www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 4:45 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS91011121314»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибник ДЛАБОКИ ДОЛ
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 9:23 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 23, 2011 8:29 pm
МислењаCOLON178
ЛокацијаCOLONBitola
Треба да се смени скршениот вентил и преку зимата ке се наполни
па после порибување.
Сепак треба Думбало да се изјасни како концесионер


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибник ДЛАБОКИ ДОЛ
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 04, 2012 4:36 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Tемава ја гледам прв пат и не можам да се изначудам на глупавоста и на лудоста на поединци
кои ги гледаат само сопствените цели и интереси и истите ги спроведуваат на незаконски
и противправен начин и со тоа ја уништуваат микроакумулацијата и нејзината флора и фауна.
Па во нормални држави сигурно има друг начин да се реши ситуацијата или во најмала рака
таму постои систем на казнување каде сторителот на вакво дело би добил соодветна казна...
Посакувам брза ревитализација на акумулацијата... :cry:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибник ДЛАБОКИ ДОЛ
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 04, 2012 12:14 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Makedonska rabota e toa ne znam navistina sto da kazam. Dur go imase ezeroto Sime da navistina bese mnogu ubavo imam loveno tamo , imase dosta krap i bela riba , e sega koga nekoj fatil pogolemi vrski pa mu go odzele e tuka nastana beljata , koj kako krsel ventili za da istece celata voda e znak prasalnik? Navistina losa gledka bilo, krapovi cuda letale , nesto vo reka nesto na suvo , navistina zalno.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибник ДЛАБОКИ ДОЛ
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 04, 2012 3:57 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Сеп 09, 2012 2:13 pm
МислењаCOLON30
Најдобро ќе беше да се договореа,па да не дојди до ваква ситуација.Ама како што се зборва,Думбалот сакал рибникот да го лапни муфте,без да му плати надокнада за рибите и вентилот.Како разбрав само вентилот го купил околу 1000 евра...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибник ДЛАБОКИ ДОЛ
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 04, 2012 6:28 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
pelister НапишиCOLON
Најдобро ќе беше да се договореа,па да не дојди до ваква ситуација.Ама како што се зборва,Думбалот сакал рибникот да го лапни муфте,без да му плати надокнада за рибите и вентилот.Како разбрав само вентилот го купил околу 1000 евра...
Rabotata e zgresena od samiot pocetok...Prethodno pisav dve privatni poraki na dvajca, ama sega ke im odgovoram na poslednive dve osobi...Kaj se videlo i culo akumulacija nekoj da eksploatirat za 2200 den godisno?? Tolku Sime plakase za nekoj Dogovor za zakup na zemjodelsko zemjiste so koj ja uzurpira akumulacijata..(sega mu e raskinat)......Toa mozi kaj nas da bidi.....
No aj sega od pocetok?? Koj ja opustosil akumulacijata pred da ja "zemit" Sime???Znajte koja e osnovnata cel na akumulacijata?? Za navodnuvanje ......No koj go unistil toj sistem???Zosto nikoj ne odgovarase za toa??? Koj mu dozvolil na Sime da ja uzurpirat akumulacijata?? Koj mu dozvolil da pustit ribi bez prisustvo na ovlasetni institucii?? Koj e Sime, Jovan ili bilo koj da poribuva na nekoja akumulacija koja sigurno e izgradena od mojte i Vasite roditeli i za toa da plaka 2200 denari godisno i da prajt kejf...da ja ograduva da naplaka.........Koj mu dozvolil toj da organizirat kupoj vakvi ili onakvi manifestacii?? Koj mu dozvolil ribi da prodavat od ezeroto??? Pa na kraj nekoj mu go zemal ezeroto...pa daj te mi i mene ezero za 2200 denari godisna kirija...Nemozese da se dogovorat poso nekoj ke gi otkucase.......A Dumbalot koj ribnik sakal da go lapnit?? Kaj ima tamu ribnik??? Ili potonat e vo ezeroto??? A koj e Sime da kupuva ventil i da upravuva so vodata??? Ili dar od nekogo mu e toa ili so amin na nekogo??? Aj dosta e za ova...Tamu ima proces ne e zavrsen......


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибник ДЛАБОКИ ДОЛ
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 04, 2012 7:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
pelister НапишиCOLON
Најдобро ќе беше да се договореа,па да не дојди до ваква ситуација.Ама како што се зборва,Думбалот сакал рибникот да го лапни муфте,без да му плати надокнада за рибите и вентилот.Како разбрав само вентилот го купил околу 1000 евра...
Rabotata e zgresena od samiot pocetok...Prethodno pisav dve privatni poraki na dvajca, ama sega ke im odgovoram na poslednive dve osobi...Kaj se videlo i culo akumulacija nekoj da eksploatirat za 2200 den godisno?? Tolku Sime plakase za nekoj Dogovor za zakup na zemjodelsko zemjiste so koj ja uzurpira akumulacijata..(sega mu e raskinat)......Toa mozi kaj nas da bidi.....
No aj sega od pocetok?? Koj ja opustosil akumulacijata pred da ja "zemit" Sime???Znajte koja e osnovnata cel na akumulacijata?? Za navodnuvanje ......No koj go unistil toj sistem???Zosto nikoj ne odgovarase za toa??? Koj mu dozvolil na Sime da ja uzurpirat akumulacijata?? Koj mu dozvolil da pustit ribi bez prisustvo na ovlasetni institucii?? Koj e Sime, Jovan ili bilo koj da poribuva na nekoja akumulacija koja sigurno e izgradena od mojte i Vasite roditeli i za toa da plaka 2200 denari godisno i da prajt kejf...da ja ograduva da naplaka.........Koj mu dozvolil toj da organizirat kupoj vakvi ili onakvi manifestacii?? Koj mu dozvolil ribi da prodavat od ezeroto??? Pa na kraj nekoj mu go zemal ezeroto...pa daj te mi i mene ezero za 2200 denari godisna kirija...Nemozese da se dogovorat poso nekoj ke gi otkucase.......A Dumbalot koj ribnik sakal da go lapnit?? Kaj ima tamu ribnik??? Ili potonat e vo ezeroto??? A koj e Sime da kupuva ventil i da upravuva so vodata??? Ili dar od nekogo mu e toa ili so amin na nekogo??? Aj dosta e za ova...Tamu ima proces ne e zavrsen......

:NotWorthy:
Поубаво опишано и кажано-неможе !
:bravo:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибник ДЛАБОКИ ДОЛ
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 05, 2012 10:58 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
gledam podobro e za nekoj da ne postoi ezero, nego sime da go ima, mentalitet makedonski :D :D

znaci bolje livada i presuseno ezro, :D kolegi toa se pravni raboti koi sleduvaat kazni i sankcii za se sto ne e vo zakonot, sto imaat vrska vodata i ribata sto nekoj nekogo ne go saka ili partiski se pukaaat i pravat steta na site,,
ezeroto vo sekoj poggled treba da postoi ubavo er da go gledas samo kako figura, ribata malku znaci.. pa i race cukanje c c cc c :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибник ДЛАБОКИ ДОЛ
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 05, 2012 1:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Лошо е кога ‘некој‘ се става над законот и прави што сака со една вода, небаре бабаму и дедому со кофи го наполниле тоа езеро.
А уште полошо е кога некој коментира што чинело а што нечинело, само за да се искоментира нешто, макар и да се пецка!
А убаво е објаснето и дадена е цела историја на езерото од Почеток до ....денес, само некој треба да прочита и ке свати (ако може да свати) зошто е езерото такво какво што е денес.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибник ДЛАБОКИ ДОЛ
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 05, 2012 2:11 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
nikoj ne pecka i ne napadga nekoj kako licnost, za toj sto ne pocituva zakoni i se provlekol vo izminatite godini krivi se istituciite ne sime, zborot mi bese zosto ezeroto da go snema, pa pravnite raboti neka si gi resavaat na sudovi i spored zakonot, no vodata i ribite ne mora da se unistuvaaat, i na kraj kraeva neka ostane ezeroto na bitolcani, a ne livada goveda da pasat..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибник ДЛАБОКИ ДОЛ
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 05, 2012 3:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Некои ‘работи‘ допрва ке се разберат и ке излезат на виделина.Нека заврши судскиот процес, па после на повеќето ке ви биде појасно, за што се работи цело време, бидејки не е се за пишување !


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS91011121314»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum