!

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 31, 2012 12:56 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
па последно , кога беше оливер со колегата од србија ?? многу слабо со удари ама и големи невремиња ги фатија
-оломнани беа од охрид дечките (на вливот кај врбата -накрши дупките) и извадоа 3 крапа и имаја едно или две пукање на конците
-за последниот крап што му мана кај 8 часот јас сум сведок
ланска година пред мрест- еден крап се фате
годинава немам појма што се прави на езеро - пошто немам стапнато а немам ни слушнато некој да извадил на устије , освен за еден во заливот во свињишта

пс - инаку има крап не дека нема само на грешни места го чекаат - сакаат колите позди нив да бидат а и подалеку од мечките :D

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 31, 2012 1:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Да си ми жив и здрав!

Првпат кога отидов ме однесоа на улив.

Рибари 100 души.

Кај ловите..ами овде онде....!

Ајде викам, чамецот под газ, моторот и цело езеро шпартање.

Многуи кампањи на Стрежево започнувале со копање дупки за шаторот пошто местата каде најчесто ловевме беа стрми дури под агол и поголем од 45 степени. Намерно биравме такви места.

Предпоследниот пат влегувавме од кај браната, целата опрема ја симнувавме на раце, моравме на тој на рампата да му пуштиме една бутилка за да не пушти и тн.

Кога сум ловел два пати сум сретнал рибари околу мене. Секогаш сме ловеле сами на мирно и тивко. Краварчиња сум среќавал, рибари како што кажав два пати ајде три пати нека биде а сум бил многу пати.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2122232425ELLIPSIS50»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum