www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Jул 05, 2024 8:31 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1011121314ELLIPSIS266»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 16, 2011 11:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Za Kozjak vaka taka ebaa rabotata,a Treska se spomnuva nekade ili i taa spaga po ista kapa kako Kozjak..

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 16, 2011 11:27 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Povtorno se vrakame na muabetite od pred nekoj mesec.
NIEDNA VODA VO MAKEDONIJA NEMA KONCESIJA.
Sto znaci nema koj da izdade dozvoli, sto znaci krivolovstvo, sto znaci kazna.
Nedelava e Kozjak idnata moze da bide Treska, tretata Debar ( Lipkovo verojatno nema da otidat :P )
Ednostavno ne mi se odi da se karam so nekoj policaec ili inspektor na koj mu rekle da pise 50 prijavi i koj si ja vrsi rabotata i koj e vo pravo. A nedaj boze da saka da mi ja cepka opremata. :twisted:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 16, 2011 11:32 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
howitz НапишиCOLON
Значи според се : Сите што биле на Козјак од 15.05.2011 се КРИВОЛОВЦИ и не го почитуваат законот.

Ова е потполен правен одговор и секој може да биде казнет.

Вака стои работата. Јасен наплаќа дневни од 15.05.2011 а тврди дека е забранет риболов и дека има забрана поради концесија. Одиш на терен, доаѓа чувар, ти наплаќа дневна и никому ништо.

Бизнис. Закон само на хартија.
Здравко не си во право, јас со екипата бевме на Козјак од Четвртокот до Неделата, чуварите само те евидентираат и ти даваат ливче без да наплатат дневни. Јас претходно се чув со Михаил Малаков-Директорот на Јасен и тој истово ми го најави, а во пракса истото се докажа. и да јас сум криминалец фаќав на вода на која нема концесија и по закон е забрането, ама на раководството на Јасен му светнало дека ако се повлечат од езерото, истото остана на милост и немилост на мрежарите, затоа и патролираа и наплаќаа, е сега ваквата ситуација и доброто работење на Јасен, очигледно не му се допаѓа на некој и лично мислам дека стварно некој од МРФ има замешано прсти, ама сепак, новата Влада е на прагот, концесијата ќе стигне верувам наскоро, а тие што му завидуваат на раководството на Јасен, мислам дека и понатаму ќе можат само да гледаат како вистински се работи и чува еден воден ревир.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 17, 2011 12:14 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Ако не сум во право како тогаш наплаќа дневна Јасен, доаѓа републички инспекторат и казнува со кривични пријави, а Јасен крева раце заради немање концесија ?

Многу јасно е донесена одлука на собранието на МРФ дека концесионерите немаат право да наплаќаат дозволи доколку немаат соодветна концесиска дозвола.

Директорите скоро и да немаат никакви ингеренции врз дозволата и ловењето на водниот ревир, пошто немаат концесија, а МРФ си има свои математики и МШЗВ. Особено МШЗВ кој може да прави што сака, секако со координација на МРФ. Во случајов притиска МРФ и кога тогаш ќе го преземе раководството на Јасен со високите инстанци кои ги имаат во Министерство.
Ова е моја претпоставка, дај боже да не биде така зошто Јасен си стопанисува океј сега за сега.

Инаку денеска Јасен наплаќаше дневни.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 17, 2011 1:02 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Aпр 13, 2011 12:02 am
МислењаCOLON30
Сашо е потполно во право,секој збор што го напиша е на место.Јас сум претседател на риболовно друштво и ги знам многу добро некои работи.МРФ не е толку моќна за да пушти инспекција на козјак,инспекцијата излезе на козјак затоа што нелегално се наплатуваа дозволи.Меѓутоа само дечките од козјак испаднаа мажи и до крај си го чуваа езерото,зошто тие чувари некој мора да ги плати!Проблемот е исклучиво во министерството за земјоделие,затоа што ни најмалку не се заинтересираа за нашиот проблем.Додека оваа работа не добие публицитет никој нема да се заинтересира за риболовците!Јас викендов првпат излегувам по риба,ке бидам на козјак,па ке ве известам како е состојбата.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 17, 2011 1:02 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
За козјак ми е безлишно да трошам зборови, која само распашана команда се тие јасен па, тие па ц ц ц ц !!!!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 17, 2011 1:12 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
TONI НапишиCOLON
Сашо е потполно во право,секој збор што го напиша е на место.Јас сум претседател на риболовно друштво и ги знам многу добро некои работи.МРФ не е толку моќна за да пушти инспекција на козјак,инспекцијата излезе на козјак затоа што нелегално се наплатуваа дозволи.Меѓутоа само дечките од козјак испаднаа мажи и до крај си го чуваа езерото,зошто тие чувари некој мора да ги плати!Проблемот е исклучиво во министерството за земјоделие,затоа што ни најмалку не се заинтересираа за нашиот проблем.Додека оваа работа не добие публицитет никој нема да се заинтересира за риболовците!Јас викендов првпат излегувам по риба,ке бидам на козјак,па ке ве известам како е состојбата.
Јас се понудив со медиуми и со поголем публицитет на конкретниов проблем, бев игнориран од сите членови. Односно никој не сака да потегне иницијатива, сите чекаат сам да се реши проблемот. Треба да се дејствува. Само телефони се вртат дали може или не може да се лови на Козјак и така во круг цело лето. Па после МРФ и МШЗВ ни е криво.

Ајде кој мисли дека може до крај и да одвои приватно време нека контактира. Ќе се отвори јавна петиција на сајтов и ќе се анимираат сите риболовци.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 17, 2011 8:21 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
howitz НапишиCOLON
Во случајов притиска МРФ и кога тогаш ќе го преземе раководството на Јасен со високите инстанци кои ги имаат во Министерство.
Ова е моја претпоставка, дај боже да не биде така зошто Јасен си стопанисува океј сега за сега.
Друже, со оглед на местоположбата на Козјак, веднаш до резерватот Јасен, и стратешката важност на тоа езеро за Скопје, тешко дека било кој друг освен Јасен ќе ја земе концесијата. Прво, затоа што е повеќенаменско јавно претпријатие во државна сопственост, и е во тесна соработка со АРМ.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 17, 2011 8:35 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Jasen bi bilo najlogicno da si ja dobie povtorno koncesijata, i zaradi mestopolozbata no i zaradi realno zadovoluvackoto koncesioniranje so ezeroto.
No me cudi ovaa akcija pa mozda i ke se sluci nekoe iznenaduvanje.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CELOSNA ZABRANA NA KOZJAK
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 17, 2011 9:53 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Ное 10, 2010 2:01 am
МислењаCOLON12
ЛокацијаCOLONСкопје
Јас наслушнав муабет дека би можело да има две концесии. Јасен да има до мостот, а од мостот накај улив друг. Мада ако е така, тоа е чорба работа...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1011121314ELLIPSIS266»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum