www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 4:49 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 09, 2012 11:06 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Сеп 29, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON51
Гледам никој не ти одговара ,па да одговорам јас...
Во езерото дозволен е риболов,а концесионер е Барбус (во темата за концесии ќе го најдеш) и таму ќе се информираш за дневните дозволи.
До лани се ловеше крап,карас,штука,по некој амур(крупни примероци).Крапот и амурот се ловеше на пченка CUKK vanila,а штуката на живо рипче,блинкер,а карасот на пченица и пченка од конзерва(обична ),лепче.
Така беше до пред една година ,а сега прашање дали има останато нешто со оглед на скоро секојноќното мрежарење, како што кажуваат.Ете баш пред празникот пред една недела, мрежарите од Новаци поминале доста бериќетно - биле уловени доста крапови од 4-6 кила,крупни караси и еден бабачко амур и истиот ден продадени т.е. разграбани заради празникот...И што е уште поинтересно тоа не е мрежарење од типот фрли мрежи и криј се,туку раатско ,лезетско премрежување со полски столици,маси ,пивце,ракииче значи со мерак.Е сега дали паднала и некоја песна незнам,да не те лажам.А и зошто да се плашат кога знаат дека езерото е препуштено само на себе,и покрај постоење на концесионер.Пред три дена му го поставив прашање на концесионерот за тоа какви мерки се превземаат во врска со тоа и не добив одговор,па логично сам се наметнува одговорот - дека не се превзема ништо.А и чуварите на браната не досега не виделе ноќна проверка од страна друштвото.Нажалост :evil:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 09, 2012 11:39 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maр 25, 2011 2:13 pm
МислењаCOLON330
ЛокацијаCOLONBitola
Ova mi lici kako nekoj " film " i ne veruvam deka e vistina i deka e dotolku labavo . Ako bilo taka barem sega e lesno site imame mobilni so kamera slikaj snimaj i prezentiraj ili prijavi ako sakame da si gi stitime vodite , a ne da im se sitime na koncesionerite i da im ja prefrlame cela vina na niv , tuku da im pomogneme vo vakvi situacii so hiten poziv od lice mesto. Jas barem taka mislam.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 09, 2012 11:54 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Сеп 29, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON51
Слична случка имало и пред 5,6 години ,кога полицаецот (му го заборавив името) ги фати шамаковци од Новаци испоседнати на столици.А за сега не гледам причина зошто би ме лажеле Новачани.Всушност за секојдневното мрежарење пишуваше и во постот на Лагуна како нему му кажале вработени од РЕК.Камо среќа да не е така,да е ова лага или филм како што велиш.Но зар и тие да ги наречам "гласини" не се доволни концесионерот да превземи нешто ?

_________________
[ img ]


Последна промена од 2 на vladobt, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 09, 2012 12:20 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maр 25, 2011 2:13 pm
МислењаCOLON330
ЛокацијаCOLONBitola
Znaci potenciram ne mi bese celta nitu da branam nekoj niti da napagam, posto nemam korist od nikogo
a so Dumbalo imam samo edno zdravo , taka da ne si zemaj za hrabrost da pustas mnogu-mnogu smesni smajli !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Последна промена од 1 на dinbt, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 09, 2012 4:33 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Сеп 29, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON51
Го почитувам секое мислење и желба ! Но баш ме интересира дали ќе го имаш истото мислење ако се оствари (јас се надевам не) она што нашироко и надолго се зборува дека ЈП Стрежево ќе ја добие концесијата на Стрежево.Па кога ќе ја вратат куќичката за наплата на дозволи на мостот на Лера како пред 27 години,и ќе ти наплаќат дневни дозволи од 100 ден.Тогаш почесто ќе доаѓаш во РЕК ,па кога тапата ќе ти стои мртва ладна,ќе споменуваш мајки шајки по мрежарите и по други...Со почит господине !И мило ми е што ти се допадна постот за чворовите

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 09, 2012 6:56 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maр 25, 2011 2:13 pm
МислењаCOLON330
ЛокацијаCOLONBitola
Bitno e da se cuvaat i poribuvat vodite od strana na koncesionerite bez razlika koj i da e , a za nivnata rabota ima nadlezni nad niv koj mozat da mu ja odzemat koncesijata dokolku ne si ja vrsat rabotata kako treba , a nase e da si vadme legitimacii i dozvoli za tamu kade sto ke lovime. Pak ke recam steta e ako e taka so ezeroto REK oti site ne zasega takvata situacija.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 09, 2012 7:24 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Сеп 29, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON51
Се сложувам со тебе,и повторно ќе кажам дај боже тие гласини да не се вистинити.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 9:31 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maј 23, 2012 7:50 pm
МислењаCOLON15
сите гласини за мрежарите нормално дека се вистинити,инаку како би излегле бадијала муабетите?од мојот заклучок и тоа што пратам на интернет,забележувам дека кај нас во битолско ништо ни се чува ни се порибува ни ништо...Треба концесионерот да си ја брка работата,пошто јас веќе извадив дозвола!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 11:36 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Сеп 29, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON51
Велиш "извадив дозвола". Јас би додал " не баш ефтина дозвола", без да навлегувам во тоа кој и како ја формира цената.Пред тоа вкупната дозвола беше 900 денари (500 денари дозвола и легитимација од 400 денари) и тоа за ЦЕЛ Битолски ревир.А сега само дозволата е 1100 денари + 400 за легитимација и тоа БЕЗ најпосетуваното место за риболов - Стрежево.Кога и тоа ќе добие концесионер и тој ќе побара горе долу илјадарка,па ќе добиеме една од најскапите дозволи во МК - а условите за риболов исти ако не и полоши... Или преведено во евра - колку дозволата на Лепи за на Рајна .

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 1:13 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maј 23, 2012 7:50 pm
МислењаCOLON15
дозволата вистина не е баш евтина,уствари не вреди баш за тоа шо го има по реките и езерата...да има риба како шо треба и контроли,мислам дека многумина нема баш да коментираат за тоа колкава е цената.Е сега останува да видиме кој концесионер ќе го земи и дали ќе го земи Стрежево па да планираме уште по некоја банка за таму


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum